Araç Motor Deviri ölçme ile ilgili...

Başlatan PhD, 09 Eylül 2006, 14:09:37

PhD

Selam arkadaşlar,

Arabaların motor devri 1000-1500 devir/dak. ulaştığını anlayan bir sistem veya devre lazım.

Araştırmalarım sonucunda araçlara takılan tüp sistemlerinin devresinde böyle bir şey buldum. Devreyi aldım inceledim. Aracın ateşleme bobininin EKSİ (-) ucuna bağlanınca veya bu EKSİ uç kablosunun üstüne 7-10 tur bobin sarınca sistem devri ölçüyor ve devre 1500 dev./dak. olunca sistemi (tüpü) açıyor. Devre yapısını inceledim ama biraz karışık gelince buraya sormak istedim acaba böyle bir devre şeması var mı veya opamp gibi bir yöntemle sabit bir devire gelince çıkış verecek bir sistem nasıl yapabiliriz?

Şimdiden teşekkürler kolay gelsin.

NOT: Başlık için burası uygun olabilie diye buraya açtım. Yanlış olmuşsa özürdilerim. :oops:
...hiç...

dogada

Alıntı yapılan: "comlekciler"
Devreyi aldım inceledim. Aracın ateşleme bobininin EKSİ (-) ucuna bağlanınca veya bu EKSİ uç kablosunun üstüne 7-10 tur bobin sarınca sistem devri ölçüyor ve devre 1500 dev./dak. olunca sistemi (tüpü) açıyor.
Ben daha önce devreyi değil ama genel sistemi incelemiştim.  Ateşleme yoksa belirli süre sonunda güvenlik için gazı kesiyor diye yorumlamıştım.  Çünkü gaz ilk önce açılıyor. Yoksa motor bir şekilde çalışmadığı durumda kontak açık gaz açık sorun olur.  Motor devriyle ilişkisini düşünmemiştim. Ama ateşleme palsi saydırılarak devir sayısıda saydırılabilir sanırım.

buiba

arkadasim gunumuzde bir cok aracin devir saati var yani motorun calisma temposunu burada gorebiliyoruz.demek ki bir sekilde olculup dis dunyaya gosteriliyor.bence tekrar olcum yapman gereksiz.tabii bu devir gostergeleri analog oluyor.yani analog vu-metre gibi calisiyor.arti ve eksisi olan bir bobin uzerinde gerilime gore degisen bir duzenek var.bundan kolaylikla yararlanabilirsin.bir adc devresi veya adc ozelligi olan bir mikro kullanarak,nasil mi;bu duzenegin + desiskenine bir diodun anod ucunu,katot ucunu da mikronun adc girisine baglayarak.yani basit bir veya kapisiyla.daha sonra programin calissin olcum yapmak istedigin zaman adc olcum yapilsin......gerisi sana kalmis.kolay gelsin.

PhD

Selam @buiba arkadaşım,

Dediğin durumları düşündüm, ama malesef bütün araçların devir ölçme yöntemleri değişik. Bildiğim kadarı ile iki çeşit yapılıyor. 1. yöntem dediğin vu-metre tarzı, 2. yöntemde digital bir ölçüm yapılıyor ve devir göstergesini step motorla gösteriyorlar diye biliyorum.  :roll: Ayrıca bu işi profesyonel anlamda yapan tüp cihazı üreten firmalar, neden dediğin gibi aracın devir saatinden değil de ayrı bir devir ölçme ihtiyacı duysun ki ;)

Ama cevaplar için teşekkürler.
...hiç...

mmengi

Şarj dinamosunun voltaj çıkış ucundandan algılanabiliyor devir hızı böyle birşeyler sanırım forumda geçmişti, dc voltaj üzerindeki pik ler yardımıyla ölçülebiliyor ayrı bir düzenek kullanmadan. Forumda biraz araştırma yap sanırım bu bilgiye ulaşabilirsin.

Edit: Yine sizin açmış olduğunuz bir konuymuş zaten  :D

https://www.picproje.org/index.php/topic,10335

PhD

Alıntı yapılan: "mmengi"Edit: Yine sizin açmış olduğunuz bir konuymuş zaten  :D

Selam @mmengi hocam,

Biliyorum daha önce açtığımı ama sanki bu biraz oradakinden farklı gibi gelince oraya devam etmek istemedim. Bu konuda özürdilerim :oops:

Fark konusuna gelince oradaki PIC ile deviri göstermeye yönelikti yani mikrodenetleyici vardı ama burada analog devre olunca farklı bir OPAMP lı falan bir yöntem vardır diye düşündüm :roll:

Yani burada aradığım daha çok sabit bir devir (1500 devir/dak.) değeri ayarlanacak  bu değeri bulunca veya üstüne çıkınca devre çıkış verecek. Böyle analog bir yöntem arıyorum.

Kolay gelsin.
...hiç...

OG

1500 sayısı çok hassas olacak ise pic ve benzeri sayım yapabilecek akıllı devre şart. Palsleri senin bahsetiğin gibi bir yerden veya endüksiyon bobin çıkışından (yüksek gerilim) alırsın. Girişteki palsleri sayarsın. 4 zamanlı motorda devir hesabına göre sayıyı elde edersin.

Yaklaşık bir değer olsun dersen 1 adet opamp ile yapabilirsin. Girişe bir RC filtresi yaparsın. Pals arttıkça (devir) C üzerindeki gerilim yükselir. Bunu opampın bir girişine verirsin. Prensip devre aşağıda.

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

stlg

Sevgili arkadaşlar

Bu tur devir olcmekte kullanılan en guzel cozum, ulkemizdede bulunan f/v cevirici entegreleri ,ornek olarak lm2907 veya lm2917 olabilir bu entegrelere datasheetinden bakılabilir ve farklı ayarlamalar ile istenilen devir bolgesine cekilebilir cıkısındaki analog deger ise basit bir opamp ile karsılaştırılması yapılıp bir cıkıs saglanabilir kolay gelsin

http://www.hemenpaylas.com/download/1529703/hizgostergesI.bmp.html
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

PhD

Selam @OG hocam,

1500 dev./dak. o kadar hassas değil verdiğiniz devre bu işi halledebilir sanırım ama devrede bir şey sormak istiyorum. Opamp neden R veya L dediğiniz malzeme üzerinden besleniyor acaba. Ve değerlerini verebilir misiniz? :)

@stlg hocam sizin devrede ilginç ama çıkış derken ne çıkışı veriyor? Yani direk göstereceği ekran mı bağlanıyor (analog ölçü aletleri tarzında bir göstege) acaba? Devreyi biraz açıklayabilir misiniz? :)

Bir de daha öncede benzer bir konu için deviri tam ölçme ile ilgili bir konu açmıştım. Onunla ilgili olarakta bir araştırma yaptım bu HALL EFFECT SENSÖRLER (inşallah doğru yazmışımdır :roll: ) diye bir malzeme varmış. Bu malzeme manyetik alan üreten nesneye bağlanıyor 4 bacaklı iki bacak besleme diğer iki bacakda sanırım seri iletim için kullanılıyor. Ve devire göre pals gönderiyor. Acaba böyle bir malzeme biliyor musunuz ismi nedir? ve piyasada bulabilir miyiz? Bu malzemede başka hiçbir şey ihtiyaç değil direk PIC ile kullanılabilr olması gerçekten güzel. ;)

Kolay gelsin.
...hiç...

PhD

Bende bu HALL EFFECT nerde gördüm diyordum tabiki kendi sitemizde... :oops:

PicProje

Bu sensörün son durumu ne acaba yani türkiyede bulabilir miyiz? :roll:
...hiç...

OG

Parazit bastırmak için koyulmuş eleman anlamında R veya L.

R 150-330 ohm kullanabilirsin Bundan sonra gelen kondansatörlere paralel bir zener gerekir 10V civarı 1/2 watt.

stlg

Sevgili comlekciler

Kardesim benim vermiş oldugum devre giriş frekansıyla dogru orantılı bir dc gerilim veriyor bu cıkısı analog bir olcu aletine baglayabilirsin yada ıcl7107 turu  ile displeylerde bu gerilimi gosterebilirsin ,hall effect sensorler piyasada bulunuyor ,ugn serisi olarak sorarsan bulabilirsin bu algılayıcıların lineer cıkıs verenleri bile var mıknatısın n kutbu onunden gecince kilitlenip s kutbu gecince bırakanları var ,bu sistem asansor uygulamalarında kullanılabilir sen dijital cıkıs veren bir model kullanacaksın onunden mıknatıs gectikce cıkısını low seviyeye ceken modellerden al datasheetleri inceleyebilirsin kolay gelsin
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

stlg

Sevgili comlekciler

Hall effect serisine ornek ugn3130 yada ugn3113 kullanabilirsin kolay gelsin

OG

F/V entegresi kullanınca bir de comparator kullanması gerekiyor. Fazladan bir entegre masrafı. Yukarıdaki devrede F/V işlemini girişteki RC hücresi yapıyor. Opampın bir girişine veriyor. Diğer girişe de trimpot üzerinden ayarlanabilir sabit değer ile röle çekme noktasını (devir sayısını) değiştirebilir. Yani tek opamp ile işi bitirir.

İlla ki F/V kullanacağım derse daha küçük 8 bacaklı LM331 entegresi var, veya bunu 555 ile de yapabilir.