astrsyn stepper

Başlatan miral, 30 Ağustos 2006, 15:57:16

miral

merhaba arkadaşlar,
elimde astrosyn marka gerilimi 5v, sargı direnci 6,6ohm bir step motor var.bu motoru 10v ta bdx53 veya buz12 ile sürüyorum gücü çok iyi ancak bunlar çok ısınıyor.buz12 nin pdf sinde continious current 42A gösteriyor ancak burda çok ısınıyor.benim motora gönderdiğim akım 1,5 a kadar.acaba motoru bunlaarla sürsem olurmu?
selamlar...
önce selam,sonra kelam...

haciman

@ miral

Hocam bende bu aralar step motor ve sürücüleri ile uğraşıyorum. Ben L297-L298 ikilisini kullanıyorum ama senin bahsettiğin yöntemlede ünipolar bir motor sürmüştüm. Fakat hiç tavsiye etmem. Motorun ısınmasına gelince.

Öncelikle motorun ünipolarmı bipolarmı? Eğer ünipolar bi motoru bipolar olarak kullanıyorsan, bipolar seri veya bipolar paralel bağlamak çok fark eder. Bipolar seri bağlantıda motor daha az akıma ihtiyaç duyacağı için daha az ısınır. Bipolar paralel bağlantıda ise ısınma daha fazla görülür.

Ünipolar bir motor kullanıyorsan transistörlerin çok ısınmaması gerekiyor (ben 5.1V 1A ünipolar bir motoru TIP31 ile sürmüştüm). Transistörler çok ısınmıyordu ama yinede soğutucu takmıştım. Ünipolar motorda sargıların orta noktasından bir ortak uç çıkar. Motor 5, 6 veya 8 kablolu olur. Birim zamanda sadece bir sargı aktif olduğu için motor çok ısınmaz ve motor hızlandıkça çektiği akımda azalır.
“Buna karşılık sizden hiçbir ücret istemiyorum. Benim ücretim ancak âlemlerin Rabbi olan Allah’a aittir.”  (Şu’arâ Sûresi 109)

miral

merhaba,
@haciman
öncelikle ilgin için teşekkür ederim.
6 uçlu unipolar bir motor kullanıyorum.bobinlerin direnci daha önceden de yazdığım gibi 6,6 ohm(uç ile  ortak uç arası). ben 5V ta kullandığım zaman gücü biraz düşük kalıyor.step motorda herhangi bir ısınma söz konusu değil.ısınan transistörler.10V yaptığımda çekilen akım 1,2A civarında bu akıma mesela bdx53c dayanması gerek ama çok ısınıyor.pdf sinde Ic 8A yazılmış.l297-l298 serisinden 1A in üzerinde akım çekmemiz mümkünmü?
selamlar...

haciman

@ miral

L297-L298 ikilisinden 2A'e kadar akım çekebilirsin. Akım sabitleme özelliği mevcut olup 36V'a kadar sürücüye gerilim uygulanabilir. Chopper özelliği sayesinde motordan daha fazla tork elde edersin. Bu sürücü senin bahsettiğin transistörlü sürücüdenden bir iki gömlek üstün bir sürüş sağlar. Dezaavantajlarıda var tabii. 2A'den fazla akım basamaz ve düşük hızlarda motorlar rezonansa girer.

Step motoru düşük devirde kullanmayacaksan bu sürücü senin işini görür. Fakat bu sürücüyü kullanacaksan clock girişine kare dalga sinyal uygulaman gerekiyor. Basit olarak NE555 kullanarak yapılmış bir kare dalga osilatör işini görür.
“Buna karşılık sizden hiçbir ücret istemiyorum. Benim ücretim ancak âlemlerin Rabbi olan Allah’a aittir.”  (Şu’arâ Sûresi 109)

miral

merhaba haciman
yardımın için teşekkür ederim .ben bu motoru 20-50 adım/sn arasında sürmek istiyorum.bd243 te 10v ta yaklaşık 1,25A akım  çekiyor.bu entegrelerde herhangi bir aşırı ısınma problemi olurmu.transistörleri depiştirsem mesela 2n3055 veya bux98a kullansam bu transistör ısınma problemi gidermi.en iyisi ben bu l297-l298 çiftini armaya başlıyayım.
selamlar...

argeelektronik

Altında Çürümekten Kurtulamıyacağın Topraklar Üzerinde Böbürlenerek Yürüme, Üzerine Tükürmeye Bile Miğdenin kaldıramıyacağı Kurtçuklara Yem Olacak Bedeninle...

haciman

@ miral

Saniyede 50 adım atacaksa motor, motorun 200 adımda bir tur tamamladığını farzedersek, saniyede 1/4 devir, dakikada 24 devir yaptıracaksın. Bu devirde motorlar rezonansa girebilir. Devir düştükçe motordaki titreşimlerde artıyor. Ben mini cnc uygulaması için 3 adet L297-L298 yaptım. Sürücüleri test ederken motorların devir düştükçe rezonansa girdiğini gördüm. Motorlar aşırı derecede titriyor ve duruyor.

Ama 100 d/d ve üzerinde motorların sorunsuz çalıştığını gördüm (motorlarım 200 adımda bir tur tamamlıyor). Eğer bu sürücüyü yapacaksan bunlarıda göz önünde bulundurmanı tavsiye ederim.

Denemelerimde L298'den yaklaşık 2A akım çektim ve sürücüye 15V uyguladım. 8x5 cm boyutlarında soğutucu kullandım ve ısınma çok azdı.