potansiyometre rotary encoder

Başlatan hunter, 11 Eylül 2006, 17:58:55

hunter

Bu encoder olarak kullanılabilen potansiyometreleri Türkiye'de bulabileceğim bir yer var  mı? Fiyat olarak ne duzeydedir?
Selamlar.

Analyzer

Selam,

Ben bir projemde Bourns 'un multiturn potansiyometrelerinden kullanmıştım. Eğer ihtiyacın 1-2 adetse bourns'dan sample isteyebilirsin, yardımcı oluyorlar. Eğer seri imalatsa numune istenilip değerlendirilebilir çünkü ürünleri kaliteli ;)

Google-> "bourns"

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

bleach

Analog ve sayısal olanları mevcut. Analoglar bourns 50ytl civarıdır. Sayısal ise emin olmasamda 10-15ytl olabilir. 3 aşağı 5 yukarı tabi. Ben ankara konya sokak, alınteri pasajı - gözeler elektronikten temin ettim.

Saygılar

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

hunter

Cevaplar için çok teşekkür ederim
dijital değilde analog olanlarla ilgileniyorum. Başka seçenekler(ucuz ve konumlama direnç hatası düşük)  sunabilecek arkadaşlara şimdiden  teşekkürler.

sezgin05

Eğer daha ucuz bir rotery encoder düşünüyorsan bazı mouse lardan mekanik scroll parçaları işini görür.Yada eski ama kaliteli radyo teyplerden sökersin...

fatihgns

sonsuz turlu potansiyometreyi kullanabilirsin.
http://www.alfasanayi.com/      --> potansiyometre

BenC

Alıntı yapılan: "Analyzer"Selam,

Ben bir projemde Bourns 'un multiturn potansiyometrelerinden kullanmıştım. Eğer ihtiyacın 1-2 adetse bourns'dan sample isteyebilirsin, yardımcı oluyorlar. Eğer seri imalatsa numune istenilip değerlendirilebilir çünkü ürünleri kaliteli ;)

Google-> "bourns"

Analyzer

Üstad. Bir çalışmamda encoder kullanıyorum. Çözünürlüğü 128. Yani bir tam tur attığında 128 puls veriyor. 128 puls/tur. Bana 512 çözünürlük lazım bunu yazılımla hangi mantıkla halledebilirim. Aynı 128 çözünürlüklü encoderi kullanarak.

Ölçümü timer0 ı kullanarak yapıyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.
ŞEHİT KANIYLA ALINMIŞ BU GÜZELİM VATANIN TOPRAKLARI KARIŞ KARIŞ SATILIYOR!!  VATAN HAİNİ OLMA!!

oooben

herkeze selamlar
ben dc fıçalı motor sürerek bi malzemeyi hareket ettirmeye çalışıyorum.
ama triger kasnak ve kayış yardımıyla döndürüyorum.
neyse, ,
sorunum; triger kasnağı ile döndürdüğüm boruyu 6 adet eşit konumda durdurabilmek
istiyorum
karaköyden çıkmacılardan eski ses cihazlarından sökülmüş artımlı kare dalga üreten sonsuz turlu potansyometre buldum.
potansyometrenin üzerine kauçuk bir tekerlek uydurdum herşey tamam
potansometre orta ucundan 5 v dc ile besledim solundakini ve sağındakini ise pull down yapıp pice girdim abi 1 leri sayıyorum olmuyo sıfırları sayıyorum olmuyo
2sini birden sayıyorum yine tutturamıyorum bu konuda yardımcı olurmusunuz.
şimdiden teşekkürler. ( l298 ile sürüyorum )
teşekkürler...

Analyzer

Selam,

Konu baya eski, kendi mesajımı da görünce şaşırdım açıkçası. Bahsettiğiniz iş en kolay hazır servo sistemle yapılır, hele ki konum pozisyonlama üzerine deneyiminiz yoksa. Ben yine de uğraşayım diyorsanız, dc motora bir encoder bağlarsınız. Sürücü ve kontrol katı yaparsınız. Kontrol kısmında encoderden gelen bilgi okunur. Hızlanma, sabit hıza ulaşma, yavaşlama ve durma kısımlarını mikrokontrolör ile kotarırsınız.
İkinci çözüm de, mekanik kısmı görmemekle beraber, step motor kullanılabilir.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

Klein

Alıntı yapılan: BenC - 21 Ocak 2010, 12:58:29
Alıntı yapılan: AnalyzerSelam,

Google-> "bourns"

Analyzer

Üstad. Bir çalışmamda encoder kullanıyorum. Çözünürlüğü 128. Yani bir tam tur attığında 128 puls veriyor. 128 puls/tur. Bana 512 çözünürlük lazım bunu yazılımla hangi mantıkla halledebilirim. Aynı 128 çözünürlüklü encoderi kullanarak.

