Motor türü hakkında nasıl emin olunur ?

Başlatan teketek, 19 Eylül 2006, 22:53:28

teketek

Merhabalar,

Elimde bulunan motor hakkında bikaç sorum olacak.Bu motor arızalı ve nasıl çalıştırabileceğimi bulmam için öncelikle türünü bilmem gerek sanırım.Motordan biraz bahsetmek gerekirse:

-motor girişinde 3 adet kablo var. +,- ve zannedersem ortak uç (ya da gnd?).
-motorun içini (gövdesi birkaç parçadan oluşuyor içini derken rotor vb kısımdan bahsetmediğimi belirteyim) açtım ve yağ izlerine rastladım
-motorun boyu yaklaşık olarak 15-20 cm civarında
-bu motor çok düşük hızlada çalışabiliyor.
-motorun bağlı olduğu cihaz 6v luk bataryayla çalışabiliyor.

şimdi bunları şöyle bir düşününce bu motorun bir step motor olup olmadığı konusunda şüpheye düştüm.

-step motorlarda yağ bulunurmu ? bulunursa eğer bu yağ kaç numaradır ?
-step motorlar +,- ve (zannedersem) ortak uçla değilde sanki daha çok uçla kontrol edilir diye biliyorum? bu yüzden de bu motorun dc motor olma ihtimali doğuyor.

bu motorun türü hakkında bi fikri olan var mı ??

şimdiden teşekkürler.

(motorun resmini en kısa sürede koyacağım.)
Bilgi fark yaratır..

ibrsel

Bu bir servo motor olabilirmi?
Servo motorlarda +,- besleme uçları ve birde konum bilgisini göndereceğimiz uç bulunur..

teketek

@ibrsel,

servo motorlarda gövdeyi oluşturan parçalar arasında yağ bulunur mu ? bulunursa bu yağın türü, numarası hakkında bi bilgin var mı?
Bilgi fark yaratır..

ibrsel

Öncelikle senin belirttiğin boyutlarda servo motor kullanmadım,kullandıklarım daha küçük boyutlu idi..3 kablo olması dolayısı ile servo motor olabileceğini düşündüm..

ete

@Teketek,

Yağ bütün motorlarda olabilir. Bu iş birazda mekanik dizayna bağlıdır.
Senin motora gelince bazı DC motorlarda ortak GND ve motoru sağa ve sola doğru döndürmek içinde iki adte uç bulunmaktadır. Üç adet ucun açıklaması bu olabilir. Kesinlikle step motor değil. Üç uçlu step motor görmedim.

Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

mytap

ETE hocamızında dediği gibi 3 uçlu step motor olamaz. Step motorlarda 5 uç bulununur bunlar;

1.Vmotor ---- Referans voltaj
2.data 1   ---- lojik  (1,0)
3.data 2   ---- lojik  (1,0)
4.data 3   ---- lojik  (1,0)
5.data 4   ---- lojik  (1,0)

evet bu motor kesinlikle dc motor.

iyi çalışmalar
-------------------------------------------------------- hayırlı günler, iyi çalışmalar..  --------------------------------------------------------

z

3 Fazli step motorlarin 3 ucu olur.

DC motorda ortak Gnd ve her bir yon icin ayri bir uc mantikli gelmedi.
(Alan sargisindan yon anahtarlanabilir ancak enduvi uclariyla birlikte kablo sayisi artar. Diger taraftan 4 fircali motorlarla dediginiz gibi 3 uclu DC fircali motor yapilabilir ancak fazla demode olur.)

Motor resimlerini gondermedigin surece bir suru ihtimalden bahsederiz.

Mesela,

3 fazli step motor
Fircasiz DC motor

Fircali DC ve termik/termostat vs  ucu ....

Rulmansiz yataklar yaglanir. Gordugun yatak yagi olabilir. Reduktorlu motorlarda reduktorun yagi da olabilir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

teketek

resmi telefondan bilgisayara yüklerken karşılaştığım problemler nedeniyle buraya eklemem biraz gecikti :?

motor resimleri aşağıda, ayrıca boyuda 20 cm kadar.böyle bir motor neden çalışmaz diye araştırıyorum aslında.besleme ya da sürücü devresiyle ilgili bi sorun olmadığına eminim çünkü bu motorun aynısını taktığımda cihaz çalıştı.

ilgilenen herkeze bi kez daha teşekkürler.

