AKAI K-9215 arıza yazrdım

Başlatan aslan_korhan, 03 Eylül 2006, 18:47:46

aslan_korhan

AKAI K-9215 37 ekran TV'nin açma-kapama düğmesine basınca
cihazın içersindeki röle devamlı açıp-kapatıyor. Bu şekilde düğmeye yaklaşık 1-2 dakkika bastıktan sonra cihaz çalışıyor.

Çalıştıktan sonra herşey gayet normal...

Bir Kondensatör arızası olarak tahmin ediyorum ama tüm aramalarıma rağmen henüz bulamadım... :cry:
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

ipek

Orhan eger swicthmode guc kaynagi var ise canli tarafta  kontrol entegre'sinin dibindeki elko'lari 22mf 47mf gibi degistir birde var ise 150k dan buyuk 300 volta direkt bagli olan direnci degistir....

aslan_korhan

Switchmode'de entegre yok maalesef. 3 tane transistör var sadece.

Switchmode yüke girdiğinde röle kapatıyor.

Transistörler sağlam, birkaç direnç değiştirdim ama bir fark olmadı.
Yüksek voltaja bağlı bir tane 220K var wattlı, onuda değiştirdim ama yine yok.

Analyzer

Selam,

Benzer bir problem benim Kyoto 9600 DCI uydu cihazımda vardı. Güç kaynağı kısmında 2 kondansatörü yüksek voltajlı olanları ile değiştirip sorunu halletmiştim. Bence de kondansatör arızası..

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

aslan_korhan

Arkadaşlar ilginiz için çok teşekkürler...

Arızayı hallettim.

İki tane 47u-50V kondensatörü 47u-100V olanları ile değiştirdim besleme kısmında...  :D

Analyzer

Akai'leri de mi Mors üretti acaba zamanında  :lol:

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

Ersin

Selam,
bende de ayni tv var sorun su hoparloru takinca sanki vertikal gitmis gıbı ortasında yatay bir cizgi cikiyo.Acaba sizde bunun semasi bulunur mu.
Hoparloru cikarinca ok , hoparlor saglam bu arada .Sanirim ses entegresi yuke biniyo

aslan_korhan

Anakart üzerinde iki adet hoparlörün gireceği soket var. Bunlar yan yana duruyor. Bir tanesi ise service-mode için bir jumper.
Büyük bir ihtimal ile yanlış girişe takmışsındır...

Hoparlörün düşük direncinden dolayı serive moduna geçiyordur.

Ersin

evet bir soket daha varmis, tvyi arkadas acti ve kabloyu nerden cikardigini gormamistim. Simdi sorunsuz calisiyo.
Tesekurler.