enerji depolamak..

Başlatan mcguiverali, 08 Eylül 2006, 01:26:14

mcguiverali

merhabalar rüzgar enerjisini depolamak istiyorum bunun için işn mekanik kısmını hallettim sayılır dişliler vasıtasıyla gücden kaybedip hızdan kazandım.. oncelikle dc mi oksa adım motorumu tercih etmeliyim adım motoru derseniz kac fazlı olsun sizce..işin elektronik kısmıda eksik bende doğrultucu devre nasıl tasarlanır örneğin 6v 1A-1,5 A luk bi aküyü sarj edebilen bi devrede gerekli yardımcı olabilirmisiniz..şimdiden teşekkürler yardımlarınız için..
Düşünmeden öğrenmek beyhude, öğrenmeden düşünmek, tehlikelidir.....

salihrb

Tübitak Bilim teknik dergisinin sayfasında bu konu ile ilgili bir yazı onu incelemişmiydiniz?
http://www.biltek.tubitak.gov.tr/gelisim/elektronik/dosyalar/16/16.pdf

salim ALTIN

Merhaba.
En basit çözüm arabalarda kullanılan dinomolardır. Bir araba parçacısından bir araba alternatörü al. 12 volt aküyü şarj etmek için tüm düzeneği hazır. Sistemine bağlayıp kullanabilirsin.
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

mcguiverali

Alıntı yapılan: "salihrb"Tübitak Bilim teknik dergisinin sayfasında bu konu ile ilgili bir yazı onu incelemişmiydiniz?
http://www.biltek.tubitak.gov.tr/gelisim/elektronik/dosyalar/16/16.pdf

evet bilim tekniği takip ediyorum zaten o sayfayıda görmüştüm ama yeterli değil tam olarak.. ilgilendiniz için teşekkürler

mcguiverali

Alıntı yapılan: "salim ALTIN"Merhaba.
En basit çözüm arabalarda kullanılan dinomolardır. Bir araba parçacısından bir araba alternatörü al. 12 volt aküyü şarj etmek için tüm düzeneği hazır. Sistemine bağlayıp kullanabilirsin.
evet mantıklı bir çözümmüş gibi görünüyor fakat arabada kullanılanlarrı değerlendirmem için baya bi güc gerekli benim rüzgarı degerlendirme amaçlı yapptığım pervanenin ona yetecegini sanmıyorum..acaba onun uretecegi 3v gibi bi deger dc/dc ceviricilerle 12 v a yukseltilebilirmi..sonrada ben bu 12v u sarj devresinde kkulllanmayı dusluyorum..

YARGICH

Pervanenin kollarını, Daha fazla rüzgara maruz kalması için, büyük tut ama hafif olsun. Zaten iyi bir rüzgar alamayacaksa işin zor. 3 voltu DC/DC ile 12V a çevirirsen akım kaybı olur. O akımla da günlerce toplayacağın enerji hiç bi işine yaramaz. Sen Salim hocanın dediği alternatörü tam performanslı kullanmaya bak. Çok fazla güç gerekeceğini zannetmiyorum.

Bende bizim burda deneyecektim ama hiç vaktim olmadı. Evin arkasında sadece havaalanı olduğu için 4 mevsim hızlı bir rüzgar esiyo. Her boşa giden rüzgarda içim cız ediyo :D gitti bir sürü enerji diye.

İyi Çalışmalar.
Uçurtmalar, rüzgarın kuvvetiyle değil, rüzgara karşı koydukları direnç ile yükselirler.

mcguiverali

işin aslı adım motoru kullanmayı istiyorum .. yani bana arabadaki motorları cevirmem için baya bi güc gerekiyo...adım motorum kac fazlı olsun..

piedos

Adım motorunun verimi nedir? Çok düşük olacağını düşünüyorum, zaten bu motorlar daha çok kontrol amaçlı (güç değil) kullanılıyor.

En verimli motor AC motordur desem sanırım yanlış olmaz.
Einstein: "Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former."

salim ALTIN

Alıntı yapılan: "mcguiverali"
Alıntı yapılan: "salim ALTIN"Merhaba.
fakat arabada kullanılanlarrı değerlendirmem için baya bi güc gerekli benim rüzgarı degerlendirme amaçlı yapptığım pervanenin ona yetecegini sanmıyorum..acaba onun uretecegi 3v gibi bi deger dc/dc ceviricilerle 12 v a yukseltilebilirmi..

Merhaba.
Araba alternatörünün 3 volt üreteceğini ne sebeple düşündüğünüzü anlayamadım. Önceki mesajınızda dişli sistemi ile bir çözüm elde ettiğinizi yazmıştınız oysaki.

Bir başka çözüm ise zaten kış aylarında kullanılmayan bisikletin direğe bağlanarak  rüzgar pervanesinin pedala monte edilmesi olabilir. bisiklete takılan normal dimomolar zaten 12 volt üretiyor. Böylece pedalı çeviren rüzgar pervanesi tekerleği döndürerek dinamoyuda çevirir ve istenilen elektrik üretilir. Maliyet açısından da sorun olmayacağı gibi istenildiğinde bisiklet tekrar bisiklet olarak kullanılabilir. ;)

http://www.sentex.net/~sxing/generator/generator.htm
Buradaki sistemlere ve fiyatlara bir göz atın isterseniz.
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

mcguiverali

bahsettiğim 3v u araba jenaratöründen değil normal dc motordan üretmeyi hedefliyordum..ama 3v yetersiz kalacagından adım motorlarına basvurmayı düşündüm adım motorlarının genliği yuksek(6-12v) ac gerilim üretebildiklerinni duymuşdum..

mcguiverali

evet aradığımı buldum sonunda ve beklediğimdende iyi sonuç verdi.. 8 li bir adım motoru aldım parmagımla ufak bi cevirmede ledi kolayca yakabiliyor..kondansatörde depo edilen değer ise 14 v a kadar çıkıyor ama yüksek akım çekemiyorsunuz ..tabi tüm bunları elimde çevirerek yapıyorum baska bi mekanik enerji değerlendirirse parlak sonuclara ulasılabilir gibi gözüküyor..

mcguiverali

5 kablolu bir adım motoru doğrultmak için kullacağımız devre..

fuko88

Alıntı yapılan: "YARGICH"Pervanenin kollarını, Daha fazla rüzgara maruz kalması için, büyük tut ama hafif olsun. Zaten iyi bir rüzgar alamayacaksa işin zor. 3 voltu DC/DC ile 12V a çevirirsen akım kaybı olur. O akımla da günlerce toplayacağın enerji hiç bi işine yaramaz. Sen Salim hocanın dediği alternatörü tam performanslı kullanmaya bak. Çok fazla güç gerekeceğini zannetmiyorum.

Bende bizim burda deneyecektim ama hiç vaktim olmadı. Evin arkasında sadece havaalanı olduğu için 4 mevsim hızlı bir rüzgar esiyo. Her boşa giden rüzgarda içim cız ediyo :D gitti bir sürü enerji diye.

İyi Çalışmalar.

Vay be böyle şeylere üzülen tek kişi ben değilmişim çok sevindim.
Ben her yıldırım çakışında bile üzülüyorum :(

mcguiverali seninde aradıını bulmana sevindim.
8'li bir adım motoru demek elle çevirerek bu kadar gerilimi verebiliyor...
Bilmiyordum öğrenmiş oldum.
Teşekkürler

mcguiverali

Darısı adım motoru olmayanların başına.. ;)