Haberler:

Eposta uyarılarını yanıtlamayınız ( ! ) https://bit.ly/2J7yi0d

Ana Menü

ses kartı

Başlatan x-tol, 22 Eylül 2006, 15:09:59

x-tol

merhaba

Bir bilgisayarın mikrofon girişinin çalışıp çalışmadığı nasıl anlaşılır?
Ben mikrofon girişine bir mic bağlayarak denedim fakat bir türlü ses çıkışı
veya kayıt yapamadım.
Bilgisayarın ses ayarlarındada microfon ayarları kapalı.Sanki yüklenmemiş gibi duruyor.
Acaba böyle bir sorunla karşılaşan varmı?
Veya herhangi bir çözüm önerisi bulunan?

Göktuğ

Aygıt yoneticisini actıgında ses video oyun kumandası bolumundeki donanımların duzgun olarak yukluyse sorun baska yerdedir.

Gene aygıt yoneticisinde  ilk actıgında soru işaretli olarak diger aygıtlar bolumu goruluyorsa oradaki donanımlar, yuklenmeyi bekliyordur...

mustafacan

yeni anakartlarda mikrofon olayı çoklu mikrofon dur
system traydaki hoparlör simgesinde gelişmiş deyip Raer mic Front mic yani mic gördüğünü hepsini işaretle tamam de.
sora ses çubuklarını görünce sessiz kutucuklarını kaldır. seslere tekrar bak hepsi bu
Keşfedilecek çok teknoloji var. Boş Vaktim Yok!

x-tol

Maalesef her türlü seçeneği denedim tık yok.
Zaten mic ayarları heryerde kapalı  :?:
Farklı bir yazılım yüklesek acaba düzelebilir mi?

aslan_korhan

Driver'ini bence bir daha yükle. Birde mikrofonun kesin sağlam olduğundan eminmisin?

Kesin olarak denemişsindir ama yine çalışmaz ise büyük bir ihtimal ile ses kartında sorun vardır. Belkide farklı bir driver yüklemişsindir.

Bazen ise kullandığın herhangi bir programda mikrofonu kapattıysan bunu ses denetiminde göremiyorsun.
MSN, Skypee, Winamp gibi programlarda olabilir...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

murbay

Bende fikir jimnastiği yapayım:)
Ses kartını kaldır ve yeniden kur, belki böylece ayarlar default değere gelir.
Yine olmuyorsa ve mikrofonundan eminsen, ses kartını sök ve mikrofon jack'ının dibine bir bak. Belki lehimleri çatlamıştır.
Bir de şu aklıma geldi.
Ses kartında üç adet mikrofon jackına uyan yer var. Acaba doğru yere mi takıyorsun?
Açıklayıcı olun, gizemli yazmak maharet değildir...

x-tol

Alıntı yapılan: "murbay"Bende fikir jimnastiği yapayım:)
Ses kartını kaldır ve yeniden kur, belki böylece ayarlar default değere gelir.
Yine olmuyorsa ve mikrofonundan eminsen, ses kartını sök ve mikrofon jack'ının dibine bir bak. Belki lehimleri çatlamıştır.
Bir de şu aklıma geldi.
Ses kartında üç adet mikrofon jackına uyan yer var. Acaba doğru yere mi takıyorsun?
Biraz acemice bir soru olacak ama;
Ses kartını ekle kaldırdan kaldırdık diyelim.Geri yüklemesini nasıl yapacağız?
Bende ses kartı ile ilgili bir cd yok.
Doğru yere taktığımdan eminim.Çünkü tüm jack'lara ayrı ayrı takarak denedim.

yardımcı olursanız sevinirim.

murbay

Ses kartının sürücüsü anakart CD'si içindedir (birleşik ses kartı ise). Değilse ses kartının fcc numrasından (üzerinden bakabilirsin) internetten sürücüsünü bulabilirsin. Yada ses kartını XP tanıyabilir.

Bu arada ses kartını ekle kaldırdan değil, aygıt yönteticisinden kaldıracaksın...

Bilgisayarıma mouse sağ tuşla tıkla, özellikleri seç, donanım sekmesinden aygıt yöneticisini seç...Oradan ses kartını bul ve kaldır.
Bilgisayarını kapat ve yeniden aç...Sistem ses kartını bulur, senden sürücü ister...Sürücü adresini göster (cd yada harddiske kaydettiğin yerden seç) ve yüklemeyi tamamla...
Açıklayıcı olun, gizemli yazmak maharet değildir...