8x8x40 kayan yazı

Başlatan Logan, 24 Ağustos 2006, 15:52:28

serpil_07

bildiğim kadarla 18f452 18bit olması gerekli benbunu 12 veya 14 bit'e
çeviremem mi?

teknikelektronikci

logan hocam programda bir yer dikatimi cekti
sda var porta.4  :  scl var porta.3  :  izin var porta.5
die program satiri yazmisiniz ama devre semasinda baktigimda bu pinler bos acaba ne ise yarior

birde sagdan soldan alinti yaparak birazda kendim eklenti yaparak kendi devreme uygun bi progrtam cikartmaya calisiorum sizin programinizdanda datalar kismini ve case li bölüm ü aldim zaten sanirim o datalar kismi standart cogu kayan yazida ayni ama sorunum su bnm devrem 32 sütünlü 2 tane 74154 ü sirasiyla nasil aktif yapacam ve datalari sütünlarla es zamanli nasil göndercem aslinda mantigini anladim programda güclük cekiorum bu konu hakinda biraz ipucu verirseniz sevinirim saygilar
örnegin su kod
portc=sutun_reg[y]
mu saglio datalar ile sütünlarin senkronlu olmasina

birde hocam lcd_reg layi var bunu siz kendinize göremi yazdiniz yoksa haketen böyle bir registermi var
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

Logan

@teknikelektronikçi, programda bulunan;
satırı aslında bir işe yaramıyor. Program içerisinde bulunan "gonder" isimli etiket altında bulunan komut satırları, yukarıda adı geçen "sda,scl ve izin" isimli tanımlamaların kullanıldığı bölümdür.Siteye göndermiş olduğum kayan yazı programını yazarken yaklaşık 5 hafta uğraştım ve bu uğraşların sonucunda titremenin minimum seviyede olması için 74595 entegresini devreden çıkardım.Fakat gel gör ki program içerisinde komut satırını silmeyi unutmuşum. :) Bu sebepten dolayı "gonder" alt programı ile
satırının silinmesi, herhangi bir probleme yol açmayacaktır.74154 entegrelerini nasıl kullanacağına dair ufak bir program yazdım.Aklına takılan bir yer olursa sorabilirsin.

74154_deneme

@teknikelektronikçi, seninde bildiğin gibi "sutun_reg" isimli dizin, tam 320 byte'tan oluşuyor.Kayan yazı ekranında istenilen uzunlukta yazıyı oluşturabilmek için bütün bu byte'ları kullanıyoruz.Bu byte'ların kullanılma biçimleri program içerisinde 3 adet for...next döngüsü ile sağlanıyor."Logo_goster" etiketinin altında bulunan "z-x ve i" registerleri aracılığı ile 320 adet tekrar yapılarak gerekli yerlere gerekli bilgiler atanıyor.Bu for...next döngülerinin en üstünde bulunan "z" döngüsü 10 defa, "x" döndüsü 10 defa ve "i" döngüsü 16 defa tekrar ediliyor ve böylelikle 320 tekrar sağlanmış oluyor.Eğer değerleri çarpacak olursan z*(x*i)+(x*i) yani 10*(10*16)+(10*16)=3200 çıkıyor.Burada bulunan "z" değeri ile oynayarak ekranda ilk çıkan yazının yanma süresi uzatılıp kısaltılabilir.Şimdi soruna gelelim.
portc=sutun_reg[y]
satırı şu şekilde işlem yapıyor; "y" registeri sürekli artan bir register olduğu için 0 ile 320 arasında sırasıyla değer alıp, sutun_Reg dizininin kaçıncı byte'ının portc'de gösterilmesi gerektiğine karar veriyor. :) 74154 entegrelerini senkron olarak çalıştıran komut budur;
porta=i  :  portb=satir_reg  :  pauseus 50  :  portb=0

Program içerisinde bulunan "lcd_Reg" registeri benim yaklaşık 6 senedir standart olarak bütün programlarımda kullandığım bir registerdir.Yani aslında pic serisi içerisinde böyle bir register yoktur. :)  Aklınıza takılan bir yer olursa yardımcı olurum.Hepinize kolay gelsin.
İmza.

