borland c++ seri port ?

Başlatan digifuzyon, 30 Eylül 2006, 12:13:05

digifuzyon

arkadaşlar borland c++ builder da nasıl seri port kontrolü yapabilirim bildiginiz bir compenent ve ya class varmı ve ya ornek bir kod gonderebilirmisiniz

turkplc

Analyzer

Üşeniyorum, öyleyse yarın!

otm

merhaba
aşağıdaki komponenti kullanabilirsiniz
www.uniteknik.com/dosyalar/commdrv32.zip

kullanıcı adı: user
password   : picproje

Digimensch

@otm
verdigin Link şifre istiyor.
Acaba bu kompenenti indirebilecegimiz bir yere yüklemen mümkünmü?

digifuzyon

Analyzer senın verdıgın kompenetı daha oncede gordum ve yukledım aama calıstıramadım nasıl yapıldıgını bilen varsa anlatabilirmi

Digimensch

@digifuzyon
Dostum yukarda Analyzer'in verdigi Kompenenti C++ Builder 6'ya  nasil install edecegiz ?
Bana kisaca anlatabilirmisin?
saygilarimla

digifuzyon

Digimensch
aynı sorun bendede var bende instal edemedim

Digimensch

Bilen arkadaslar yardimci olurlarsa sevinirim.
saygilar

Analyzer

Selam,

Aslında gayet açık bir kurulum paketi var. Takıldığınız yeri belirtirseniz daha kolay yardımcı olabilirim. Örneğin paketin ilk dizininde readme var. Oradaki Installation başlığını takip ederek kurarsanız bir problem çıkacağını sanmam. Eğer kurulumu başarılı yaparsanız examples dizini içerisinde bol bol örnek var. Yani kullanamamanız için bir sebep yok, basit çünkü.
Eğer yine de ısınamazsanız CPort var o da başarılı :
http://sourceforge.net/projects/comport/

Her iki bileşeni de kullandım zamanında. İkisi de başarılı. Readme dosyalarını dikkatlice okumanızı tavsiye ederim.
Eğer yine de olmazsa takıldığınız yerleri yazın yardımcı olayım.

Analyzer

Digimensch

Readmeyi okudum orda bu compenent icinde bulunan source klosörü
C++ Builder'in bulundugu Library dizinine atin diyor.
Ama benim C++ Builder dizininde böyle bir klosör yok.Sadece Lib klosörü var.
Su asagidaki text icindeki dizinleri ben bulamadim.yada anlayamadim.
Alıntı Yap
1. Unzip the release files into a directory (e.g., d:\apro).

2. Start Delphi or C++Builder.

3. Add the source subdirectory (e.g., d:\apro\source) to the IDE's
    library path.

4. Open & compile the runtime package specific to the IDE being
    used.

5. Open & install the designtime package specific to the IDE being
    used. The IDE should notify you the components have been
    installed.

Analyzer

Alıntı yapılan: "Digimensch"Readmeyi okudum orda bu compenent icinde bulunan source klosörü
C++ Builder'in bulundugu Library dizinine atin diyor.
Ama benim C++ Builder dizininde böyle bir klosör yok.Sadece Lib klosörü var.
Su asagidaki text icindeki dizinleri ben bulamadim.yada anlayamadim.
Alıntı Yap
1. Unzip the release files into a directory (e.g., d:\apro).

2. Start Delphi or C++Builder.

3. Add the source subdirectory (e.g., d:\apro\source) to the IDE's
    library path.

4. Open & compile the runtime package specific to the IDE being
    used.

5. Open & install the designtime package specific to the IDE being
    used. The IDE should notify you the components have been
    installed.

Hımm, O zaman component kurulumunda takıldığınız yerler var. Bir komponent tipik olarak yukarıdaki gibi kuruluyor. Komponenti bir dizine açarsınız. Ardından bu dizinin (varsa) library dizinini IDE'ye tanıtırsınız. Bu iş için Project -> Options -> Directories/Conditionals kısmına, programın library klasörünü eklersiniz. Ardından ide'nizin sürümüne ait runtime ardından designtime paketlerini açar ve install dersiniz.

Analyzer

conquerorsky

Aşama Aşama anlatmaya çalışacağım;

1-Tools-Enviropment Options-library-library path yanındaki (…) ikona basıyoruz. source klosörünü seçerek add ye basıyoruz. eklendikten sonra pencerede (d:\tpapro\source) ye benzer şekilde görülecektir. Aynı işlemi browsing path için de yapıyoruz
2-File-open  D:\tpapro\pacgages\A406_R61.cpp dosyasını açıyoruz. gelen pencere de compile ikonuna bastıktan sonra kapatıyoruz
3-File-open D:\tpapro\pacgages\A406_D61.cpp dosyasını açıyoruz gelen pencerede bu kez intsall ikonuna basıyoruz. ve kapatıyoruz

Tpaproya ait bileşenlerin tolbarın sonuna eklendiğini göreceksiniz. yeterince açık oldumu bilmiyorum. Güle güle kullanın…..

Digimensch

Cok tesekkürler gayet güzel anlatmissiniz fakat
Alıntı Yap2-File-open D:\tpapro\pacgages\A406_R61.cpp dosyasını açıyoruz. gelen pencere de compile ikonuna bastıktan sonra kapatıyoruz
3-File-open D:\tpapro\pacgages\A406_D61.cpp dosyasını açıyoruz gelen pencerede bu kez intsall ikonuna basıyoruz. ve kapatıyoruz
File-Open'den gidip belirttiginiz dosyalari actigimda compile veya insatll ikonlari gelmiyor.
Buraya kadar dediklerinizi yaptim ama 2.ve3. noktalari gerceklestiremedim.Belirttiginiz gibi Compile ve insatll iconlarinin bulundugu o kücük pencere gelmiyor.

digifuzyon

evt bende atnısını yaptım ama Digimensch tekı gibi bendede kuçük pencere gelmedi acaba lisans la ilgili bir problem olabilrimi çünkü benim borlanda cport kompenentini yuklemeye calıstım ama invalid lisanse diye hata veriyo

Digimensch  sen bulursan nasıl çözüldügünü bana da haber verirmisin veya ben bulursam sana haber veriyim bu arada

msn: digifuzyon@hotmail.com