20HP gücündeki DC Motorlar & Sürücüleri

Başlatan mytap, 19 Eylül 2006, 21:19:07

z

PFC dayatmasi ile guc kaynaklarindaki dogrultma duzeneklerine sinirmalar getitiliyor, sanayide herhangi bir sinirlama yok mu?

Tristorle sebekeyi kiyip kiyip kullanmaya musade varmi?  Yoksa Avrupali, Amerikali coktan yasagi koydumu?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

mytap

dc toko kullancam ama bu sürücü ekstra özellikli bişey olcak. RPM ve diğer sağamı, solamı döndüğünü anlayabilcek. Bunun için encodere karar verdim. 360 pulslik bi encoder düşündüm.
-------------------------------------------------------- hayırlı günler, iyi çalışmalar..  --------------------------------------------------------

z

Istedigini DC takoda verir. Bir yonde pozitif diger yonde negatif. Isin icine mikrodenetleyici de girecekse encoder yakisir. Ancak tako, enduvinin devir sayisi ile ilgili cok guzel bilgi verir.

Sayisal kontrol algoritmalarinda islemek uzere ADC ile sebeke ve Enduvi devresinin voltaj ve akimini izlemek de dusunulebilir. Boylece tetikleme acilarinin tespitinde daha basarili olunabilir.

Merak etigim konu PID algoritmasini nereye koyacaksin. Ne bilgisini alacak ve ne bilgisi uretecek?

mytap

:arrow:  Sanayide ne gibi bir sınırlama olabilir? Nedeni şu akım yükselmelerinde şebekenin voltaj düşmeleri gibi bir sıkıntı mı? Aslında motor düşük devirlerde yüksek akım çekiyor. Yani bu oran P=U.I dan I=P/U gerilim düştükçe akım yükseliyor diyebilir miyiz? bu teoriye göre böyle gözüküyor. Açma kapama anında maksimum akım  düşük devirlerde 200 devirin altında gerçekleşiyor.  O göz kırpmalak sanki pek önemsenmiyor. Çünkü kaynak makinaları frezeler flex gibi makinalar devamlı çalışıyor bi problem olmaz galiba  :idea:
-------------------------------------------------------- hayırlı günler, iyi çalışmalar..  --------------------------------------------------------

mytap

Bu proje çalışmasında, mikroişlemci
tabanlı bir PID kontrol sisteminin tasarlanması,
gerçekleştirilmesi ve çalışması düşünülmüştür.
Kontrol edilen sistem DC motordur.
Kontrol ettiğimiz parametre motorun hızıdır. Bu
projede PID ile DC motor hız kontrolü sağlanması
amaçlanmıştır. Motorun hızı tasarlanan
takogeneratör yada encoder yöntemi ile ölçülerek mikroişlemci
tarafından algılanmaktadır. Mikroişlemci bu değeri
PID programında hesaplanmak üzere PIC ye
göndermektedir. Hız değeri Motorun okunan hızı,
istenilen hız, PID parametreleri ve tümünün
işlenmesi ile elde edilen PWM duty cycle değeri
PIC aracılığı ile motora gönderilir.

OTOMATİK KONTROL FORMLARI
Kontrol daha önceden belirlenmiş bir devir ile sistemi çalıştırır. Örneğin 200d/dk ile daha sonra istenilen değerler yüklenir.
Otomatik kontrol döngüsünde kontrol edici bloğun
yerine yerleştirilecek herhangi bir kontrol cihazı set
değeri etrafında çalışılması gereken hassasiyette
sistemi kontrol etmelidir. Prosesin gerektirdiği
hassasiyette çalışacak, hatayı gereken oranda
minimuma indirecek çeşitli kontrol formları vardır.
Bunlar : [1]
1) Açık-Kapalı kontrol (on-off)
2) Oransal kontrol (proportional ) P
3) Oransal+İntegral kontrol (proportional+integral)
P+I
4)Oransal + Türevsel kontrol
(proportional+derivative) P+D
5) Oransal+İntegral+Türevsel kontrol
(proportional+integral+derivative) P+I+D

PID denklemi için
gereken değerler(Kp, Ki, Kd) sağlanır. Ayrıca
haberleşme her saniyede bir olduğu için T=1 alındı.

PID Denkleminden PWM Değeri:
Mikroişlemciden gelen hız değeri ile
istenilen hız değeri arasındaki fark hatayı
vermektedir.

z

Tamam simdi oldu. Sen sadece motor surucu değil,  motor surucu ve digital servo denetleyici yapmak istiyorsun.

Motor, AC sebekeye bagli tristor uzerinden calisacak ve tristorun tetikleme acisiyla hiz kontrolu yapacaksin.

Motor akimiyla (daha dogrusu torkuyla) tristorun tetikleme acisi arasindaki  sence nasil bir matematiksel iliski var?

mytap

bunamış hocam piyasada sadece motor sürücü yapmak önemli değil. Dijital denetleyici motorun istenilen devirde tutulmasını sağlamaktır. Ben şimdilik bu denetlemeyi T=1 (1 saniye ) çevrimle düşünüyorum motor milindeki güç kayıplarını önlemek için. Diyelimki motor miline göre 400 devir, açısal hıza göre yani teoriğe göre 410 devir burda dikkat edilecek teoriktir. 10 devir takviye edilmesi gerekecek servo denetleyicinin bize burda avantajı olacak. Devir kayıpları önlenecek. Kendinden dengeleyici sistemlerde sistem kendi kendini dengeler gerilime göre devrini bulur. Ama saplamalar voltaj kayıpları şebekeye bağlı diğer şartlar bu hassasiyeti kaybettirmesine neden olur. Servo denetleyici kullanılmasının sebebi budur. Birde bu sürücüyü kulalnacağım makine hata oranı kabul etmeyen bi sistem. Encoder kullanmamın amacı avans derecesinide bulmaktır 0.5 derece aralıkalrla ileri geri ilerleyecek. Bu tako voltaj genaratörünü bir ADC ile işlemek aslında kolaydı fakat işin içine avans derecesi (motor milinin açısı) da girince encodere döndüm.

