Bir anı

Başlatan stlg, 16 Eylül 2006, 00:34:33

stlg

Sevgili arkadaşlar

Bu meslege yeni başlamış yada başlayacak arkadaşlara bir bilgi ,bir ipucu niteliginde olan  bir anımı sizlerle paylaşmak istiyorum ,bundan yıllar önce meslege yeni başladıgım yıllarda bir oto teybi tamir için getirilmişti o zamanın bilgisiyle teybi açtım ve cıkış katındaki entegrenin arızalı oldugunu büyük bir araştırma sonunda buldum , gururlanmıştım  hemen malzeme satıcısından aynı kodlu elemanı aldım ve yerine taktım teyp gayet guzel çalar olmuştu icine birde orhan abimizin kasedini koyarak gelen geçene dinletiyordum bizim teyp biraz caldı daha sonra  sesi tuhaflaştı sonrada büsbütün kesildi ,tekrar icini actım entegre acayip ısınmıştı , herhalde bu entegre kaliteli değil diye düşündüm yeniden aldım tekrar yerine taktım bu sefer cevredeki tüm elemanları kontrol etmeyi ihmal etmedim ,teyp yeniden calmaya başlamıştı ,yarım saat sonra gene aynı dert kızmaya başlamıştım ve bu entegreyi degiştirme olayı birkaç kere tekrar etti hatta kaliteli malzeme getirmiyorlar diye malzemeciyede çıkışmıştım ama sorunu bir türlü bulamıyordum, artık bu iş beni aşıyordu acaba bu meslegi bıraksammı diye bile düşündüm sonra birilerinden yardım alma fikri belirdi dukkanımın bulundugu yere yakın eski bir tamirci abimiz vardı mektep ,medrese gormemişti ama deneyim ,pratiklik onda fazlasıyla vardı, utana sıkıla ona sordum abi dedim böyle böyle bana once söyle bir baktı acaba bu püf noktasını ona söylesem mi diye düşündü sonra herhalde boynumun büküklügüne kıyamadı ve kırk yıl düşünsem aklıma gelmeyecek birşey söyledi bir hırdavatçıya git ve oradan bir adet selulozik tiner al ve bir fırca yardımıyla entegrenin bacaklarının arasını ve diger elemanları güzelce lehim tarafından temizle dedi ve aynen oyle yaptım ve artık teyp birdaha bozulmamıştı ogun bugundur havya ve olcu aletimin yanında surekli bir fırça ve tiner bulundururum bir eleman degiştirdim mi hemen temizlerim yuksek frekans ve ses frekansıyla ugraşacak arkadaşlar sizlerde oyle yapın artık teyp tamir etmiyoruz ama deneyimli kişilerin sözlerini hep dinliyoruz teşekürler Mehmet usta   anımız biraz uzadı, umarım sizleri sıkmamışımdır herkeze kolay gelsin
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

yalnayak

kesinlikle katılıyorum.bu tecrubeyi bende yasadim.calisma masamdan firca ve tiner eksik değil.temizlik cok onemli.baska temizlik maddeleride var ama en ucuz ve kesini bu bence.guzel bir aniyi bilgi halinde sunmussun sıkınılacagini sanmam..kolay gelsin
Kızımın iffeti batmakta rezîlin gözüne... Acırım tükürüğe billâhi, tükürsem yüzüne..! MEHMED AKİF ERSOY  Kardan Adaminla,GUNES'e calim mi satiyorsun?

solidus

Ben de eski diş fırçası ve ispirto ile yapıyorum temizlik işlerini ama biraz kafa bulduruyor..
Kimine göre kralım kimine göre yalanım… Herkes rahatına baksın, ben adamına göre adamım..

aslan_korhan

Bende FERAY PC70 THINNER kullanıyorum bu iş için. Daha çok saf alkol gibi kokuyor ama normal Tinner gibi plastik kısımları falan eritmiyor.
Fiyatı ise normal Tinner ile neredeyse ayni. Tavsiye ederim...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

