osilatör devresi

Başlatan paradox, 03 Ağustos 2006, 12:08:56

paradox

arkadaşlar 6mhzlik bir kristal ile bir entegreye clock pulse vermem lazım ama bazı sorunlar yasıyorum.devreyi osiloskopa bağladıgım zaman +v gerilimi gözüküyo ,kondansatorlerden birine parmağımla dokunduğumda kare dalga gözleniyo.bu sorunu nasıl asabilirim.
bir de asağıdaki devre kare dalga uretmezmı...

bunu yazacak bir konu bulamadım o yüzdenburaya yazdım

OG

OSC tamamlanmamışki, entegre veya transistör ile osc devresini yapmanız gerekir.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

paradox

hocam entegreye de bağladık ama olmadı.entegrenin clk pini var ona bağlamamız gerekiyo.bununla ilgili yapılmış bir devre var oda aynı tek farkı değil kapısı kullanılmış onu da ben anlamadım.

yukarıdaki şekli yalnız basına düşünmeyin.bunun çıkısı entegreye bağlı yani...

Dagci-85

argeelektronik

Altında Çürümekten Kurtulamıyacağın Topraklar Üzerinde Böbürlenerek Yürüme, Üzerine Tükürmeye Bile Miğdenin kaldıramıyacağı Kurtçuklara Yem Olacak Bedeninle...

paradox

arkadaşlar tamam sorun çözuldu pek anlam veremedim ama bir ornekte görmüştüm ordan faydalanarak yaptım.resimdekine ek olarak kristalin iki bacağının arasına değil kapısı bağladım.ve çıkışını kullanacağım entegrenin clk girisine verdim.
sorun ortadan kalktı ama mantığını  hala anlamış değilim :D

picusta

Olayin mantigini anlamak için kontrol teorisine bakmak gerekir.
Degil kapisi konarak yapilan sey aslinda geribeslemedir.
Sistemin stabilitesi kritik oldugu içinde osilasyon frekansinda salinim yapar. Ayrica sistemdeki lineer olmayan elemanlarda sistemi bu kritik konumda tutar.

OG

Alıntı Yapkristalin iki bacağının arasına değil kapısı bağladım
bizde bunu ifade etmiştik.
Alıntı Yapentegre veya transistör ile osc devresini yapmanız gerekir
demek ile bunu kastettik.

Kristal kendi başına titreşimini devam ettiremez. Bunu sağlayacak eleman enerji girdisi olan aktif bir eleman olmalı. Transistör, entegre gibi.

Entegrelerde genelde bir değil kapısı ve kristal ile osc devresi sağlanır. Değil kapısı bir veya birkaç transistör dizisidir. Yükseltme sağlar. Kristal ise rezonans frekansı sabit bir devreye (genelde seri) eşdeğerdir. Transistörün çıkışından girişine geribesleme yaparak titreşimin devamlılığını sağlar.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.