Otomobillerde pic reset atması nasıl engellenir ?

Başlatan solidus, 16 Eylül 2006, 19:57:55

solidus

Otomobillerde kontağı 1 kere çevirince çalışmaya başlayan saatli bir dual termometre devresi kurdum. Fakat marşa basılınca pic in reset atmasını engellemem gerekiyor. Kondansatörle denedim olmadı. Ne önerirsiniz ?
Kimine göre kralım kimine göre yalanım… Herkes rahatına baksın, ben adamına göre adamım..

ibrsel

Programının başlangıcına 2-3 saniyelik bir bekletme ekle..Ayrıca beslemeye 100nF ve 1000uF lık bir kondansatör ekle..

ibrsel

Programında WDTyi kapatıp bu şekildede bir deneme yapabilirsin..Çözüm olabilir belki..

omenek

12 volt akü gerilimini kontaktan geçirdikten sonra bir diyottan geçirip
yüksek değerli (örneğin 1000 uf) bir kondansatör ve buna paralel
100nf lık kondansatör kullan.Marş motoru besleme gerilimini kısa bir an
için düşürse bile ters polarizasyondan dolayı kondansatörler üzerindeki gerilim marş motoru üzerinden deşarj olmaz bu süre içerisinde kondansatör üzerindeki gerilim devreyi beslemeye yeterli olur sanırım.

yalnayak

cogu arabalarda kontagi bir kere cevirince 12 volt verir ve marş icin ikinci cevirmede 12 volt radyoteyp,farlar,anten cakmak vs gibi yerlerden kesilir.ve marş alınca tekrar 12 volt dagılır.
omenek ve diğer arkadaslarin dediklerini uygulaman sadece akunun zayif oldugu durumlarda kesinlikle işe yarayacaktir.benim onerim kontak in birinci kademesinden  saatin displayini besle.pici ise akuden direk beslersen 1. kademe ile 2 kademe arasında displayin beslemesi gidecek ama arka planda pic devamli beslenmiş olacak.kolay gelsin..
Kızımın iffeti batmakta rezîlin gözüne... Acırım tükürüğe billâhi, tükürsem yüzüne..! MEHMED AKİF ERSOY  Kardan Adaminla,GUNES'e calim mi satiyorsun?

stlg

Sevgili solidus

Saat devren buyuk bir ihtimalle 5v ile calısıyordur yani akudeki gerilim düşüşünün buna bir etkisi olacagını sanmıyorum senin problemin bence besleme uzerindeki parazitler bu paraziti kısmen kesebilmek icin arkadasların onerilerine ilaveten ototeypler icin uretilmiş besleme yoluna seri baglanan filitrelerden kullanabilirsin birde oto elektrikciye asınmıs komurleri kontrol ettir kolay gelsin
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

arslan74

Sorun parazit sorunu.

Cözüm olarakta sadece PIC'in Besleme girişinde bir köprü diyot koyman yetecek. Köprü diyot cıkışına ayrıca 1000uF ekledinmi hiç bir sorun kalmaz. Tek diyot paraziteri önlemede yeterli olmuyor. Çünkü parazitlerin coğu şaseden geliyor oda direkt bağlı olduğu için hiç bir önlem alamiyorsun. Ama Köprü diyot hem beslemeni hemde şaseni arabanın elektrik aksamından ayırmış olduğu için parazit almasını engeller.

Selamlar,

solidus

Kondansatörle denemiştim fakat diyot eklememiştim. Arslan74 tavsiyene uyup köprü diyot ve 2200 kapasite ekleyip deneyecek ve hemen sonucu yazacağım. Bu arada WDT'ı off yapmanın etkisi nedir ?
Kimine göre kralım kimine göre yalanım… Herkes rahatına baksın, ben adamına göre adamım..

durubay

yukarıdakilere ek olarak köprü diyot çıkışına tıpkı rölelerdeki gibi bir ters diyot ve ayrıca
MCLR ucunu +5V a 10K lık bir dirençle bağlayıp, dirençten sonra MCLR ile şase arasına 10 mikro farad gibi bir kondansatör atmayı deneyebilirsin.
Tuncay

solidus

köprü diyot ve kondansatörle evdeki güç kaynağında denedim sorun halloldu gibi..

solidus

bi de arkadaşlar bu devrede 3 tane buton kullandım. butonlara basınca pice 0 gönderiyorum. Butonlara her hangi birine basınca lcd nin aydınlanması için lamba döngüsünü kurarak butonun 0 olduğu her adımda gosub lamba diyerek bu döngüye dallandım. Ama reelde çalışmadı.Yanlışmı yapıyorum acaba ?

lamba:
if portb1=0 or portb.2=0 or portb.3=0 then
high portc.3 'lcd aydınlatması portc.3 de
pause 5000 '5 sn bekle
low portc.3
endif
return

picusta

Commodore 64'ten beri BASIC yazmadim, ama zannedersem pause 5000 dediginde 5 saniye boyunca PIC bisi yapmiyor, interruptlari bile kaale almiyor. Dogru mudur?
Bu proje klima projesi mi? Geçen koydugunuz fotografta LCD'de 51°C sicaklik gösteriyordu, sormasi ayip hangi memlekette yasiyorsunuz? Bide reelde neresi? Bide Proteus'ta deneyin.

solidus

Sevgili picusta,
Malatyada yaşıyorum. Daha önce koyduğum fotografta harici okuma kısmını çözememiştim o yüzden +51 derece gördünüz şu anda tamamen bitti. Normal çalışmaya başladı.Tek sorun aydınlatma..
Saygılar..

picusta

Tamam o zaman, Malatya o kadar sicak değildir herhalde.
Dedigim gibi sorun pause 5000'den olmasi muhtemel. Onun yerine, timer interrupt kullanarak daha SIk bisey yapabilirsin. Her dügmeye basista isik yanar ve alarm kurulur, sonra alarm çaldiginda isigi kapatirsin. Bunu BASIC'te yapabilirsin.

solidus

Timer interrupt kullanımınıda öğrenmem gerekecek o zaman değil mi ?
Haydi rastgele.. :D