Bilgi fark yaratır..

z

Bize 3 uc var dedin fakat resimlerde 4 uc goruluyor. Bu DC motorun, onunde reduktor, arkasinda da buyuk olasilikla tako var.

Bu motor ne cihazinda kullaniliyor?

picusta

Bence 2 ihtimal olabilir:
- Mavi beyaz ile beslenen firçali DC motor, kirmizi siyah ise geribeslme(hiz) veya darbe çikisi.
- BLDC, ve hall sensör çikis var.
1.'si derim.

aster

1 e 10 1 ci si ama renkler tersine boyuda flanştan ölçtüğümüzde 20 cm den kısa diyorum

mytap

Evet diğer arkadaşlar gibi bende meraklandım neyi kontrol ediyor bu motor?
-------------------------------------------------------- hayırlı günler, iyi çalışmalar..  --------------------------------------------------------

teketek

@bunalmis hocam,

öncelikle uç sayısı konusunda hatalı bildirim yaptım evet özür dilerim.

@aster hocam,

boyunu yarın ölçüp kesin bilgiyi vericem.

@picusta hocam, uç sayısı ile step motor olmadığı kesinleşti.söylediğiniz gibi anlaşılan 1.si evet.

şimdi bu motor nerde kullanılıyor sorusuna gelelim:

bu motor perfüzör adlı cihazlarda kullanılıyor.perfüzörü bilmeyenler olabilir diye kısaca açıklayayım:

perfüzörler  hastaya ayarlanan hacim/saat oranında ilaç veya mama haline getirilmiş karışımları perfüze etmeye yarar.bunu hepimizin bildiği serum takma işleminin benzeri fakat cihazla yapılarak kontrol hassaslığı sağlanmış hali olarak düşünebiliriz.genelde 40ml/saat performansla çalıştırıldığı için motorun son çıkıştaki tur sayısı gövdedeki çarklar (@bunalmisin dediği gibi redüktör) yardımıyla düşürülür.

yukarıda hasta derken yenidoğanlardan(0-1 aylık bebek) bahsediyorum.eğerki yetişkin hastalarda böyle bir cihaz kullanılması gerekirse pompalanacak hacim/saat oranı daha yüksek cihazlar kullanılır ki bunlar da infüzyon pompası adını alır.

bu arada -merak edenler için- kısa bir açıklama da yapayım; ben biyomedikal teknikeri olarak göreve başladığım hastanenin cihaz deposundan çıkardığım cihazları elden geçirme çabasındayım.

bahsi geçen perfüzörler eski ama gördüğüm kadarıyla az kullanılmış cihazlar. parça değişimi yoluyla ayağa kaldırabildiklerimi kullanıma sokmayı düşünüyorum. bataryaları değiştikten sonra bazıları aslanlar gibi çalıştı ancak bikaçtanesinde motor problemi yaşıyorum.bu motorun parçaları ayrılmış haldeki resminde (en alttaki resmin bir üstünde) görülen sarı lekeler yağ kalıntıları.burdan hareketle yıllar boyu depoda kalmanın bi getirisi olarak yağın özelliğini yitirip motorun çalışmaz hale gelmesinde etkisi olup olmadığını düşünüyorum.motor çeşidi yağın cinsini bulmak için önemli.

yarın cihazın boy boy resimlerini yollamayı düşünüyorum daha net bi fikir oluşması açısından.
Bilgi fark yaratır..

z

Motor arizasindan baska reduktor dislileri kirilmis da olabilir.
Motora 3v gibi dusuk gerilim verip kart vs olmadan bosta calistirmayi dene.
Normalde motor bosta iken cok dusuk akimla donmesi lazim.

mytap

Bi kaç neden de ben ekliyim endüvi silisyumlu saçları paslanmış olabilir. Bu okside neden olarak mıklatısların arasındaki endüvi serbest yol alamaz bunun paralelinde de ya hiç dönmez maxsimum akım çeker yada serbest hareket edemeyip normalden fazla akım çeker.. bide rulman yataklarınada bi bak istersen.