USB 2.0 Üzerinden PIC'e Bilgi Göndermek.

Başlatan HAKKITANIR, 04 Ağustos 2006, 22:20:04

HAKKITANIR

Selamlar,
Bilgisayarın USB 2.0 Portu Üzerinden PIC'e Data Gönderilebilmesi İçin;
Araya Ne Tür Bir Dönüştürücü Gerekir?
Bildiğim Kadarıyla Bu İş İçin Üretilmiş USB Modüllü PIC ler Var.
Ama Bu İş PIC 16F877 (20MHz.) İle Nasıl Yapılabilir?
Daha Önce Bu Konuyla İlgilenen Arkadaşlar Oldumu? Bilmiyorum.
Ama Site İçerisinde Böyle Bir Konu Başlığı Bulamadım.
İlgilenen Arkadaşlar Olursa Sevinirim.Teşekkürler.

teknikelektronikci

usb destekli pic ler oldugunu biliyorum onlari bir arastirabilirsiniz ve ayrica usb ile pic arasinda ft232 v.b entegresi var. sanirim ayrintili bilgiyi @protection üstaddan alirsin cünkü kendisi bya bu nlarla hasir nesir oldu :-) kolay gelsin bu arada aramiza hos geldin

edit: linkte var :-) ;-)....::::USB DESTEKLI PICLER::::.... :;-)
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

e3

@ HAKKITANIR öncelikle aramıza hoşgeldin. :) Soruna gelince usb portu kullanarak seri iletişim gerçekleştirebilirsin.Kullanacağın bir usb-seri dönüştürücü entegre yardımıyla bilgisayarında oluşturulan bir sanal com port ile devrene sinyal gönderebilirsin.Ben bunun için FT232 çipini kullanıyorum.Arkadaşı tanıtalım :P Öncelikle datasheet ve diğer notlar için http://www.ftdichip.com/ adresine gidiyorsunuz. :D Oradaki çiplerden size uygun olan FT232 çipidir.O arkadaşın datasheet'i :.

FT232BM USB UART IC Data Sheet

Buradan da uygulama notlarına bakabilirsin :.

Application Notes

Eğer şema istersen bilgisayarımı biraz karıştırayım. :D Şu sıralar yine çöplüğe döndü.Sağlıcakla kal.İyi günler. ;)
.eem.

HAKKITANIR

FT232 (USB den RS232) ve FT2232 (USB den SPI) dönüştürücülerini inceledim yalnız bunlar sipariş üzerine geliyor.Ve fiyatlarıda 12-15 $
gibi bana pahalı geldiler.Sonra MAX3421E ye yönlendirdiler (onun fiyatı
3$)onu  inceliyorum.Teşekkürler.

e3

FT232 1 adet 5,4 $ + KDV ( %18 )
Ftdi Chip'in satış kısmında TR distribütörleri var.Orada Polar Müh. var. Yerleri Ankara'da bulunuyor.İstersen onlarla görüşebilirsin.Ama başka alternatiflerde var.Mesela Nokia data kablolarının içerisinde bir entegre vardı.Bazı arkadaşlar onu kullanıyordu.Forumda biraz araştırman gerekiyor.Sağlıcakla kal.İyi günler. ;)
.eem.

densa

Arkadaşım birde RS232 yi araştır. Kolay gelsin. (Data kablolarında kullanılan entegre)

Digimensch

Arkadaslar bu konu benimde ilgimi cekiyor.Artik bir cok Leptoop'da RS232 serial giris bulunmuyor.O nedenle artik USB üzerinden veri görnderme ve alma islemini ögrenmem gerekli diye düsünüyorum.
FT232 1 chipi problem değil onu bulabilirim.Ama bana acaba bir Devre  örnegi verebilirmisiniz?
Birde bu FT232 Chipini Programlamak falan gerekiyormu?
Devreyi bitirip USB'ye taktigimizda USB bu devreyi taniyacakmi?Yoksa Driver falan gerekli olacakmi?Zira piysadaki bircok USB üzerinden calisan aletler USB'ye takildigi an Windows tarafindan taniniyor.
Devreyi yaptik dielim ve USB'ye taktik artik Bilgisayar üzerinden veri göndermek icin yazacagimiz yazilim RS232'ye bir Veri gönderir gibimi olacak?
Yani Com1'e örnegin VB ile yazilim olusturuken bir Com1 Portunu su sekilde aciyorduk.
MSComm1.CommPort = 1
MSComm1.Settings = "2400,N,8,1"
MSComm1.PortOpen = True

Yani is USB olunca Bilgisayar üzerindeki yazilimimiz nasil olacak?
USB'nin adresini falan belirtmemiz nasil olacak?

Bana bu konularda bilgi verirseniz sevinirim.Birde bu is icin yapilmis örnek anlatimi Linki varsa verirseniz sevinirim.
saygilarimla

SpeedyX

FT232 tarzı chipler kullanıyorsanız yine aynı olacak.
MSComm1.CommPort = 11
MSComm1.Settings = "2400,N,8,1"
MSComm1.PortOpen = True

yalnız com kısmı kendi ayarladığınız bir değer olacak. mesela com11 com7
programdan comporta gönderir gibi gönderilecek aradaki driverlar bu işi usb için yapacaklar.

mp3dragon

MSComm haricinde bildiğiniz bir kompanent varmı. Bildiğiniz gibi MSComm üst sınırı 115.200 baud. Halbuki ft232 1 Mbaud a kadar destekliyor. Hızlı bir iletişim için alternatif birşeyler olmalı.

Bu arada SpeedyX hocam hoşgeldiniz. Çay içmeye beklerim fırsatınız olursa.
İyilik Yap, Denize At, Balık Bilmezse, Halik Bilir.

Digimensch

Yani Arada FT232 türü USB -->RS232 ceviri Chipi kullanirsam aynen Com Portunu kullanmak icin kullandigimiz Kodlar gecerli.
Peki yukardada sordum yenileyim tekrardan bu FT232 ile yaptigim Dvereyi USB Portuna bagladigida bana Driver gereklimi?
Ve bu FT232 Chipi kendinden Programlimi? Yoksa sonradan Programlamamiz falan gereklimi?
Bu Chipin baglanaisini gästeren bir Devre rica etsem elinde olanlar acaba Link verebilirmi?

Bu konuya ilaveten birde su PIC 18F4550 USB'ler icin yapilmis Chipleri kullanmak istesem yine PC tarafi icin gerekli yazilim nasil olmali?
Elinde C++ veya C++ Builder kodlari olan varmi?
Ve bu Piclerin CCS veya Hi-Tech ile Programlama örnek Kodlarini nerden bulabilirim?

ulaser84

hocam ft232 in sitesinde entegreye ait datasheet ve uygulama notları mevcut.

http://www.ftdichip.com/Products/FT232BM.htm

memo333

http://www.geocities.com/dariuskrail20/USBUSART.html

burda bir örnek var ama Microchip C18 diye bişey kullanılmış pek bi fikrim yok sadece nette gezinirken gördüm iyi günler..
Gömülü Linux Notları --> http://linuxedu.xyz/

d_yol

en kolay yolu usb destekli Pic kullanmak. Microchip sayfasında bunun için yeterli örnekler var. Ama c iyi bilmen gerek.