AC motorda akım ile hız arasındaki ilişki için yardım

Başlatan Ruges, 03 Ekim 2006, 12:48:42

Ruges

asenkron motorda değişen yüke karşılık tachometer kullanmadan akım örneklemesi ile hız ölçümü yapmak istiyorum. akım ile hız arasındaki bağıntı nedir. gerekli formülleri bilen varsa yardımcı olabilir mi?

teşşekkürler.

Logan

Akım ile hız arasındaki bağlantı şu şekilde oluyor; motorun arkasında bulunan takometre, bildiğin gibi bir adet bobin ve onun içinde dönen bir adet mıknatıstan oluşuyor.Motorun devri ile, bobinden elde edilen voltaj doğru orantılı.Motorun akımını kontrol etmek için 1 adet triyak kullanmalı ve triyakın gate ucuna gelen tetikleme süresini, takodan okuduğun voltaj ile dengelemelisin.Diyelim motor boşta iken 10ms'lik + sinüs dalganın 2 milisaniyesinde devrede kalan triyak, motoru 100 devir ile döndürüyor. Fakat yük bindiği zaman devir sayısı 25'e düşüyor. Devir sayısını takomatreden öğrenebildiğimize göre, 2 mS tetik süresini, takodan 100 devirlik sinyal gelene kadar yükselttiğimizde, güç-devir dengesi sağlanmış oluruz.Bu şekilde akım-hız dengesini ayarlayabilirsin.Tako devresini kurarken, çıkış voltajını direnç-diyot ve kondansatör kullanarak, bir transistörün byezine bağla ve transistörüz collector ucunu, picin tocki ucuna bağlayarak, düşen kenarları saydığında deviri öğrenmiş olursun. Biraz karışık bir iş.Umarım anlamışsındır.Kolay gelsin.
İmza.

Ruges

tachometer kullanmadan akım sensörü ile akım bilgisi ile hızı nasıl hesaplayacaz??
mesela bu bunun için Zero Current. Transition(ZCT) yöntemi kullanılmış  bu yöntemde akımın sıfır geçişleri yakalanarak frekans hesaplanmış. ama ben frekns hesabındaki amacını anlamadım.

Logan

Eğer motorda bir yük yok ise, akımı ölçerek devri öğrenebilirsin.Fakat yükte çalışıyorsa, akım sensörü ile çözemezsin.Çünkü motor 200 devirde, boşta dönerken çektiği akım ile yükte çektiği akım farklıdır.Büyük ihtimalle bunun sende farkındasındır.Yüksüz motorun devrini akım sensörü ile ölçmeyi ise hiç denemedim.Motorun max. devri ile çektiği akımı ölçerek belki bulabilirsin.Yani doğru orantı.Örnek;
"Motor max. 2800 devir ise ve 10 A çekiyorsa, 1400 devirde 5 A çeker."
şeklinde olabilir.Kolay gelsin.
İmza.

dogada

Alıntı yapılan: "Ruges"asenkron motorda değişen yüke karşılık tachometer kullanmadan akım örneklemesi ile hız ölçümü yapmak istiyorum. akım ile hız arasındaki bağıntı nedir.
Universal motorlar  (matkap motoru v.b.) haricinde asenkron motorlarda gerilim ile hızın (yani motor devri ile) bir bağıntısı yoktur. Hızın (devir sayısı) kutup sayısı ve frekansla bağıntısı vardır.
Kutup sayısı üretimde belirlendiği için sabittir. (Özel sargılı  çok devirli motorlar hariç)
AKIMla hız bagıntısı değil harcanan güç belirlenebilir.

Ruges

ac motor'a zıt tork uygulandığında rotor ile döner alan arasındaki kayma artacak ve bu nedenle rotor, döner alanı yakalamak için daha fazla akım cekecektir. o nedenle rotor hızı ile akım arasındaki bu ilişkinin mutlaka formüle dökülmüş olmasıgerektiğini düşünüyorum. baya bir süredir aramama rağmen birşey bulamadım.

teşekkürler.

sezgin05

@ruges:
DOGADA nın yazdıklarına aynen katılıyorum. Senin düşüncen doğru ama atladığın şeyler var. Rotor devri le stator devrinin eşitlemeye çalışan motor bu açı arttıkça daha fazla akım çeker.Örneğin 10 Amper maximum akım çeken bir motor 3 Amperdede 2800d/dk döner,5 Amperdede 2800 d/dk dönebilir.Motorların üretim grafiğine (datasheet) bakmak lazım.Çünkü bu değer belli bir aralıkta değişmez.Asenkron motorlarda akımla devir sayısı orantılı değildir.