teknikelektronikci

sayin logan hocam cevaplariniz icin ve örnek devre icin cok tesekür ederim verdiginiz örnek ögrenmek icin cok süper .gene gördügüm kadariyla siz
case
komutunu cok sIk kullaniorsunuz  bu case komutu call ile birlikte kullanilir öyle değilmi ?
birde hocam programda i+48 ve portc=48 oldugunu fark ettim bu 48 i degistirince bütün displaylerde animasyon gözüküor silincede enable lerin hic aktif olmadigi gözüküor ama portc=48 i 0 yaptigimda etkisi olmuor bunun mantigini rica etsem aciklayabilirmisiniz vallahi hocam kafayi yicem bu kayan yaziyi ögreneyim die bazen diom cokmu hizli gidiom cünkü daha programcilikta yeniyim biraksami displaylerle filanmi ugrassam bir fikir verirseniz sevinirim kafam karismis durumda :) saygilar
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

Logan

@teknikelektronikçi kardeş,
        74154 entegreleri bilindiği gibi Binary to Decimal çeviricidir. A-B-C-D uçlarından binary bilgi verirsin ve verdiğin bilgiye denk gelen desimale karşılık olarak çıkışlar aktif olur.Örnek verecek olursak A-B-C-D uçlarından 1100 verirsek, bu sayının karşılığı 12 olduğuna göre 12. çıkış "ŞASE" olur.Aslında "+" olur ama çıkışlarda invert olduğu için tersleniyor.Fakat verdiğimiz girişleri çıkışta görebilmek için E1 ve E2 uçlarına da binary olarak lojik "0" vermeliyiz.program içerisinde bulunan portc=48 komut satırını açacak olursak, 48'in binary karşılığı %00110000'dir.Bunu PortC'ye uyarlayacak olursak 4. ve 5. bacakların lojik "1" olacağı anlamına gelir.74154 entegreleride lojik "0" ile aktif olduğu için bu entegreleri kontrol altında tutmak amacıyla portc'ye 48 bilgisi atanmıştır.Select case komutuna gelince oldukça kullanışlı ve işe yarayan bir komuttur. ASM'de yanlış hatırlamıyorsam "ADDWF PCLATH,1" komut satırının yaptığı işi yapan bir komuttur.İlle de "Call" komutu ile kullanılmasına gerek yoktur.Bu tamamen programı yazan kişinin insiyatifine kalmıştır.

Programcılıkta yeni olman dezavantaj gibi görünebilir fakat sana tavsiyem madem bu kadar zamandır uğraşıyorsun iyi veya kötü sonuca ulaşana kadar bu ısrarını sürdürmeli ve elinden geldiği kadar uğraşmalısın. Bu sitede sana bu konuda yardımcı olabilecek yüzlerce insan var. Başarmaman için hiçbir sebep yok.Display konusuna gelince bence matrixler ile çalışmaya devam et.Zaten aralarında pek fark yok birinde noktaları kontrol ediyorsun diğerinde çubukları. :)
    Kolay gelsin.Çalışmalarında başarılar.
İmza.

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: "Logan"@teknikelektronikçi kardeş,
        74154 entegreleri bilindiği gibi Binary to Decimal çeviricidir. A-B-C-D uçlarından binary bilgi verirsin ve verdiğin bilgiye denk gelen desimale karşılık olarak çıkışlar aktif olur.Örnek verecek olursak A-B-C-D uçlarından 1100 verirsek, bu sayının karşılığı 12 olduğuna göre 12. çıkış "ŞASE" olur.Aslında "+" olur ama çıkışlarda invert olduğu için tersleniyor.Fakat verdiğimiz girişleri çıkışta görebilmek için E1 ve E2 uçlarına da binary olarak lojik "0" vermeliyiz.program içerisinde bulunan portc=48 komut satırını açacak olursak, 48'in binary karşılığı %00110000'dir.Bunu PortC'ye uyarlayacak olursak 4. ve 5. bacakların lojik "1" olacağı anlamına gelir.74154 entegreleride lojik "0" ile aktif olduğu için bu entegreleri kontrol altında tutmak amacıyla portc'ye 48 bilgisi atanmıştır.Select case komutuna gelince oldukça kullanışlı ve işe yarayan bir komuttur. ASM'de yanlış hatırlamıyorsam "ADDWF PCLATH,1" komut satırının yaptığı işi yapan bir komuttur.İlle de "Call" komutu ile kullanılmasına gerek yoktur.Bu tamamen programı yazan kişinin insiyatifine kalmıştır.

