MC kullanmadan geciktirme.

Başlatan vsalma, 02 Eylül 2006, 16:51:13

vsalma

Merhaba Tk19 ile infrared açma kapama kumanda devresi yapmak istiyorum. Herhangi bir kumandayla da çalışabilir. İlk sinyalde on olmasını ikinci basışsa off olmasını istiyorum. Tahmin edeceğiniz gibi gelen kodlu kare sinyalin defalarca tekrarından  ötürü flip flop defalarca konum değiştiriyor. Sorunu çözmek için kapasite kullandım. İstediğim sonucu elde edemedim. İstediğim gecikmeyi elde edebileceğim devre nasıl olmalıdır öneride bulunabilir misiniz?

Klein

bir monostable yap ve zamanı uzun tut. örn 500ms. bu monostable her gelen pulse ile tetiklensin.  monostable çıkışını da flipflopuna giriş olarak kullan.

alayli

Monostable multivibratör olarak 74121,74122 veya 74123 kullanmanı öneririm. Basit olarak 555 ile de yapılabilirmiş gibi gelse de 555 sürekli tekrar tetiklenir ve zaman sabitini tutturamazsın. Bahsettiğim entegreler ayarlanan RC zaman sabitini ilk tetiklemede saymaya başlar ve süre sonuna kadar diğer tetikleri pas geçerler.

Saygılar...
Anca kazganmiş itmiş ilimiz törümüz erti. Türk Oguz begleri budun esiding. Üze tengri basmasar, asra yir telinmeser, Türk budun, ilingin törüngin kim artati? (udaci erti)