PIC e resim yüklemek mümkünmüdür ?

Başlatan solidus, 10 Ağustos 2006, 14:10:38

solidus

Merhaba arkadaşlar. Öğrenmek istediğim -mesela 16f877'ye- PIC entegreye resim yükleyip ilave devrelerle bunu tv ekranında görmek mümkünmüdür ?
Kimine göre kralım kimine göre yalanım… Herkes rahatına baksın, ben adamına göre adamım..

kasif

Hiç sanmıyorum,

Ben Grafik LCD de göstermek için 128x64 piksel siyah beyaz resimlerden 3 tanesini pic in "program" hafızasına ancak soktum. 4. resim, sığmadı.

Kaldıki Tv ekranı 720x450(aşağı yukarı) ve renkli, Bu durumda pic e TV ekranında gösterecek resim sığmaz.

Fakat pic ile TV ile ilgili projeler görmüştüm. Siyah beyaz bir oyundu.

solidus

Peki diyelimki bir raster generatörü kullanıyoruz. Programda ekrana resim çıkarma basamağına gelindiğinde bu raster generatörünün beslemesinin açılıp rasteri tv ye göndermek ve kesilmesi gerektiğinde generatorun beslemesini keserek işlemi sonlandıracak şekilde bi program yapsak ne kadar verimli olur ? yada verimli olurmu ?
Kimine göre kralım kimine göre yalanım… Herkes rahatına baksın, ben adamına göre adamım..

kasif

raster generatörü hakkında bir bilgim yok.

Fakat yukarıda bahsettiğim örneği buldum.

3 adet 16F877 kullanılmış, detaylı incelemedim, umarım işine yarar.

http://www.ugrad.physics.mcgill.ca/~beek/alienslaughter/

mmengi

@kasif

Verdiğin örneği görünce aklıma Commodore 64 geldi, 64k hafıza (yarısı zaten işletim sistemiydi) ve 1mhz. saat hızıyla ne kadar da çok şey sunuyordu bize.

kasif

32KByte işletim sistemine karşın MS Windows XP, hatta yeni işletim sistemi(adı her neyse)

100.000 katı daha büyük, maşşşşşallah

Neyse,

Bu sitede görmüştüm ama konuyu bulamadım, 10 MHz hız ile satır başına 13 piksel görüntü gönderilebiliniyormuş.

18F4550, 20 MHz de çalışıyor, hatta hız hesabı biraz faklı olduğu için 48 MHz den bahsediliyor(detayları bilmiyorum). Bu durumda güzel ve akıcı bir görüntü görülebilir (mi?).

elektroombank

Sığar dostum.Ama dahili hafızasına sığmaz. 24cxx veya başka bir epproom kullanarak dataları oraya yüklersin.Olur biter.PIC'ide yüksek hızda çalıştırısın.Yapılmış projeler var.Googleda ara.

Pattern Jenarator diye

OG

Alıntı Yap24cxx veya başka bir epproom kullanarak dataları oraya yüklersin.Olur biter
Eepromdan okuma hızı nedir?
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Macera

24cxxx ile çalışacağınıza MMC kartları ile çalışın.
MMC kartlar 2 Gb e kadar var.
Aynı zamanda 20Mhzlik bir hızda bilgi alabiliyorsunuz.
"Art without engineering is dreaming; engineering without art is calculating." -- Steven K. Roberts

picusta

Bu tv'ye görüntü çikarma olayinda yenilikçi bi uygulama gördüm: MCU'nun SPI çevrebirimini kullanarak 240*320 (tam olarak hatirlamiyorum ama asagi yukari bu degerlerdi) çözünürlük elde etmislerdi, SPI bufferin yarisi bitiginde interrupt kullanarak satir parçalarini yeniliyorlardi.
Interrupt ile olmasi, programi yazarken kafa sismesini engeliyor (öbür türlü programi ASM'de yazip islem süresine göre komutlari yerlestirmek gerekiyor)

MCU: Philips ARM7 60MHz. (Gerçi önemli olan SPI buffer'i yariya geldiginde interrupt yapabilen bir MCU.)

edit : Iste link: http://www.jandspromotions.com/philips2005/Winners/AR1755.htm

Gavur 512 × 240 pixel çözünürlük elde etmis, üzerine osiloskop, trigger bilem koymus.

kasif

@elektroombank

işletim sisteminin küçüklüğüne bir şey demedim, yanlış anlaşılmasın,

Dünyanın en büyük(!) yazılım şirketinin, işletim sistemini ne kadar şişirdiğini belirtmek istedim.

94 yılında kullandığım bilgisayar, şimdiki kullandıklarımdan çok daha hızlı açılıyordu. dos 6.20 ve win 3.1 kullanıyordum. Toplam açılma süresi 20 saniye kadardı. Önemli 200 kadar dosyamın adını ve ne işe yaradığını biliyordum. Hiç mavi ekran vermezdi(tabi mavi ekran vermemesinin, siyah beyaz ekrana sahip olması ile alakası olabilir).

Şimdi 100 kattan daha hızlı işlemci, 500 kat ram, 200 kat daha fazla sabit disk ve renkli ekranım var. Ama daha geç çalışıyor.  :(

solidus

PIC hususunda daha başlangıç seviyesindeyim diyebilirim.. Sanırım bu PIC e resim yükleme işini beceremeyeceğim. Fikirlerinize teşekkür ederim arkadaşlar..