PLC deki analog girişler nasıl Çalışıyor?

Başlatan gazel, 11 Eylül 2006, 11:55:07

gazel

Merhaba Arkadaşlar.

Basit bir sıcaklık control uygulaması yapmak istiyorum ama. daha önce hiç PLC  analog ile uğraşmadım.

olay şu:
1...thermocopilden ısı değeri oknacak
2... okunan ısı değeri set değerinde küçükse rezistance ısıtmaya devam edecek
3. okunan değer ve set değerleri HMI yardımıyla görüntülenecek

Kullanacağım PLC ve HMI deltanın ürünleri. Hmı kısmında sorunum yok fakat dediğim gibi daha önce thermocopil ve analog kullnamadım.

Deltanın verilen örneklerine baktım ama hiç açıklayıcı bilgi yok.

thermocopil çıkş karakteristiği nasıldır?Daha satın almadım. nasıl bişey alayım?
@edit :
PLC nin analogdan okuyup registere atadığı değerler min ve max değerleri (0 derece, 100 derece, 500 derece vs.) nedir. 4-20ma tarzında bir analog giriş üzerinde nasıl işlem yapılır??

Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar, teşekkürler

gazel

Yaptığım HMI aşağıdaki linkte. basit oldu ama başlangıç için  yeter sanırım

http://rapidshare.de/files/32707062/s_cakl_k_HMI.rar.html

Dosyayı açıp çalıştırmak için deltanın dop software i yüklü olması lazım.

@edit:

Arkadaşlar kimse analog işlem yaptırmıyor mu PLC' ye  :cry:

mustafacifci

dostum siemens s7300 de termocouple için özel analog input kartları var sadece bunun için yapılmış. ve oradaki çok küçük değerler donanım tanıtımında senin belirleriğin pıw56 gibi rakamı sen belirliyorsun bir değişkene atanıyor
sende okuyup istediğin işlemi yapıyorsun

hsny

bu konuya ait örnekler var mıdır? Mesela önceden belirlenmiş bir sabit değer değilde operatör panelinden girilecek değere göre çıkışları kontrol edecek olsak ne yapmak gerekecek? Olay karıştıkça kafam karışıyor. :?

Analyzer

Selam,

Arkadaşlar PLC kullanmıyorum ama uygulama örneğinden bahsetmek istiyorum. Mesela Fatek'lerde (aynı zamanda bir çok PLC markasında) termokupl ünitesi ayrı olarak satılıyor. Ana üniteye bağlayıp ladder programından PLC'ye tanıtıyorsunuz.Ardından TC ünitesinin register'lerini ladder programından PID kontrolüne bağlıyorsunuz. En son HMI'den PID parametrelerini giriyorsunuz.
Analog girişten termokupl okuma uygulaması görmedim. Yapılabilir ama lookup table'lar işin içine girecek.. Benim gördüğüm uygulama bu şekildeydi. Konuyla ilgili arkadaşlar daha detaylı bilgi verebilir zannedersem.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

hsny

anahtar kelime plc ve pid . plc tamam da pid olayı plc ile nasıl yapılıyor onu araştırmam gerekecek.pid fonksiyonu yoktur herhalde.
burada HMI dediğimiz operatör paneli oluyor bir yerde değil mi?
HMI kullanımınıda araştırmak gerekecek demek ki.
PLC ile Analog İşlemler adlı Megebin pdf e-kitabı var. Orada örnekler de verilmiş. Ama hep önceden hazır parametreler. Mesela bir fırında hep aynı ürün olmayabilir. Bir ürün için diyelimki 120 derece, sonra başka ürün yapılacaksa onun değeri de 150 derece olacaksa ikide bir plc nin içine girip parametre değişikliği yapmak anlamsız geliyor. Muhtemelen HMI 'dan operatör istenen sıcaklık değerini yazacak,ona göre plc de işlem yapılacak,çıkışa gönderilecek.
Sıcaklığın istenen değerde olup olmadığı dediğiniz termokupl ünitesinden okunacak, HMI dan giriş yapılan değerle karşılaştırılıp ona göre işlem yapılacak.
Mantık doğru mu?

microcozmoz

Genelde yaptığım delta uygulamalarında DTA ve DTB serisi sıcaklık kontrol modüllerinden aldığım sıcaklık bilgisini HMI ekranında gösterdim.Ayrıca PID kontrolünüde bu modüllere yaptırdım. Fast in sitesinde bulunan DVP10SX analog değer okuma örneğini  biraz kurcalarsan sonuca ulaşacağına inanıyorum.
"Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler."

hsny

microcozmoz,teşekkür ederim.Sanırım bu uygulamalar için üstteki downloadlara göz atmak gerekecek.Siteyi bilmiyordum,güzel bir siteye benziyor.Download kısmını bir inceleyeyim:)