Analyzer

Selam,

Önemsiz gibi görünen aslında çok önemli bir detay. Tabi artık pastalar pek iletken değil ama temizlik yapılmadığında kısadevre olan bacakların da görülmesi zorlaşıyor. Ben de selülozik tiner kullanıyorum. İki kere temizleyince daha düzgün oluyor sanki.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

solidus

Bu iş özellikle yüksek frekans devrelerinde önemli galiba.Yoksa konka marka televizyonların horizantal hatının dandikliğinden kaynaklanmıyordur değilmi ? Hatırlıyorumda epey tırmalamıştım...
Kimine göre kralım kimine göre yalanım… Herkes rahatına baksın, ben adamına göre adamım..

Gökhan BEKEN

çocukken televizyoncu çırağken dükkanda temizlemek için alkol ve tiner vardı devreleri tinerle temizliyorduk ama alkolü nerde kullandığımızı unuttum? Acaba nerde kullanılır?
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

gevv

@stlg  hocam teşekkürler

Alıntı yapılan: Analyzer - 26 Ekim 2006, 00:25:45
Selam,

Önemsiz gibi görünen aslında çok önemli bir detay. Tabi artık pastalar pek iletken değil ama temizlik yapılmadığında kısadevre olan bacakların da görülmesi zorlaşıyor. Ben de selülozik tiner kullanıyorum. İki kere temizleyince daha düzgün oluyor sanki.

Analyzer

çok haklısınız  ben ilk lehimimden itibaren tiner ve diş fırçası ile temizlik işlemini yapıyorum alışkanlık oldu ama @stlg  hocamın anlatımı ile çok önemli bir bilgi olduğu ortaya çıkıyor aslında üşemmeyip saçma, basit demeden bilgileri ortaya dökmeli

Gökhan BEKEN

Alıntı yapılan: FxDev - 07 Haziran 2010, 21:11:26
Alıntı yapılan: meftun - 07 Haziran 2010, 20:54:09
çocukken televizyoncu çırağken dükkanda temizlemek için alkol ve tiner vardı devreleri tinerle temizliyorduk ama alkolü nerde kullandığımızı unuttum? Acaba nerde kullanılır?

Etil mi metil mi ona göre değişiklik gösterebilir hocam o =)
Anı güzeldi, tecrübeler kitaplarda yazmıyor maalesef..
Hocam hangi tür alkol olduğunu hatırlamıyorum ama dükkana uğrayıp soracağım ustama. Merak ettim şimdi... :)
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

gevv

izopropil alkol olmasın ?

CLR

Alıntı yapılan: gevv - 07 Haziran 2010, 22:09:52
izopropil alkol olmasın ?

En iyi temizliği selülozik tiner yapar ama kartı yapış yapış yapar. Onun yerine ona yakın temizlik için izopropil alkol iyidir.
Knowledge and Experience are Power

ipek

reklamcıların (plexi işi)  ince ilaç dediği sıvıyı kullanıyorum kibritte tutsan alev almıyor
Tetra klorür olduğunu tahmin ediyorum verdikleri ürünü büyük bir bidondan doldurdukları için öğrenemedim....

Cetinal

solvent olmasın hocam ?  reklamcılarda onudaha çok gordum ..

z

Gecmiste calistigim pek cok yerden karbon tetra klorur kullanirdik. Ancak fiyati izopropil alkole kiyasla daha pahali ve
kafa yapici  bir ozelligi var.

Emin olmamakla birlikte, ozon gazina zarar verdigi icin kullanimi sinirlandirildi diye biliyorum.

Kesinlikle derin derin koklanmamasi gereken bir sivi. Beyniniz karincalaniyor ve hayal alemine daliyorsunuz.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

muhittin_kaplan

ben isopropil alkol kullnıyorum. sadece bu iş için (kristal vs araları) fırça aldım. aşağıdaki kabı kullanıyorum.