opampın kazancını arttırmak...

Başlatan Dagci-85, 22 Ağustos 2006, 21:40:18

Dagci-85

Merhaba

Arkadaşlar resimde belirtmeye çalıştığım gibi testeredişi sinyalin periyodunun sonlarına doğru opampın kazancını arttırarak eğimi azaltmayı planlıyorum.

periyodun başlangıcından itibaren opampın kazancı yavaş yavaş artmaya başlıyacak. Böylece sinyalin eğimi azalmış olacak. Periyodun başlangıcını kontrol ucundan opamp devresine ileticem.  Şimdi sizlerden ricam ne tarz birşey yapabilirim? Benim aklıma dijital potlar,sayıcılar falan geldi. Sizlerden de fikirler alırsam belki daha mantıklı bişeyler ortaya çıkabilir diye düşünüyorum.

Saygılarımla...

picusta

Istedigin opamp'in parametrelerini zamanla degistirmek. Yapilamaz değil ama zor olabilir. Bunun yerine söyle bir çözüm tavsiye ediyorum:
sinyali böl(kazancini düsür) ve sonra offset ilave et. Tek opamp ve 4-6 dirençli bir devre yeter.

Dagci-85

İçinde fototransistör veya fotodiyot yerine fotodirenç olan bir optokuplör bulabilirsek bu işi çözebiliriz gibime geliyor. Acaba bildiğiniz böylebir optokulör var mı?

kesmez

il300 ü araştır..
işini görebilir..
"İnned dine indallahil İslam" (2-19)

OG

Logaritmik yükselteçleri incelerseniz işinize yarayabilir.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

timpati

yanlış anlamadıysam, çıkış azalsa da sen bunu dengelemek (belirli bir seviyede tutmak) istiyorsun. bunun için neden otomatik kazanç ayarlacısını (OKA/AGC-Automatic Gain Control) denemiyorsun? sanırım bu sitede daha önce bununla ilgili linkler verilmişti.
why mr. anderson, why ?

Dagci-85

Arkadaşlar ilgilendiğiniz için teşekkürler. İlk olarak optokuplörleri deniyecem. Olmazsa da timpati arkadaşımızın bahsettiği develeri bir araştırrım.

Tekrar ilgilenen herkese çok teşekkürler.