op -amp lar ile fark anfisi kullanarak 0-5 volt elde etme..

Başlatan altansert, 24 Ağustos 2006, 18:21:57

altansert

herkese merhabalar.
ben ödevimle ilgili olarak devre tasarlamaya çalışıyorum ancak bu konuda oldukça tecrübesiz olmama rağmen bi kaç gündür araştırma yapıp sonucuda elde edemeyince siz konu ile ilgili tecrübeli abilere bi sormak istedim.
Öncelikle ben elektronik baskül yapmaya çalışıyorum. ancak yük hücresi (load cell) olarak var olan bi basküldeki yük hücrelerini kullanmaya çalışıyorum. benim besleme gerilimim 5Volt. bu gerilimle yük hücrelerini beslediğimde 2,600 ile 2,601 gibi bir sonuç alıyorum. ve yük hücrelerinin üzerine ağırlık koymamla birlikte bu sonuçlar maksimum 7,5 - 8 miliVolta kadar artmakta. benim amacım bu fark gerilimini 0-5 volt tarzı bi anolog değere çevirmek. elimde lm324 ve 741 op ampları var ancak bunlarla proteusuda kullanmayı çok ii bilmediğim için biçok deneme yapmama rağmen sonuca ulaşamadım.
opamplarla veya farklı bir yöntemle çözüme ulaşmamda bir fikriniz,dökümanınız,şemanız varsa ve yardımcı olabilirseniz çok minnettar olacağım.ödevimin aciliyeti ile ilgili olarak acil cevaplara ihtiyacım var :-(.
herkese ii çalışmalar...

not:daha önce hiç yük hücresi kullanmamıştım ve yük hücreleri var olan yük hücreleri olduğu için özellliklerinide bilmiyorum. bu konu ile ilgili bilgisi olanlar varsa onlarada açığım.
Yeryuzunu yaşanacak bir yer yapan uc sihirli guc vardır:İnancımız, İnsan sevgisi, ve daha iyiyi uretme cabası.  Life's what you make of it.

rf

Load cell ölçümü için öncelikle bir fark yükseltecine ihityacın var
bunun için özel entegreler olsada (AD620) Gibi 3 adet kolay bulunabilen OP07 ilede yapabilirsin daha sonra bu çıkışı ADC ye girmen gerekiyor
ve dijitale çeviriyorsun ama iş bununla bitmiyor
Loadcell Kalibrasyonları iki şekilde yapılır
1-kalibrasyon sertifikasındaki mv/V Değerine göre (ör:2.008mV/V)
2-Bilinen Yükler altında kalibrasyon

Eğer işin analog kısmı ile ugrasacak kadar tecrubeli değil isen AD7730 Alıp
kullanmanı tavsiye ederim kullanmasanda Datasheet ini oku

http://www.analog.com/en/prod/0,2877,AD7730,00.html

Kolay Gelsin.
KOSGEB Girişimcilik Desteği Bilgi ve Paylaşım Platformu http://www.girisimcilikdestegi.com/

argeelektronik

Altında Çürümekten Kurtulamıyacağın Topraklar Üzerinde Böbürlenerek Yürüme, Üzerine Tükürmeye Bile Miğdenin kaldıramıyacağı Kurtçuklara Yem Olacak Bedeninle...

rf

KOSGEB Girişimcilik Desteği Bilgi ve Paylaşım Platformu http://www.girisimcilikdestegi.com/

altansert

tekrardan merhabalar.. hızlı cevaplar için çok sağolun..çok faydalı oldu.. yük hücrelerine ve opamplara dalınca cevap yazamadım :-)..
@argeelektronik
abi yapmış olduğun dosya için ellerine sağlık ama bendeki versiyon galiba biraz eskiymiş. öyle olunca yenisini araştırıp indiremedim ama en yakın zamanda işin bu tekniğinide öğrenmeye çalışıcam. çok sağolasın..
@rf
öncelikle yapmış olduğun araştırmalar ve ayırmış olduğun zaman için çok teşekkürler.. benim elimdeki yük hücreleri kaba tabiriyle çıkma (çalışmayan bir baskülünki ) oldukları için kalibrasyon değerlerini tam olarak bilmememe rağmen op482 opampına göre olan devreyi lm324'e uygulayıp ve daha sonra bi kaç terslenmeyen yükselteç (noninverting amplifying) yapınca istediğim değerlere yakın sonuçlar elde ettim :-).
ben bu konuda birde bu kalibrasyon sertifikasındaki mv/V Değerine göre (ör:2.008mV/V) değişen durumun tam olarak neyi karşıladığını sormak istiyordum. biraz geniş açıklama yapabilirmisin eğer vaktin varsa..benim örneklem aralığım yük hücreleri boşken 593 miliVolt
20kg'da   1,15 volt
51kg'da   2,03 volt
68kg'da   2,51 volt
96kg'da   3,20 volt
136kg'da 3,67 volt gibi oluştu. ben projemde 16f877 ile 10 bitlik adc kullandığım için bu aralıktaki değişiklikler hocam için yeterli gelebilir. ama ben işin tam olarak doğrusunun nasıl yapıldığınıda öğrenmek isterim. benim bu değerlerimdeki sonuçlarda ağırlığın artması ile biraz voltaj artışında kayıplar söz konusu sanki. acaba bunun sebebi bu kalibrasyon ayarımıdır.
bu arada vermiş olduğun linklerdeki AD7730 entegresinin datasheetini geçen gece sabaha kadar okudum ve mükemmel birşeye benziyor ancak temininde ve kullanımında zaman kaybedeceğimi düşünerek malesef kullanamadım.AD620 , OP07 veya OP482'yide eğer projeyi sonuçlandırmada bu değerlerle problemler yaşarsam kullanmayı düşünüyorum..
ii çalışmalar...
Yeryuzunu yaşanacak bir yer yapan uc sihirli guc vardır:İnancımız, İnsan sevgisi, ve daha iyiyi uretme cabası.  Life's what you make of it.

gomorra35

Merhabalar göndermiş olduğunuz proteus devre linkleri çalışmıyor.Tekrar gözden geçirirmisiniz?

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: gomorra35 - 06 Temmuz 2010, 09:16:15
Merhabalar göndermiş olduğunuz proteus devre linkleri çalışmıyor.Tekrar gözden geçirirmisiniz?

...Bir alttaki mesaj yaklaşık 4 yıl önce gönderilmiş....