E-kare Dergisi Çıktı

Başlatan sule_izm, 02 Ağustos 2006, 02:50:50

sule_izm

Elektronik üzerine Elektronik Dergisi çıktı

indirmek için http://www.teknikev.net

ei

"E-Kare Dergisi 1.Sayı İndirme İşlemi

* Ekare dergisi e-posta aracılığı ile dağıtılan bir dergidir. Bu dergiyi bilgisayarınıza indirebilmeniz için e-posta hesabınızda en az 2mb.lık yere ihityacınız vardır."

İnternet üzerinde e-mail adresi "makbul" emtiadandır. Eğer bu "derginin" amacı bilgiyi paylaşmak ise neden e-mail adresine gönderiliyor merak ediyorum!
Şahsî kanaatim odur ki, bu iş biraz "e-mail adresi toplama kurnazlığı" kokuyor; protesto edilmeli kanaatindeyim.

OG

Zaten içerik çok zayıf.

Niyet degi çıkarmak ise "ölü doğum".

http://rapidshare.de/files/27887149/ilk_sayi.rar.html
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

sule_izm

@ei: TeknikEv projemizin eposta ile dağıtılmasının nedeni server bağlantımızın yavaş olması ve herkezin aynı anda siteye yüklenmesi durumunda sitenin açılmamasıdır.

Ne yazıkki herhangi bir hosting şirketinin hosting hesaplarını kullanamıyoruz.

@OG: İçerik çok zayıf olduğunu söylemişsiniz. (aynı şekilde Tanışma Forumunda da) Bu eleştiriniz için öncelikle çok teşekkür ederim. Eleştiriniz tüm yazarlarımıza iletilmiştir. Dergi projemizde zayıf oalrak gördüğinüz kısımları paylaşırsanız sevinirim.

Ayrıca ölü doğum kelimesinin anlamıda anlatırsanız mutlu olacağım.

(Tanışma Formu dergi projemize yorum yazmak için değil Tanışmak için kurulmuştur. Zaten yorumlarınız için bir eposta hesabı aktif olarak kullanılmaktadır. ekare@teknikev.net adresine eleştirilerinizi yazabilirsiniz.)

aster

Dostum öyle bir devirdeyiz ki her şeyden kıllanır olduk,
amacımız illa bir art niyet aramak değil lakin her yolda el edenide arabaya almak bu devirde imkansız oldu.

Yüklemeleri bedava hostlardan birinden verebilisiniz sanırım

Ben böyle düşünerekten daha yolun başında da olsanız sizi tebrik etmek istiyorum, başarılar

OG

@sule_izm

Öncelikle bu girişim için tebrik ederim.

Ölü doğum ile kastedilen şudur.

Doğum=Beklenen, arzulanan güzel şeylere kavuşma anlamındadır. Ülkemiz insanına verilecek her türlü güzellik, artı değerler kastedilmiştir.

Ölü doğum ise, beklenende hayal kırıklığına uğramaktır. Yani içerik olarak internet ortamında rahat ulaşılabilecek sıradan haber/bilgileri ihtiva etmesidir.

Diğer problem ise dosyayı indirebilmek için mail adreslerinin istenmesi. Kendinizce haklı sebepleriniz olabilir, okuyucu açısından bu sebepler geçersizdir.

Tanışma formuna ben herhangi birşey yazmadım. Bu sayfaya girmemiştim bile.

hjklchkdtgbnhdklts

Alıntı yapılan: "sule_izm"@ei: Ne yazıkki herhangi bir hosting şirketinin hosting hesaplarını kullanamıyoruz.
bana baya komik geldi. siteniz 2MB dosyayı barındıramıyor mu?  bi,r şifre verirsiniz. email ile okuyuculara şifreyi iletirsiniz.

hatta daha da kolayı var.  meraklısı varsa sitenize girer oradan okur . neden gönderme işi ile uğraşılıyor ?

sule_izm

@aster: Yüklemeleri sizinde bahsettiğiniz gibi bir freeserverdan yapabiliriz. Bu konuda haklısınız. Hatta php de gizli link uygulamasını kullanıp sanki sitemizden indiriliyormuş gibi gösterebiliriz.

Fakat free serverlar (yaklaşık 20 tanesini inceledim) saat limiti, günlük limit, reklam, dosyanın inmesi için bekleme gibi şeylerle karşılaşıyorz.

