Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

eeprom

Başlatan alabora, 01 Eylül 2006, 18:27:01

alabora

Arkadaşlar merak ettiğim bir konu var
Pic programlarken eeproma yazılan veri 0 mı yoksa FF midir. Biz bunu programlayıcıyla veya başka bir biçimde değiştirebilirmiyiz.
Örneğin programın içinde eeproma h'01' yazalım. Sonrada bunu butonla değiştimek isteyeyim. Ancak enerjiyi kesip tekrar verdiğimde yine eepromda 1 gözükmeyecekmi. Ama ben değişikliği korumak istediğimde ne yapmalıyım.

aslan_korhan

EEPROM'a hangi bilgiyi yazarsan hep o bilgiyi alırsın.

WRITE 0,$01     yazarsan EEPROM'un 0'ıncı adresine 1 bilgisini kayıt eder.
WRITE 0,$FE     yazarsan EEPROM'un 0'ıncı adresine FE bilgisini kayıt eder.

READ 0,bilgi      yazarsan EEPROM'un 0'ıncı adresini okur ve buradaki bilgiyi
                       "bilgi" değişkenin içersinde aktarır. ( Bu durumda 1 veya FE )

Bu komutlar PIC Basic içindir...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

alabora

peki epromda standart olarak hangi bilgi yer alır 00 mı yoksa ff mi

OG

Boşken FF görünür.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

profahmet

PIC  yeni alınmışsa ilk okuduğunda eeprom hafızada H'00' görünüyor . eğer PIC i programlayıcıdan sildiysen bu seferde H'FF' oluyor.
bu olay başımdan geşmiştir.

OG

profahmet eminmisin?

alabora

Arkadaşlar Gerçekten bunu bilmeye ihtiyacım var.
İki farklı görüş var şuan. Deneme yanılma ile mi yapayım.

Veli B.

h"FF" görünür.

dogada

Programı yüklemede kullandığın ic-prog, mplab ide vb. sistemler( özel işlem yani veri yüklesi yapmadı isen) eeprom verilerini 0xFF olarak yükler. Ama sen ön yükleme yaparak verilerin tümünü silebilir ve bir değerle doldurabilir  veya sadece  istediğin eeprom adreslerine istediğin değeri yerleştirebilirsin.

profahmet

Alıntı yapılan: "OG"profahmet eminmisin?
evet bunu defalarca denedim
istersen sana okuduğum hex dosyalarını göndereyim

profahmet

Logan

Arkadaşlar @profahmet haklı.Entegreyi ilk aldığınızda içi h'00' ile doludur. Bende yaklaşık 4 sene önce PIC16F877 ile ilk çalışmaya başladığımda merak edip pic start plus ile okumuştum.Sadece '00' görmüştüm.Fakat bir kere program yazdığınızda eprom belleğe h'FF' atıyor.Özellikle IC-Prog kullananlar bir baksınlar. File menüsünden hex. dosyası açtığınızda gelen dosya ile beraber bütün eprom verileride h'FF' oluyor.Taki siz değiştirene kadar.
İmza.

OG

Arkadaşlar ben hep FF gördüğüm için bunu söyledim. profahmet kesin konuşunca boş (sıfır) bir pic'i okudum. Yine FF gördüm. Bu sebeple eminmisin diyorum. K128 kullanıyorum. Önceden willem kullanıyordum onda da FF görüyordum.

Arkadaşların bahsettiğ 00 farkı nereden kaynaklanıyor? Programlayıcı cihaz 00 gördüğü yerlere FF atama yapmaz sanıyorum. Sebebi ne olabilir?

CaFFeiNe

Alıntı yapılan: "alabora"Arkadaşlar merak ettiğim bir konu var
Pic programlarken eeproma yazılan veri 0 mı yoksa FF midir. Biz bunu programlayıcıyla veya başka bir biçimde değiştirebilirmiyiz.
Örneğin programın içinde eeproma h'01' yazalım. Sonrada bunu butonla değiştimek isteyeyim. Ancak enerjiyi kesip tekrar verdiğimde yine eepromda 1 gözükmeyecekmi. Ama ben değişikliği korumak istediğimde ne yapmalıyım.
butonla eepromun içeriğini değiştirdin diyelim örneğin 0. adres içeriği 01h değerindeydi senin programın butona basınca bu değeri mesela 32h yaptı
enerjiyi kesip tekrar verdiğinde 0. adres içeriği 32h olacak yani en son ne yazdıysan o kalacak

Alıntı yapılan: "alabora"peki epromda standart olarak hangi bilgi yer alır 00 mı yoksa ff mi
ne farkeder? pek anlamadım

profahmet arkadaşımızın gönderdiği resme baktımda sanki kod korumalı bir picin içeriğini okumuş gibi geldi? bilmiyorum hiç sıfır bir picin içeriğini okutmadım ama içeriğin ne olduğunun ne önemi var hala anlamış değilim 00, FF yada karışık değerlerle dolu olsa ne olur?

profahmet

pıc eeprom hafızasındaki H'00' verisi sadece pıc i yeni aldığınızda görünür  pıc e program yüklenirken yada silerken hepsi H'FF' oluyor.
buraya veri yazdıysan o sürekli kalır onu programlayıcıdan yazararakta değiştirebilin.
ben şifreli kilit yazılımı yazarken şifrenin ilk hanesini kontrol ediyordum eeprom verinin ilk sayısını . eğer değer girilmemişse yeni şifre kaydetme bölümüne yönlendiriliyor.
ilk haneyi test etmek için h'00' ve h'ff' olduğunu kontrol ediyom.
bazen bu örnekte olduğu gibi  ilk durum önemli olabiliyor.