Programcılıkta yeni olman dezavantaj gibi görünebilir fakat sana tavsiyem madem bu kadar zamandır uğraşıyorsun iyi veya kötü sonuca ulaşana kadar bu ısrarını sürdürmeli ve elinden geldiği kadar uğraşmalısın. Bu sitede sana bu konuda yardımcı olabilecek yüzlerce insan var. Başarmaman için hiçbir sebep yok.Display konusuna gelince bence matrixler ile çalışmaya devam et.Zaten aralarında pek fark yok birinde noktaları kontrol ediyorsun diğerinde çubukları. :)
    Kolay gelsin.Çalışmalarında başarılar.

logan hocam degerli cevabiniz icin ve öneriniz icin cok tesekür ederim gercekten uzun zamandir ugrasiorum bu kayan yazi ile agustos ayinda basladim daha donanim kismini yeni bitirdim elimde simdi 32 sütünlü her seyi hazir kayan yazi devrem var ve daha yeni bitti sayilir simdi ise sira yazilima geldi bunuda ögrendimi tam olacak amacim sizin gibi ii bir programci olmak bunuda belirtiginiz gibi picprojedeki siz ve diger degerli üstadlar sayesinde gerceklestirecem her sey icin cok tesekürler saygilar

serpil_07

logan arkadaşım yaptığınız yazının ascı karekter tablosunu buraya koyarmısın rica etsem. :)

bilgisayarci628

Arkadaşlar ben linki çalıştıramadım lütfen linki düzeltirmisiniz

bilgisayarci628

arkadaşlar dosyayı indirdim ama yazıyı değiştiremedim lütfen yardımcı olurmusunuz

teknikelektronikci

kodaa lookup icindekini degistirmeniz gerekecek ve büyük harfle yazmaniz gerekecek ayrica degisiklikleri yaptiktan sonra derlemeniz gerekecek kolay gelsin

erkan614

projeyi indirdim ama isiste similasyon yapamadım ledlerde herhangi birşey yok acaba nedendir?

berkay_yalan

Selam arkadaşlar bu devre hoşuma gitti. isiste similasoyonu çok güzel bir sekilde yapıyorum. Devreyi kodlarından oynayarak 8x64 de düşürdüm. Aynı şekilde isiste similasyon çok güzel devreyi bakır plakete kurdum. olan oldu yazı kayıyor ama hem kör hemde bazı yerleri yanmıyor. Karma karışık devremde sorun yok kontrol ettim bana yardım edermisiniz ne yapmalıyım. isis çok güzel :(

elektronikhobiler1

MERHABA ARKADAŞLAR BEN BU LOGAN ABİMİZE ULAŞMAMLAZIM BU KODLARI DERLEMEDE SORUN YAŞIYORUM PICBASIC'DE DERLİYEMİYORUM ALDIĞIM HATA İSE " fatal: out of memory (pbpw.exe)
" DİYE BİR YAZI SANIRIM DATA HAFIZASI YETMİYOR DERLEME İÇİN 18F452 SEÇİYORUM NASIL OLUYORDA HAFIZA YETMİYOR ANLAMADIM GİTTİ YARDIMLARINIZI BEKLİYORUM ARKADAŞLAR

ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

ilker_32

Alıntı yapılan: "elektronikhobiler1"MERHABA ARKADAŞLAR BEN BU LOGAN ABİMİZE ULAŞMAMLAZIM BU KODLARI DERLEMEDE SORUN YAŞIYORUM PICBASIC'DE DERLİYEMİYORUM ALDIĞIM HATA İSE " fatal: out of memory (pbpw.exe)
" DİYE BİR YAZI SANIRIM DATA HAFIZASI YETMİYOR DERLEME İÇİN 18F452 SEÇİYORUM NASIL OLUYORDA HAFIZA YETMİYOR ANLAMADIM GİTTİ YARDIMLARINIZI BEKLİYORUM ARKADAŞLAR

ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER
Merhaba, foruma hoşgeldin. Öncelikle yazılarınızın tamamını küçük yazmaya özen gösterin. Sorunuza gelince sanırım sizin probleminiz MCSP'den kaynaklanıyor. Elinizde çalıştığını bildiğiniz bir MCSP sürümü varsa kullanın. Emin değilseniz MCSP'yi forumdan indirebilirsiniz. MCSP'yi PC'den kaldırın. C:/ dizini altına pbp adlı bir klasör açın. Yeniden MCSP'yi açtığınız pbp dizinine kurun sonradan bu dizine pbp2.46 veya pbp2.47 yi kopyalayın. Sonradan MCSP'yi açın wiev menüsünden gerekli ayarları yapın. İşlem bu kadardır. İşlemcinizin modelini seçtikten sonra tekrar derleyin. Deneyin! :lol:

ozmens

link çalışmıyor.......................