XILINX marka FPGA ların programlanmasında Jtag olayı...

Başlatan KORHAN, 07 Eylül 2006, 00:54:02

KORHAN

Selamlar

XILINX marka FPGA ların programlanmasında Jtag olayını başarabilen varmı ?
Direkt ISE yazılımı altında başka bir editör yazılım kullanmadan paralel veya seri porttan FPGA+FlashPROM ikilisine derlenen program atılabiliyormu ?
Programlayıcı cihaz alınmadan bu iş yapılabiliyor gibi gözüküyor.Ama başarabilen varmı ?

cevap veren arkadaşlara teşekkür ederim.

Göktuğ

cpld (jtag) kısmı calısıyor fpga için deneme yapmamıstık.

74125 lerin 14.pin POW netine baglı 7 numara dgnd (oradaki gnd) ye baglıdır.

aYe

Hard jtag olayı kolay, netten bulacaginiz her jtag semasiyla bu is oluyor.

Ki hepsini yaptım ordan biliyorum:)

Ancak Soft jtag işi biraz karışık.

İkisinide ayrı ayrı çalıştırabildim ama Soft ve Hard jtag aynı anda çalıştıramadım.

Türkiyede bu işi bilen kimse yok sanırım yada bilenlerin dilini eşşek arısı ısırmış :D
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

piedos

Alıntı yapılan: "tatlisukurnazi"Hard jtag olayı kolay, netten bulacaginiz her jtag semasiyla bu is oluyor.

Ki hepsini yaptım ordan biliyorum:)

Ancak Soft jtag işi biraz karışık.

İkisinide ayrı ayrı çalıştırabildim ama Soft ve Hard jtag aynı anda çalıştıramadım.

Türkiyede bu işi bilen kimse yok sanırım yada bilenlerin dilini eşşek arısı ısırmış :D

Soft jtag olayı nedir, ISE WEBPACK te parallel III cable var, bunu seçip download yapıyoruz, bu aşama mı soft jtag?
Einstein: "Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former."

KORHAN

Merhabalar

Bu Soft Jtag ve Hard Jtag olayını bende tam olarak anlayamadım.
Biz diyelim ISE WebPACK altında bir proje oluşturduk ve bu projede VERILOG,VHDL veya C kodlarını kullanarak bir program yazdık.Ve sonra programı hatasız hale getirerek derledik.Buraya kadar sorun yoktur herhalde diye düşünüyorum.
Sorun bundan sonra başlıyor.Arkadaşın belirttiği ISE altında yazılıp derlenen bu program değişik yöntemlerle FPGA-FlashPROM ikilisine atılabiliyor.Bu yöntemlerde ISE yazılımında output-programı FPGA-FlashPROM ikilisine gönderme seçeneklerinden birisi seçilerek yapılıyor.Bu seçeneklerden bazıları Xilinx in sattığı programlayıcı cihazlar oluyor.
Bu cihazı almakla mümkün oluyor.Biz diğer seçeneklerdeki Paralel 2 ve paralel 3 kablolarıyla ilgili ne söyleyebiliriz.Jtag olayı bunlarla sağlanmıyormu.Yani bu kabloları biz kendimiz oluşturup-yapıp programı FPGA-FlashPROM ikilisine atabiliyormuyuz.Bu herhalde soft Jtag olsa gerek.Daha sonra pin duurmlarını devre üzerinden online-gerçek halleriyle
okuma yapılabiliyorsa buda hard Jtag olsa gerek diye düşünüyorum.Biz daha ISE de yazılı paralel kabloları kullanarak programlama yapmış değiliz.Bunu nasıl yapabiliriz.

aYe

Hard Jtag FPGA'nın içeriğiyle ilgili kodu yazmak için kullanılıyor.

Sotf Jtag FPGA'nin içersine atılan prosessorleri programlamak ve emulasyon için kullanılıyor.
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

KORHAN

Selamlar,

XILINX FPGA+FlashPROM larını programlamak için Paralel 3 kablosunu
ve devresini yapıp kullananlar varmı?
Bu kablo ile Xilinx FPGA+FlashPROM larını programlayanlar varmı?
Paralel 3 kablosunda sorun yaşanıyormu.

Konu ile ilgili Tecrübe ve Fikirlerini belirtenlere teşekkür ederim.

Saygılar.Sevgiler.

sulouzun

arkadaşlar ben cpld xc2c256 nın programlanması ile ilgili bir proje aldım(bitirme tezim) programı entegreye atıyorum başarı ile yüklendi diyor ama çıktı alamıyorum. yani devre çalışmıyor. entegreye programı atarken ve attıktan sonra nelere dikkat etmek gerekiyor bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirim ... şimdiden teşekkür ederim...

Ersin

Program atmadan dikkat etmen gerekiyo.Programliyorsa sorun yok.
Biraz ayrintili yazarsan daha net ceavap alabilirsin.
Devre nedir ne değildir, ne yapmasi lazim , osilator kac mhz  gibi seyleri yazarsan iyi olur.

z

@Aye

Soft ve Hard "jtag"in soyledigin gibi oldugundan eminmisin? Gerci ne nedir hic arastirmadim ve simdi soyleyeceklerimden emin değilim.

Hard Jtag: Jtag interface ozelligi olan ozel bir jtag cipi ile programlama karti yapiliyor ve PC deki yazilim ornegin USB yada paralel port uzerinden bu ciple yuksek seviyeli komutlarla iletisim sagliyor. Jtag cipi yuksek seviyeli komutu alir almaz butun JTAG sinyallerini donanimsal olarak kendisi uretiyor.

Soft jtag: Jtag sinyalleri ornegin PC deki bir yazilimin PC paralel portun her bir bitini soft olarak H/L yapmasi suretiyle uretiliyor.

Hard jtag cok hizli ve pahali bir secenek. Soft jtag ucuz fakat yavas bir secenek.

Bir cipin emulasyon ve programlama isleri icin kullanilan JTAG unitesine 1500$ vermistim. Oldukca hizli calisiyor.

Bir baska cip icin cok basit bir jtag devresi yaptim ve degeri olsa olsa 5$ kadardir. Ancak bu jtag devresi oldukca yavas.

Pahali olan Jtag unitesinde ozel bir jtag cipi var. Digerinde 74LS244 gibi siradan bir cip.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

aYe

Evet bunalmiş hocam eminim, çünkü FPGA içersine hard jtag ile bir kaç mcu yükleyip, soft jtag'la da bunları programlamaktayım.

İkisi aynı karttan çıkan iki ayrı jtag portu.

Hard'ı FPGA'nın ilgili bacaklarına, soft olanıda içeri koyduğunuz mcu'ların programlama girişlerini hangi pinlere atadıysanız oraya bağlıyorsunuz.

Bu terimler sizin belirttiğiniz gibi başka bir amaçlada kullanılıyor olabilir.

Ama söz konusu olan şey FPGA'ise durum bu.

Sadece hard jtag kullanıyorsanız FPGA içersine her kod değişiminde donanımsal bilgileride haybeye baştan koymak zorundasınız.

Soft jtag bu zahmetten kurtarıp, hardware tasarımı bitmiş bir FPGA üzerinde seri üretim bir mcu veya mcu'lar gibi oynamanıza olanak veriyor.