Elektronik hedef tahtası

Başlatan sezgin05, 18 Eylül 2006, 14:01:56

sezgin05

Arkadaşlar 25 metre mesafeden 30*12cm bir hedef sanal olarak nişan alınıp vurulacak.Puanlama olmasına gerek yok.Sadece 1 veya 0. Benim aklıma lazer anahtarlıklar geldi.Alıcı olarak da elektronik cihazların infrared alıcı sensörünü kullandım.Lazer ledi 37khz ile tetikleyerek 50metreye kadar gönderdim.Karşısına yerleştirdiğim alıcı da ışığı hissetti.Ama sorun şu:
Nişancının çok iyi olması lazım.Çünkü  1cm kare alanda ancak isabet etti.Şimdi bu sensörlerden  bir sürü kullanmadan nasıl etki alanını genişletirim.

OG

Fresnel mercek çözüm olabilirmi?
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

stlg

Silah eldemi tasınıyor yoksa masa gibi bir şeyin uzerine montelimi
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

Eagle_Tim

şöyle bir fikir sunamak istiyorum eğer aklınıza yatarsa deneyebilirsiniz. hedef tahtasının kenarlarına karşlıklı ır led ve ır alıcılar yerleştirseniz, ve lazer led ile bir noktaya ışık hüzmesi düşürdüğünüzde o noktadan geçen  x-y kordinatlarındaki ır ledlerin kızıl ötesi ışınlarının kesileceğini var sayar isek sizde IR alıcıların hangilerinin pasif duruma düşütüğüne bakarak hangi noktaya kızıl ötesi ışık düştüğünü bulabilirsiniz gibi geliyor bana. bu sistem zaten dokunmatik ekran mantığı,  ancak burada tek sorun kızıl ötesi ledlerin ışınının lazer ledin ışığı ile bir duvar gibi kesilebilmesi, bu  yapılabilirse bu sistem çalışır diye düşünüyorum, ama IR ledin kızıl ötesi ışığının lazer ledle nasıl keseceği konusunda tam bir fikrin yok, belki hedef tahtası önüne bir plexiglass gibi cam konularak ışık biraz daha kontrollü olarak yüzeye yansıtılabilir tabiki ır sinyalide yeteri kadar zayıf olursa belki böylece kesilebilir ama bunlar hep varsayım üzerine kolay gelsin  :D

belki de LDRkullanmalısınız daha kolay olur..
Software and Hardware Design...

z

WEB kamera kullan. Yada bir sutuna yerleştirilmiş sensörleri motorla döndür.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

forsa1975

Hedefe iç bükey ayna koyup merkeze 1 sensör koyarsan; mantık olarak bütün dik gelen ışınların merkezden geçmesi gerekiyor.( Fizik dersinde hocamız söylemişti .-}  ) ama ben hiç denemedim.

sezgin05

Mercek ve ayna çözüm olmadı.Silah sabit ama hedef hareketli.Zımpara şeffaf veya kırmızı plexy glassın bir yüzeyin kumladım(prizmatik olsun diye) çok fazla bişey farketmedi.. :(

x-tol

Alıntı yapılan: "bunalmis"WEB kamera kullan. Yada bir sutuna yerleştirilmiş sensörleri motorla döndür.
webcam gibi bir kamerayla denediniz mi?
Ucuz ve basit bir sistem olabilir

sezgin05

Webcam işini tam olarak anlayamadım.Açarmısınız biraz..

x-tol

Webcam'ı burada bir ır dedektör  gibi kullanacağız.
Belli bir referans belirleyeceğiz.bunun üsüne çıkılırsa çıkışımızı değiştirip istediğimiz sinyali alacağız.

Örneğin webcamı hedef tahtasının merkezine yerleştirelim.Lazer'le hedef tahtasına 38khz'lik ışın gönderelim. Webcam bu frekansı algılayıp ortam ışıkları arasından ayırıp çıkışını değiştirecektir.(webcamın görüş açısı oldukça fazla olduğu için direk merceğine gelen ışığı değil bizim ayarladığımız kısma kadar gördürme yaptırabiliriz)

Tabi bunu yapabilmek için webcamı belli bir frekansa akortlamak gerekiyor...

fatihsatir

x-tolun anlattığı akla daha yatkın gelmektedir. Dediğini güzel bi şekilde uygulayabilirsen olabileceğe benziyor..! Fakat bende tam olarak ne yapmak istediğini anlayamadım fakat yukarıda okuduklarıma göre yorumumdur..!
Dünya güzelliklerine dalıp ahiret hayatını unutma..!