Bu sebeptendirki diğer arkadaşlarımızla aldığımız ortak karar sonucu bu tür bir çözümü doğru olarak gördük.

Tebriklerinizden dolayı size teşekkürü bir borç biliyorum.

@OG: Sevgili OG,

İnanın daha farklı ve güncel konuları dergide yer vermek istedik. Örn son zamanlarda aktif olan Nükleer enerji gibi. Bu konuyu yayınlayabilmek için Enerji grubundan izin bile istendi.

Bu dergide değişik konular üzerine yazarlık yapmak isteyen arkadaşlar aradım (yaklaşık olarak 2 ay. Aktif olarak).
Fakat gönüllü arkadaş olmayınca da elimizden geleni yapmak zorunda kaldık.

Yazarlarımıza ücret ödeme yoluna gidip farklı konularda yazı yazdırabiliriz fakat hizmet ücretsiz olduğu için yeteri kadar maliyetli oluyor.

E-Posta istenmesi durumda ise şunu söyleyebiliriz. Eposta adresleri sadece mail server üzerinden eposta gödnerebilmek amacı ile alınmaktadır. Okuyucuya Ücretsiz olarak bu hizmeti sunuyoruz. Karşılığında Okuyucumuzdan 10-30sn harcayıp kısa bir formu doldurmak çok zor olmamalı.

Tanışma Sayfamızda sizin kullandığınız ölü... kelimesini kullanan bir arkadaş var. Sanırım siz değilsiniz. Bu durumdan dolayı özür dilerim.

@hjklchkdtgbnhdklts:

Sevgili arkadaşım,

herhangi bir şirketten bir hosting hesabı kullanamıyoruz.
Çünkü sitemizde news serveride bulunduruyoruz. Bu hizmeti ücretsiz olarak sunan hosting şirketi ne yazıkki yok.

Sitemiz daha doğrusu serverimiz 2mb veriyi barındırabiliyor, serverin boş disk alanı şu an itibari ile 219gb (224256mb. tır). fakat problem barındırmak değil data trafiğidir.

Burada ayrıntıları yazıp can sıkmak istemiyorum ama ;

Server e bağlı routerin internete çıkış hızı yaklaşık olarak dakkikada 62kb. bu bağlantı hızını sadece WEB hizmeti için kullandığımızda bir kullanıcının dergiyi indirmesi (türkiyede ise) 33 sn sürüyor. Bu zaman zarfında siteye giren kullanıcılar Sunucu Bulunamadı sayfası ile karşılaşıyorlar.

Ayrıca serverda sadece WEB hizmeti değil ; News,Mail,Akıllı Ev Server, ve diğer uygulamalar (update(firewall,antivirüs,vs..)) da çalışmakta.

Meraklısı varsa sitenize girip okur yazmışsınız yanlız şöyle bir problem var. Kullanıcı siteye girip okuyabilmesi için aynı şekilde veriyi web sitemizden indirmek zorunda kalıyor. Buda yukarıda anlattığım gibi Sunucu Bulunamıyor vs.. gibi bir sorun oluşturuluyor.

e3

@ Suleizm sizi tebrik ediyorum çaba ve uğraşlarınız için.Ancak kafama takılan birşey var. www.teknikev.net şeklinde bir domain almışsınız.Bu domaine para vermiyor musunuz ? com,org,net,info şeklindeki bütün isimlere para ödeniyor diye biliyorum.Ben mynette site yapmıştım 10 MB alan veriyor.Size bu domaini verenler o kadar alan vermiyor mu? Eğer yeterli alana sahip iseniz derginin sadece o aya ait kısmını server da tutun, diğer aylardakini Hemenpaylas gibi  bir sitede tutun, yoksa HDDnizde saklayın isteyene gönderin. :) Benim fikrim budur.Saygılar.İyi günler. ;)
.eem.

ground

Eğer çok çoğun indirme sayılarına ulaşmadıysanız bu oluşuma picproje olarak destek veririz..

Dosyaları serverlarımızda barındırabiliriz.

Picproje de hayalimizdi.. Başaramadık.. Bu düşünceyi gerçekleştirenlere teşekkür ederim..
⌒╮'╭⌒╮⌒╮.
╱◥██◣                  
| 田︱田田|              
╬╬╬╬╬╬╬╬╬

Picproje - Sözde değil özde paylaşım..

