DevC++

Başlatan microcozmoz, 07 Ağustos 2006, 21:58:13

microcozmoz

Herkese Selam..,

C ye adım atmakta geciken birisi olarak DevC++ ile birşeyler yapmaya çalışıyorum fakat bir sorunum var  :oops:

Bir program  mesela ekrana "merhaba dünya" yazdıran bir program çalıştırdığımda çok kısa bir süre içinde bir terminal ekranı belirip kayboluyor...Yani programın sonucunu gösteren ekrana hızım yetişmiyor :)

Yazdığım programın sonucu gördüğüm o ekranı nasıl sabit tutabilirim ekranda...
"Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler."

piedos

İşlem bitince kendisini sonlandırıyor program, aslında çok güzel bir özellik.

Eğer C kodu geliştiriyorsan son satıra
getch();
ekle. Klavyeden karakter okuyana kadar bekler.

Programın başına
#include "stdio.h"
//ve
#include "stdlib.h"
//ekle

Ama c++' bu işe yaramıyor galiba.

Başarılar.
Einstein: "Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former."

ayban

Dev C++ da main fonksiyonun sonuna yani "return 0" ifadesinin önüne "system("PAUSE"); fonksiyonunu eklerseniz ekran herhangi bir tuşa basılana kadar sabit kalır örneklerde zaten vardır incelerseniz görürsünüz,örnek olarak:

include <stdio.h>
#include <stdlib.h>
int main(int argc, char *argv[])
{

int k;
srand(time(0));
for (k = 0; k < 10; ++k)
printf("%d ", rand());

system("PAUSE");//bu satır program çalıştıktan sonra ekranı sabit tutar... 	
return 0;
}
"Tek kitap okuyandan kork!"

ground

İçerik :
Kitap
Notlama
Ders Programı
Ders Sunumları ve Örnek Kodlar
Proje
Lab
Örnek Vize

http://www.yildiz.edu.tr/~oaltun/?d=c
⌒╮'╭⌒╮⌒╮.
╱◥██◣                  
| 田︱田田|              
╬╬╬╬╬╬╬╬╬

Picproje - Sözde değil özde paylaşım..

INFINITY

Alıntı YapSıkça Sorulan Sorular

1. Soru: Yazdığım bir programı Dev-cpp'de açıp compile ve run ile çalıştırınca konsol gelip hemen kayboluyor?
     Cevap: Konsol açılıyor, programınız çalışıyor, işi bitince de kayboluyor. Bütün bunlar çok hızlı gerçekleştiği için sorun varmış gibi görünüyor. Programın çıkmadan önce sizin bir tuşa basmanızı beklemesini sağlayın: Önce programınızın başına (yoksa) #include <stdlib.h> ekleyin. Ardından main() fonksiyonu dönmeden hemen önce (return ifadesinin hemen üstüne)system("pause"); ekleyin.
Elektron Hacısı Çekirdek Kabesini Tavafta...  Eğer atomda çekirdek ile elektron arasındaki boşluk yok olursa 1 çay kaşığı toprak 40.000 Ton gelir.

ground

@INFINITY özellikle belirtmemiştim  :D

Bu soru için attım.

Bu tip bulduğumuz siteleri buraya koyabiliriz..

Dev C++ IDE hoşuma gitti , TC ile uğraşılmıyor XP de..
⌒╮'╭⌒╮⌒╮.
╱◥██◣                  
| 田︱田田|              
╬╬╬╬╬╬╬╬╬

armys2000

Hocam While Fonksiyonunu Kullan

INFINITY

@Ground hocam hakkını helal et kusura bakma :)

dedigin gibi bu tür siteler bulmak gerek...
Elektron Hacısı Çekirdek Kabesini Tavafta...  Eğer atomda çekirdek ile elektron arasındaki boşluk yok olursa 1 çay kaşığı toprak 40.000 Ton gelir.

ground

⌒╮'╭⌒╮⌒╮.
╱◥██◣                  
| 田︱田田|              
╬╬╬╬╬╬╬╬╬

serdar1973

Teşekkür ederim bende Dev-C++ çalışıyordum. takıldığım yerleri sizin soru ve cevaplarınızla bende çözmüş oldum. Çok teşekkür ederim.