Bu nasil bir manyetik alan?

Başlatan mmengi, 07 Eylül 2006, 09:03:13

mmengi

birumher

Bu madde süper iletkenlik özellikleri gösteren bir madde. Farkındaysanız sıvı nitrojen ile soğutulduktan sonra böyle davranıyor. Süperiletkenlerin dirençleri 0. Elektrik akımı içersinde hiç kayıp olmadan dolaşabiliyor. Manyetik alanlarda da filmde görüldüğü gibi bir etki gösteriyorlar. Buna Meissner etkisi deniyor...
Birkan.Herguner

piedos

İtip çekme durumu yok. Sadece itme var.

Alttaki siyah cisim sonradan mıknatıslanıyor. Üstteki mıknatıs ise alanın kuvvettli olduğu yerde biraz salınım yapıyor.
Einstein: "Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former."

CaFFeiNe

çekme durumu nasıl yok?

üsttekini tutup kenara koyuyor alttakide onunla beraber geliyor?

nasıl oluyor bilmiyorum ama çok şahane birşey

z

Atis serbest..

Silindirik nesne miknatis, siyah malzeme ise magnetik olmayan fakat elektriksel olarak iletken bir malzeme. (Karbon olabilir)

Karbon cok dusuk sicakliklara kadar sogutularak cok iyi iletken olmasi saglaniyor.

Miknatis karbon uzerine yaklastirildiginda magnetik hatlar karbonu kesiyor ve gerilim endukluyor ve karbonun farkli potansiyelli noktalarindan akim akmaya basliyor.

Bu akim magnetik alan olusturuyor ve miknatisi itiyor. Miknatis havada kaliyor.

Miknatis karbona yaklasacak olursa daha cok gerilim dolayisi ile daha yuksek akim dolayisi ile daha cok itmeye neden oluyor. Tersine uzaklasirsa akim azaliyor alan azaliyor itme azaliyor. Sonucta denge olusuyor.

Miknatisi tutup kaldirinca neden karbon da yukari kalkiyor? (Aslinda olay ayni, bu kez miknatisi sabit, karbonu hareketli dusunun)

Sonucta süperiletkenlerde akimin hapsolmasi ve lenz kanununun oynadigi bir oyun.

(Benimki sadece tahmin ancak dogrusunu www.bilimfeneri.gen.tr sitesindeki fizikci arkadaslardan ogrenirsem buraya da yazarim.)
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

cenkara

Ben bunun aynısını enerji bakanlığının BOR madeni ile ilgili hazırladığı TRT2 de çıkan bir programda seyrettim.

kasif

Yabancı bir belgeselde görmüştüm, ama anlamamıştım.

Şimdi ise, seyrederken ağzıma sinek kaçacaktı.

musasu

slm

altaki malzeme düşük sıcaklıkta süperiletken olabiliyor üstteki ise mıknatıs

manyetik alandaki iletkenlerin hareketi yani iletken içinddeki manyetik akı değişiklikleri iletken içinde akımlar oluşmasını sebep oluyor buna fuko akımları deniyor asenkron motorların çalışma prensibinde olduğu gibi

malzeme süper iletken olunca manyetik akı değişmeleri, iletken iletken içinde oluşan akımlar tarafından tamamen engelleneniyor böylece yakın duran mıknatıs ne yaklaşa biliyor nede uzaklaşabiliyor aynı anda hem çekme hemde itme meydana gelmiş oluyor

OG

Alttaki malzeme soğutularak elde edilen süper iletken. Üstteki malzeme mıknatıs.

Süper iletkenler manyetik alana mükemmel direnç gösterdikleri için alanı kabul etmiyor ve mıknatıs mecburen yukarı doğru çıkıyor.

http://www.biltek.tubitak.gov.tr/merak_ettikleriniz/yazici_dostu.php?kategori_id=4&soru_id=4291
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

piedos

Alıntı yapılan: "CaFFeiNe"çekme durumu nasıl yok?

üsttekini tutup kenara koyuyor alttakide onunla beraber geliyor?

nasıl oluyor bilmiyorum ama çok şahane birşey

evet haklısın :D
Einstein: "Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former."