memo nun her satırını numaralandırmak ?

Başlatan raltundal, 08 Ağustos 2006, 10:33:16

raltundal

iyi günler arkadaşlar yine programın bir yerinde takıldım.konu şöyle projemde 15 adet form var ve bu formların 13 ünde form1 deki memo1 e kaydetmek için ok buttonu var. bu okey butonlarına bastığımda memo nun her satırına numara eklemesini istiyorum.mesela form2 deki editleri doldurdum ve ok buttonuna bastım satırın başına numarayı ekliyecek peşine form4 deki editleri doldurdum ve ok butonuna bastım ve 2. satırın başına numara ekliyecek vb.. gibi . yani ilk satıra başına 1 eklediyse 2.satır başına 2 ekliyecek.sorunum bu arkadaşlar birtürlü bulamadım yardımcı olabilirmisiniz.

ftsahin

Sadece satır numarası verilecekse bu kod işini görür. Bunun için Form1'e  memo2 eklemen yeterli. Memo1'in içini doldurduktan sonra yani iş bitiminden sonra aşağıdaki procedure'u çalıştır.

procedure TForm1.Button2Click(Sender: TObject);
var i : integer;
s : string;
begin
  memo2.clear;
  for i := 0 to memo1.lines.count-1 do
  begin
    s := memo1.lines.Strings[i];
    s := inttostr(i+1)+'  '+s;// numaralandırma burada
    memo2.lines.add(s);
  end;
  memo1.text := memo2.text;
end;

raltundal

yazdığın program güzel ama benimde ekrandaki memo1 okadar büyükki 2.sine yer yok anlıyacağın.ayriyetten dönüştür düymesi gibi birşey olmuş sanki numarasızı numaralı yap demişsin.benim istediğim başka formlardaki editlerin içeriğini ,yazdırdığım memo1 in başına numara yazdırmak ve bunları formlardaki ok tuşuna bastığında eklemesi.yani bana numaratör gibi birşeylazım farklı ok tuşlarına bassam bile tekbiryer sayacak senin yazdığın programa benzer.

PhD

Selam @raltundal,

Anlattıklarını inşallah doğru anlamışımdır. Linkte "deneme.zip" isminde bir örnek program hazırladım inşallah işini görür. :)

kolay gelsin.

Delphi Memo
...hiç...

raltundal

ilgilendiğiniz için sağolun arkadaşlar.    comlekciler verdiğin örnek tam aradığım şeydi teşekkürler.

iyi çalışmalar;