Motor, AC sebekeye bağlı tristör ile çalışıyor dediğiniz gibi. Tristörün çıkışı bilindiği üzere yarım dalgadır bi önceki sayfalarda gösterilmişti.

Motor torku denediğim yollarla ve gözlemlediğim kadarı ile düşük devirlerde maksimum akım çekiyor. Bu güç formülü ile anlatırsak P=U.I dan gerilim düştükçe akım artıcaktır. Tetikleme açısına görede sanırım kesme açma durumlarında maksimum akım çekecektir. Ben birazdaha araştırma yapacağım. yada sizin bi fikriniz varmı?

pisi

Alıntı yapılan: "bunalmis"PFC dayatmasi ile guc kaynaklarindaki dogrultma duzeneklerine sinirmalar getitiliyor, sanayide herhangi bir sinirlama yok mu?

Tristorle sebekeyi kiyip kiyip kullanmaya musade varmi?  Yoksa Avrupali, Amerikali coktan yasagi koydumu?

selamlar,
bildigim kadariyla amerikada artik zorunlu pfc kullanilmasi, turkiyede de buna gecen firmalar hatirliyorum bundan 1~2 sene once
ozellikle ups ureten bazi firmalar kullanmayi dusunuyorlardi
ama dc surucu olsun invertor tarzi calisan cihazlar olsun sanayi uygulamalarinda bir gecis var mi bilmiyorum
ahmet...

z

Eger sanayide faz acisini kontrol ederek yuku besleyen cihazlar kullanilmaya devam edecekse ev tipi cihazlara PFC zorunlulugu bana cok sacma geliyor.

Evinde 100W lik guc kaynagina  PFC  sart kosulsun ote yandan sanayide onlarca kw gucu sebekeyi katlederek kullan bir terslik var bu iste.

mytap

Aslında bende sanayiyle haşır neşir olan bir insan olarak. Şebekenin ne kadar zorlandığını biliyorum. Bu gerçekten enine boyuna tartışılması gerek bi konu, yapılan yanlışlar okadar çok ki. Birazda komik geliyor. Örnekler çok.

Freze, Torna, Fleks çalışır sigorta atar nedendir?
---> Sigorta yetersiz geliyor

Güç kompanzasyonundaki kondansatör niye ordaki?
---> Olmasada çalışıyor

buna benzer daha neler neler  :)

Konu aslında bizi aşar biz sürücümüze bakalım da hayırlısıyla bi bitsin bu PFC olayını sonra düşünürüz.... :idea:

mytap

TCA785 ile Yapılmış Güç Kontrol Ünitesi

Daha önce bu entegreyi kullanan oldumu acaba? Dc motor sürücüsünde acaba işimizi ne kadar görür. Avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Teşekkürler..

a.zorba

Bilenler bilir . Biz maraşlilar için şehir olarak şubat ay' i bayram ,kurtuluş ,yaz in gelmesiydi. Şimdi karalar in yas in ayı oldu.

salim ALTIN

Alıntı yapılan: "bunalmis"Eger sanayide faz acisini kontrol ederek yuku besleyen cihazlar kullanilmaya devam edecekse ev tipi cihazlara PFC zorunlulugu bana cok sacma geliyor.

Evinde 100W lik guc kaynagina  PFC  sart kosulsun ote yandan sanayide onlarca kw gucu sebekeyi katlederek kullan bir terslik var bu iste.

Merhaba.
Sanayi ile ev kullanımı arasındaki farkı tam görmek gerek. Genelde sanayi tesislerinde 6000 Volt sistemden her fabrika bir indirici trafo ile kendi fabrikasının enerjisini sağlar. Fabrika içindeki şebeke bozulumları 6000 Volt şebekeye indirici trafo üzerinden ne kadar yansır bilemiyorum. Ama o fabrika içinde etkileri vardır. Birde küçük sanayide aynı trafoyu kullanan birden fazla kullanıcı birbirini etkiler.

Ev kullanımında tabiki aynı trafoyu yüzlerce ayrı kullanıcı kullanmakta... Fark Burada.

TCA785 entegresi çok kullanılır gayette basittir kullanımı. bunla ilk devremi 13 yıl önce yapmıştım.10 yıldan beri kullanmadım... fakat Fikret Tomar ın 500 amper - 1000 Amper haddehane için güç kaynakları yapmakta olduğunu ve hala bu entegreyi kullandığını biliyorum.
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

mytap

Bu TDA1085 amlifier güzel tasarlanmış ama sanırım tca785 entegresi daha kullanışlı gibi gönüyor. Birde ben sürücülerle yeni ilgilenmeye başladığım için bu 785 entegresinin piyasaya yeni girdiğini düşünüyordum ama salim bey 13 yıl önce kullanmış bu entegreyi. Birden şaşırdım yani  :)

salim ALTIN

Alıntı yapılan: "mytap"Bu TDA1085 amlifier güzel tasarlanmış ama sanırım tca785 entegresi daha kullanışlı gibi gönüyor. Birde ben sürücülerle yeni ilgilenmeye başladığım için bu 785 entegresinin piyasaya yeni girdiğini düşünüyordum ama salim bey 13 yıl önce kullanmış bu entegreyi. Birden şaşırdım yani  :)
Merhaba
elini çabuk tut piyasadan kalkmadan kullan eli kulağındadır. ucuzda değildir pek 5-6 dolara satıyolardı en son
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....