Ölçümü timer0 ı kullanarak yapıyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

Timer0 özelliklerini bilmediğim için Timer0 ile yapıp yapamayacağını bilmem.
İşin mantığından bahsedeyim, yapıp yapamayacağına sen karar ver.

Öncelikle Encoder çıkışını 4 ile çarpabilmen için , Enceoder'in iki yön için faz farklı çıkış verebilmesi gerek. eğer tek çıkışlı ise 2 ile çarpabilirsin.
Mantık şu:
Kenar sezinleme mantığını kullanmalısın. Her darbe için bir çıkan bir de inen kenarımız mevcut.
Encoder çıkışı 0  iken 1 olduğunda bunu bir darbe kabul et. sonra 1 den 0 a indiğinde ise 1 darbe.
Eğer faz farklı diğer bir çıkışın varsa bu çıkıştan da iki darbe elde edersin. Ancak tam turattığında Faz farkı olan çıkış daha çıkmamış ve/veya inmemiş olacağı için 512 yerine 510 veya 511 darbe alabilirsin.

Konu gerçekten de bayaa eskiymiş. Ben de tarihi dikkate almamışım.

Klein

Alıntı yapılan: oooben - 01 Eylül 2011, 22:23:13
herkeze selamlar
ben dc fıçalı motor sürerek bi malzemeyi hareket ettirmeye çalışıyorum.
ama triger kasnak ve kayış yardımıyla döndürüyorum.
neyse, ,
sorunum; triger kasnağı ile döndürdüğüm boruyu 6 adet eşit konumda durdurabilmek
istiyorum
karaköyden çıkmacılardan eski ses cihazlarından sökülmüş artımlı kare dalga üreten sonsuz turlu potansyometre buldum.
potansyometrenin üzerine kauçuk bir tekerlek uydurdum herşey tamam
potansometre orta ucundan 5 v dc ile besledim solundakini ve sağındakini ise pull down yapıp pice girdim abi 1 leri sayıyorum olmuyo sıfırları sayıyorum olmuyo
2sini birden sayıyorum yine tutturamıyorum bu konuda yardımcı olurmusunuz.
şimdiden teşekkürler. ( l298 ile sürüyorum )
teşekkürler...

Sorun nerede?
Doğru sayamıyor musun?
Encoder doğru sayıda darbe mi üretmiyor?
Encoderde sıçrama mı var?
Encoder darbelerini sayıyor ama motoru doğru yerde mi durduramıyorsun?

Şimdi farkettim. Encoderin orta ucuna +5V verip diğer iki ucunu birleştirip PullDown ile Pic'e girmişsin.
Bu bağlantı şekli doğru mu? Encoderi görmedim ama bana bir yanlışlık varmış gibi geldi.

oooben

şöyleki,
motorlar l298 ile sürülüyor.
encoder  bana kare dalga üretiyor.( 0ve 1)"ama sıfır da bi süre , birde de bi süre kalıyor"
sıkıntıda burdan çıkıyor gibi ama belirttiğiniz gibi
kalkış hızı hızlanma ve moment sıkıntısı standart bi döngüye musede etmiyor.
ya çok yakın yerlerde duruyor "ileri geri 5 mm gibi "
yada alakasız bir yerde duruyor.
frenliyorum hatta arkadaştan bi de kompresör aldım röle ile fren anında pinömatik pistonlada tutuyorum.
şimdiden teşekkürler

Klein

encoder tur başına kaç darbe veriyor?

oooben

eklemeyi unutmuşum
herzaman doğru sayamıyorum.
sorunu çözebilmek için pwm de denedim motor dönen bi boruyu döndürüyor olduğundan dönerken, "eylemsizlik artıyor" pwm için kullanmam gereken pin dolu o yüzden var olan yerden denedim. olmadı
pulsout denedim olmadı.
kesme ile encoder takip ediyim dedim yaklaşık olarak oluyor ama yine kaçırıyor ne yapmalıyım şaşırdım
acaba swich falan mı koysam
şimdiden teşekkürler