Triac kontrolü

Başlatan XX_CİHAN_XX, 31 Temmuz 2006, 20:47:50

XX_CİHAN_XX

Arkadaşlar dc 5v yada 12v ile bir triac ı sürmek istiyorum.Yanlız triac ın yükü 220v luk bır lamba olacak.Bu konuda şematik olarak yardıma ihtiyacım var.Saygılar, Sevgiler...
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

teknikelektronikci

triac sürmenin en uygun yolu triaci optocuplör ile sürmektir sematik olarak yardimi olamiyacam ama forumda sanirsam sayin stlg  üstadin verdigi optocuplörlerin kullanimi hakinda bilgi vardi bulabilirsem koyayrim
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

kesmez

http://www.ortodoxism.ro/datasheets/motorola/MOC3042.pdf
pdf içinde figür 8 i incele..
eğer bta12-600cw gibi sonu w ile biten triyak kullanırsan
39 ohm ve 10nf kullanmana gerek yok bu snubber devresi zaten bu
triyakta internaldir..
snubber devrelerinin endüktif yük süren triyaklarda kullanılması tavsiye edilir..
figür 8 deki 330 ohm direnci kullanmasanda devre çalışır..
pratikte pek kullanılmaz bu 330 ohm..
"İnned dine indallahil İslam" (2-19)

bsivgin

aşağıdaki linkte örnek bir devre var

Mod Notu: Örnek devreden öte verilen link ticari amaçlı.

kod279

arkadaşlar ben bu devreyi yapıp kullandım gayet güzel..

aYe

BC237 ile sür gitsin...
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

ise

düşük voltaj seviyeli triyaklar kullanmalısın vgs 3v altında olmalı. yoksa triyak iletime geçemez.  moc304x serisi kullanman tavsiye ederim. hem izole edersin hemde voltaj seviyesi şebeke seviyesine ulaşır. 5-12 v seviyesinde kalmamış olur.

kesmez

yukarıdaki örnek triyak sürme devresinde kullanılan direnç (10k) hatalı , onun yerine 220 ohm 1/4 watt kullanılmasını tavsiye ederim..
Not mini dirençleri yüksek voltaj (200v dan yüksek) olan yerlerde kullanmayın bozuluyor..
"İnned dine indallahil İslam" (2-19)