Ziya

Alıntı yapılan: "sule_izm"@OG: Sevgili OG,

İnanın daha farklı ve güncel konuları dergide yer vermek istedik. Örn son zamanlarda aktif olan Nükleer enerji gibi. Bu konuyu yayınlayabilmek için Enerji grubundan izin bile istendi....
Enerji grubu mu? Hangi grup? ve onlardan neden izin istediniz?
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

sule_izm

@protection:

Domain ücreti tam olarak 12,7ytl dir.
Ne yazıkki domain ve hosting aynı şey değil bunu sizinde daha iyi bildiğini sanıyorum.

Problemimiz ücret problemi değildir. Zaten şu anda bu derginin barındırılma ücreti ile 2mb ı barındırabilecek bir hostingin yıllık ücretinin 27,7 katını biz bir ayda ödüyoruz.

Zaten normal bir hosting şirketi bizim isteğimizi karşılıyamıyor.

Fikirleriniz için tekrar teşekkür ederim.

19 saattir dergi online ve 727 kişinin dergiyi indirdiğini görüyorum. Eğer bu rakamı karşılayabilirseniz Lütfen pm ile msn adresinizi gönderin konuşalım.

Bu edergi projesi inanın benim uzun zamandır düşündüğüm bir proje idi. Hayata geçirmek gerçekten çok güzel bir duygu.

@Ziya:

Dergimizi incelediyseniz Nükleer enerji ile ilgili bir bölümümüz bulunmakta. Bu bölümdeki yazı http://www.taek.gov.tr/ adresinden alınmıştır. Bunun için yetkililerden izin istendi.

e3

@ Suleizm pardon biraz karıştırdık terimleri. :oops: Tam olarak bilmediğim için sormuştum sadece.Ama tekrar yaptığınız iş için tebrik ettiğimi belirtirim.

Ayrıca Ziya hocam da Nükleer'cidir.Onun için sordu sanırım size kimden izin aldınız diye.Sağlıcakla kalın.İyi günler. ;)
.eem.

OG

Tekrar söylüyorum.

İnancınız ve Çabanız taktire değer. Eleştirileri yapıcı olarak ele alırsanız bu inançla çok yol katedersiniz. Zira eksikler dışarıdan daha iyi görülebilmektedir.

Benim bir ilavem daha olacak. Chat odasının fonunu değiştirin. Mavi, görme sınırındaki renktir ve gözü yorar.

Ziya

Alıntı yapılan: "protection"@ Suleizm pardon biraz karıştırdık terimleri. :oops: Tam olarak bilmediğim için sormuştum sadece.Ama tekrar yaptığınız iş için tebrik ettiğimi belirtirim.

Ayrıca Ziya hocam da Nükleer'cidir.Onun için sordu sanırım size kimden izin aldınız diye.Sağlıcakla kalın.İyi günler. ;)
Önceki mesajımda dergiyi indirmiş fakat açmadan kafama takılan ifadenizi sormuştum. Enerji grubu diye Bilkent Üniversitesi tartışma listelerinde bir grup vardı ve 1999-2001 arasında çok hararetli tartışmalar yapılmıştı. Orada bana ait çok sayıda yazı bulunmaktadır (bazı yazılar başka isimle yazılmak zorundaydı). Oradan gazetelere o kadar haber düşmüştü ki o nedenle size sordum. Enerji grubundan kastınız orası ise izin almanıza gerek yoktu. tabi oradaki konular güncelliğini yitirdi. Enerji sektörü maalesef her gün yenilen yemek ve eve getirilmesi gereken ekmek gibi bir şey. Eli ve cebi delik bir devlet baba her gün çabalamak zorunda, bizim gibi bebeler enerjisiz kalmasın diye. ... uzun hikaye.

Eleştiri ve tavsiyelerim: Dizgi işine ağırlık verin. Görsellik katın. Konu başlıkları Büyük fontlarla yazılsın (bilgisayara konusundaki profesyonel dergilere bakın derim). Her konunun başına yada sonuna yazarın adı ve kaynakça yazılsın. Konular buradaki üstadlara çerez gelebilir ama benim dişime göre diyebilirim.

Kolay gelsin.
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey