Kücük DC Motor icin sürücü Devre ariyorum

Başlatan Digimensch, 10 Eylül 2006, 00:57:05

Digimensch

PIC ile kücük CD-Rom'dan sökmüs oldugum 2 DC motorunu kontrol etmek istiyorum.
Yani Devir yönü degistirme islemi icin.
Bana iki Motor sürücü devre verebilirmisiniz .Ama söyle besleme gerilimine ihtiyac duyamayan.
yani 5-6 v  arasi gerilim ile calisan.

akkoyunlu74

ibrsel

DC motoru sürmek için transistörler ile "H" köprüsü kurup kolaylıkla yön kontrolü yapabilirsin..Ama daha kolay yolunu sorarsan motor sürücü entegresi olan L298 i öneririm..

ibrsel

ibrsel

http://www.dosyaekle.com/do.php?x=H_biridge.rar

Transistörlü bir devre yapmak istersen her motor için bu devreyi kurmalısın..Besleme gerilimini 5-6V ayarlayıp transistörlerinide ona uygun seçersen çalıştırabilirsin.

Digimensch

@ibrsel
verdigin dosyalar inmiyor.
Dosyayı indirmek için Tiklayin cikiyor.
Tiklayin Buttonuna basiyorum ama bos bir sayfa cikiyor.

L298 ile yapilan devrede bazilari Problem yasadiklarini belirtmis.
Ben hem PIC'i hemde Motor sürücüsünü LM7805 cikisindan beslemek istiyorum.L298 bu durumda sorun cikartiyormus .

ibrsel

Sorun çıkması normal..Hem pic i hemde motor sürücüyü aynı gerilim regülatörünün çıkışından beslersen muhtemelen parazit alacaktır ve picin çalışmasını bozacaktır..Ayrıca 7805 500miliampere kadar sağlıklı çıkış verecektir.Eğer senin kullanacağın motorlar (dolayısı ile sürücün) daha fazla akım çekmeye çalışırsa yine problem yaşarsın..Dosyayı tekrar upload edip link vermeye çalışacağım..İyi çalışlmalar

ibrsel

hemenpaylas.com bakımda olduğu için dosyayı upload edememiştim.o yüzden başka bir siteden upload yapmıştım,ama sitenin azizliğine uğradık.kusura bakmayın buradan resim olarak inceleyebilirsiniz..

http://img206.imageshack.us/img206/7402/l298dd6.jpg

Digimensch

Tesekkürler,
Peki transistorlü bir H köprü devresi yaparsam yine ayni sonuc ile karsilasirmiyim?

ibrsel

Aslına bakarsan L298 in iç yapısıda H köprüsüne benzer bir yapıdan oluşuyor.Bana kalırsa hiç transistör ile uğraşma derim..L 298 in beslemesini 7805 in giriş ucundan verirsen pic i fazla etkilemez.Birde iyi bir filitreleme yapmalısın..

Not  ( Paraziti yapacak olan transistörlü devre  veya motor sürücü entegresi değil,motorun direkt kendisi.Bobin yapısından dolayı zıt emk lar falan parazit oluşturur.)

Digimensch

Ok tesekkür ederim verdigin bilgiler icin.

haciman

L293 kullan hocam yapısı daha basit. ODTÜ robot topluluğunun sitesinde bağlantı şeması mevcut. 1 adet L293 ile iki adet DC motoru sürebilirsin. Hem devir yönü değiştirme işlemide çok basit.
“Buna karşılık sizden hiçbir ücret istemiyorum. Benim ücretim ancak âlemlerin Rabbi olan Allah’a aittir.”  (Şu’arâ Sûresi 109)

ibrsel

sayın @haciman hocam,mantık olarak sizin önerdiğiniz L293 ile L298 arasında bir çalışma farkı göremedim..Ben L298 kullanarak motor kontrölü yaptım.Bununlada iki adet DC motor yön ve hız kontrölü yapabiliyorsunuz..Aralarında benim göremediğim bir fark var ise belirtirseniz sevinirim..İyi çalışmalar.

ibrsel

Digimensch

Bahsedilen Entegrelerde ,
4 Adet Giris (Input) var.
Bunlara ben 0-1 yaparak  Motorun yönünü degistirmis mi olacagim?
Birde ayreten 5-36 v arasi gerilim girilmesi gereken uc var.Burdanda Motora verecegim Gerilimimi verecegim?