Bitirme tezim yardım

Başlatan OZERYAL3M, 04 Ekim 2006, 20:22:38

OZERYAL3M

merhaba arkadaşlar
Bitirme tezi olarak PLC ile asansör kontrolünü aldım maket olarak asansör kuracağım hangi çeşit motor kullanmalıyım. ben DC motor düşünüyorum ancak motoru frenlemesini nasıl yapacağımı bilmiyorum. yardımlarınız için şimdiden teşekkür.

vatandas30

dc motorun enerjisini kestikten sonra uçlarını kısa devre edersen frenlenir.

CoşkuN

Alıntı yapılan: "vatandas30"dc motorun enerjisini kestikten sonra uçlarını kısa devre edersen frenlenir.
Uçlarına bir direnç bağlasak daha sağlıklı olur gibime geldi.

dogada

Alıntı yapılan: "CoşkuN"Uçlarına bir direnç bağlasak daha sağlıklı olur gibime geldi.

Motorun çalışma akımı,  frenlemede motorun kendi üzerinden akacağı için direnç bağlamaya gerek yoktur. Zaten sargılarından  o anki akım akıyordu. Akımın yönü ve miktarı frenleme değişmez.

ibrsel

Maketinde step motor kullanır isen adım bilgisini kestigin anda asansör kabinin durur.Kabini aşağı ve yukarı istediğin gibi hareket ettirebilirsin..Buna benzer bir projeyi Flexy Glass kullanarak 16F877 ile ile yapmıştım..4 katlı olarak tasarlamıştım..Kullanacağın kabin ağırlığına göre motor seçimine dikkat etmelsin..Kabin ağır olduğunda motorun güçlü olmaz ise çekmede problem yaşarsın.Ayrıca motor durduğunda kabin kendi ağırlığı ile aşağı sürüklenmemeli..(Bu problemleri yaşadığım için hatırlatıyorum :)  İyi çalışmalar )

z

Alıntı yapılan: "dogada"
Alıntı yapılan: "CoşkuN"Uçlarına bir direnç bağlasak daha sağlıklı olur gibime geldi.

Motorun çalışma akımı,  frenlemede motorun kendi üzerinden akacağı için direnç bağlamaya gerek yoktur. Zaten sargılarından  o anki akım akıyordu. Akımın yönü ve miktarı frenleme değişmez.

Yanlisin var.

Motor beslemeye bagli iken I akimi cekiyor olsun.  Enduktans etkisini ihmal eder ve enduvinin sadece R omik direnci var diye dusunursek, V besleme gerilimi, E de EMF ise;

I= (V-E)/R

Simdi siz beslemeyi keser ve motor uclarini kisa devre yaparsaniz

I=-E/R degerine firlar.

Bu nedenle frenleme icin direnc gerekir. Aksi halde akim tehlikeli degerlere firlar ve motor cok sert  durus yaparak silkelenir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

aster

Bu konu daha önceleri de geçti
en kestirme geçerli yol pwm dir

dogada

Alıntı yapılan: "bunalmis"Yanlisin var.

Motor beslemeye bagli iken I akimi cekiyor olsun.  Enduktans etkisini ihmal eder ve enduvinin sadece R omik direnci var diye dusunursek, V besleme gerilimi, E de EMF ise;

I= (V-E)/R

Simdi siz beslemeyi keser ve motor uclarini kisa devre yaparsaniz

I=-E/R degerine firlar.

Enerji kesildikten itibaren artık sistem elektirik üretecidir.
Motorken E=V-I*R iken bu doğru idi.
Enerji kesildi ve devinim var makinamız generatör oldu.

E=V+I*R oldu. Yani V =0 değil.

Tabi yanılmıyorsam. Uzun zamandır teoriden uzak kaldım.

mytap

Dc motorlar için en iyi fren sistemi direnç kullanmaktır. Direnç yerine kromnikel tel kullanmak gerekir. Motorun durma anındaki sertliğini telin uzunluğu ile ayarlayabilirsin. Yani boy artıkça direnç arttacaktır. Bunu motorun gücüne göre uzatıp yada kısaltarak yumuşak bir frenleme sağlayabilirsin.

iyi çalışmalar..
-------------------------------------------------------- hayırlı günler, iyi çalışmalar..  --------------------------------------------------------

z

Alıntı yapılan: "dogada"Enerji kesildikten itibaren artık sistem elektirik üretecidir.
Motorken E=V-I*R iken bu doğru idi.
Enerji kesildi ve devinim var makinamız generatör oldu.

E=V+I*R oldu. Yani V =0 değil.

Tabi yanılmıyorsam. Uzun zamandır teoriden uzak kaldım.

Zaten ifadeyi gerilimin kesildigi ana kadar yazdim

V yi uc gerilimi E yide EMK alirsak motor modunda

V - E=Ri

Jenarator modunda E > V

E-V=Ri, kisa devreden dolayi V=0

Jenarator modunda E=Ri =kw (acisal hiz ve motor sabitinin carpimi)

Sonucta akan akim enduktans etkisi ile sabit tutulmaya calisilacak ancak enduktansda depo edilen enerji ile mekanik kutlede depolanan enerji mukayese edilirse enduktans etkisi genelde ihmal edilir. (Motorun bir seyi belli bir hizda cevirdigini varsayiyoruz)

Sonucta enduvi akimi kontrollu sekilde en son degerinden 0'a indirilmelidir. En basit yontem de frenleme direncidir.

Ancak cok kucuk guclu motorlarda anahtarlama elemanlari yeterince guclu ise anahtarlama elemaninin isitmak ugruna frenleme direncden vazgecilebilir. PWM modunda motorun enduktansi sayesinde kiyici teknigi ile akim kontrollu olarak dusurulebilir.

mytap

Birde projeyi nasıl düşünüyorsun? Mini maketmi olcak yada biraz büyükçe bişeymi? Motor gücü ne olacak? Ebatlar bellimi? daha iyi örnekler verebilmek ve yardımcı olmak açısından soruyorum.

iyi çalışmalar...
-------------------------------------------------------- hayırlı günler, iyi çalışmalar..  --------------------------------------------------------

x-tol

Peki kısa devre yapmak için ne kadarlık bir direnç kullanalım?Sanırım bu motora verdiğimiz güç ile doğru orantılı.Bunun bir formülü varmıdır?(tabiki vardır)

z

R direncini hesaplamak icin asansorun, kutlesi, kizaklardaki surtunme, en son hizi ve 0 hiza inme suresi bilinmelidir.

Sorun elektrik sorunundan daha cok fizik problemidir.

x-tol

Sanırım bu anlarda çektiği akımı ve akımdaki değişmeleri izleyerek bir fikir edinebiliriz.Başka bir çözüm yolu aklıma gelmedi.

z

Tabi motorun elektrik sabitleri ve reduktor katsayisi da bilinmeli. Fakat kucuk bir oyuncak motoru icin bir iki denemede uygun bir deger tepit edilebilir.