led ile stop lambası

Başlatan miral, 19 Eylül 2006, 12:01:39

miral

merhaba arkadaşlar,
mega brightness led ile otomobil için stop lambası olurmu?otomobillerde kullanılan 12 V luk akü ye bu ledleri 470 ohm üzerinden bağlasam ledlere bir zarar gelirmi.kullanacağım led 2v ve  20 ma akım çekecek.Birde mesela 10 tane led bağlamak istiyorum diyelim bunların her birine ayrı ayrı 470 ohm bağlamak gerekirmi?yoksa bir adet 470 ohm yetermi?
selamlar...
önce selam,sonra kelam...

dogada

Alıntı yapılan: "miral"12 V luk akü ......kullanacağım led 2v ve  20 ma akım çekecek...10 tane led bağlamak ...
6 Led*2Volt =12 Volt led
P=U*I
P=12V*20mA
P=240mW

Akü yada arabada şarj işlemi sırasında gerilim 13-14 Volta çıkabilir.
Önlem olarakta fark voltajı için en fazla 3V dersek
R=3/20mA =150 Ohm yapar.
P=240mW Budeğer sınır değer olduğundan 1/2 Wattlık seri direnç kullanmanı öneririm.

Klein

Ledleri seri bağlamanı öneririm. Bahsettiğin led hakkında fikrim yok. Ama bildiğim kadarı ile otomobil kuyruk aydınlatmalarında kullanılan ledler , titreşime karşı dayanıklı malzeme. Bizim kullandığımız ledler titreşim nedeniyle bozuluyor. ya da ben çok eskide kaldım...  :D

stlg

Bende eger 10 led kullanacaksan her lede bir direnc baglamanı oneriyorum 470 ohm yerine 1k kullanırsan daha saglıklı olur kolay gelsin
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

aslan_korhan

10 adet LED'e sadece bir tane direnç bağlarsan eğer, bir LED arızalandığında bütün LED'lerin hepsi söner.
680 ohm - 1K arası direnç bağlarsan her birine daha iyi olur.
470 ohm biraz düşük kalır...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.