karakter görüntüleme

Başlatan ulaser84, 05 Ekim 2006, 19:06:38

ulaser84

arkadaşlar merhaba.kayan yazı tasarımı kervanına bende katılmış bulunuyorum.dün bir miktar kafa yorarak sutün taramalı bir devre yaptım.ancak isisin karakter generatörü yardımıyla birşeyler görüntülemek istediğimde ekrana karakterleri tam olarak yansıtamadım.tarama katında problem olduğunu düşünüyorum.üstatlarım devreyi inceleyip karakterleri nasıl görüntüleyeceğim hakkında yorum yaparlarsa çok sevinirim.devreyi pic ile kontrol etmeyeceğim.pc nin paralel veya seri portunu kullanacağım.evvela donanımı düzenli çalıştırmak gerek.

http://www.hemenpaylas.com/download/1761773/kayan_yazi.zip.html

mavi

Devreni inceledim fazla uğraşmadım ama ilk anladığım kadarıyla ortak anot led display diye düşünüp yerleştirmişsin ama sanırım onlar ortak katot yani altlarda hep artı olacak seçilecek sutuna eksi verilecek .göstergeyi tam ters çevirince ışıklar yanıyor.
Telecommander Monster Of Network

ulaser84

isisteki matrixlerin hepsi ortak anot.sütuna + satıra - verince ışık veriyor.ben bunu ortak katodlu devre için tasarladım.not kapılarını kullanmamın nedeni ortak katod kullanıyormuş gibi olmak.elimde bir iki tane bu matrixlerden mevcut.normal devrede bu matrixi kullanacağım,not kapıları olmayacak.yanlız takıldığım nokta şu formdanda edindiğim bilgiler kadarıyla kayan yazı uygulamalarının birçoğu shift register ile yapılıyor.satırlardan yollanan karakter bloklarını sekron bir şekilde öteleniyor.benim devre bu yapıya uymayacak gördüğüm kadarıyla.klavye kontrollü kayan yazı devresinden biraz kopya çektim oradada 4 bit sayıcı ve binary to decimal entegreleri var.bende aynı mantıkta başka entegre kullandım.kafama takılan nokta satırdaki bilgiyi shift reg veya başka bir taramada olabilir,senkron bir şekilde kullanmak.pic ile kullanılan kayan yazılarda bilgi ile beraber sht.reg a clock ve data palsleri geliyor.harfler anlamlı bir şekilde görünüyor.bunun mantığı detaylarıyla nasıldır.taramadaki püf nokta nedir.

mavi

dostum mantığını zaten yazmışsın.Daha ne arıyorsun...
önce birinci sütun seçilir arkasından birinci süruna yazılması gereken bilgi gönderilir.gerektiği kadar beklernir.yazılan veri silinir.bir sonraki sütun seçilir.veri  yazılır gerektiği kadar beklenir. veri tekrar silinir bir sonraki sutun seçilir işin senkronizasyonu burda.yatayda sutun taram freknasın ile veri gönderme frekansın bir birine eşit olursa iş oluyor.

https://www.picproje.org/index.php/topic,11708

burada bir arkadaş yapmış...devredeki picin frekansını 150 Khz e falan düşür olayı tam olarak görürsün......

NOT:senin projedeki karater jeneratörü çok hızlı gönderiyor.

http://rapidshare.de/files/30579573/Desktop.rar.html

devre üzerinde bende çalışıyorum değişiklik yaptım bir kaçtane......

Eagle_Tim

Alıntı yapılan: "mavi"dostum mantığını zaten yazmışsın.Daha ne arıyorsun...
önce birinci sütun seçilir arkasından birinci süruna yazılması gereken bilgi gönderilir.gerektiği kadar beklernir.yazılan veri silinir.bir sonraki sütun seçilir.veri  yazılır gerektiği kadar beklenir. veri tekrar silinir bir sonraki sutun seçilir işin senkronizasyonu burda.yatayda sutun taram freknasın ile veri gönderme frekansın bir birine eşit olursa iş oluyor.

Silinme diye birşey yok, yapılan şlem kısa ve öz olarak şundan ibarettir..
her karakter 6 sutunluk bilgiye sahiptir. 6. bilgi herzaman sonuncu bilgi boşluktur.dot ekranda her sutun için bir register bulunmak zorundarır, harfin yazıyı okuma yönüne göre ilk sutunu alınıp yataydan okumanın tersi yönündeki ilk registere kaydedilir,bu arada tarama işlemi ise hep sabittir ver  ekranın başından sonunakadar 1 defa taranıp başa dönülür. önce ilk register ekrana basalır ve tarama ilk sutundan başlar. sonra ikinci register ekrana basılır ve shiftlere 1 clock darbesi verilerek tarama bir sonraki haneye geçer her register den sonra 1 clock darbesi verilerek taram işlemi sabit sürede tekrarlanır.. bu sayede yazı ekranda görüntülenir.. kayma işi is çok basittir.. tarama her bittip başa dönerken bir alt yordam yardımıyla 96 sutunluk bir kayan yazı için söylüyorum 96<-95<-94<-93<-92.....2<-1 verilir ancak registerlerdeki datalar bir sonraki registere atılır ancak bu işlem 96<-95 den başlayarak yapılır.. en baştaki veri kaybolur ekrana baştan yeni gelen veri girer ve yazı ekranda bu yönde kayar tersini yaparsanız 96->95->94->93->92.....2->1 ters yönde kayar tabiki data busefer 1'e  değil 96'ya atılmalı ve  2->1 aktarım den başlamalıdır..
Software and Hardware Design...

XX_CİHAN_XX

@ulaser84
bir sorum olacak.Neden karakter jenaratörü kullanarak bir kayan yazı yapmaya calısıyorsun?
mikroişlemcilerle çok daha basit bir şekilde çok daha gelişmiş bir kayan yazı yapabilirsin
Alıntı yapılan: "Eagle_Tim"
Silinme diye birşey yok, yapılan şlem kısa ve öz olarak şundan ibarettir..
her karakter 6 sutunluk bilgiye sahiptir. 6. bilgi herzaman sonuncu bilgi boşluktur.dot ekranda her sutun için bir register bulunmak zorundarır, ..
5x7 veya 5x8 font kullanılarak stun taramalı bır sıstem olusturulacaksa dediğin doğru fakat ben arkadaşımıza direk satır tarama mantıgı uzerınde kafa yorarak başlamasını öneririm.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

mavi

senin demek istediğinle benim anlatmaya çalıştığım aynı. sonuçta program yazarken bufferler üzerinden veriler gelecek ama arkadaş bu işte daha yeni anlayacağı dilden anlatmak en doğru olanı bence verilecek cevaplar sorular seviyesinde olmalı...bilgi için teşekkürler

ulaser84

Mavi
programı 150 khz seviyesinde çalıştırdım.tarama olayı çok net bir biçimde gözüküyor.soldan sağa doğru tarama yapılmış.benim devrede tersi yönünde.farkeden birşey yok sanırım.

Cihan
karakter generatörünü deneme amaçlı bağladım.randıman alamayacağımı öğrendim.amacım pc den kontrol.ama bir pic yazılımı yazsam fena olmayacak.pic basicde yazdığım devreyi visual basice uyarlamak kolay olur gibi geliyor.visual basic kullanmadım ama onuda arada öğreniriz :)

Eagle
dediğiniz mantıkta birşeyler yapacağım.bir karakteri oluşturan bilgileri sutun registerlarına atacağım.örneğin A harfinin en sol sutununu oluşturan bilgiyi (0111111) clockla eş zamanlı ekrana göndereceğim.diğer sutunları oluşturan registerlarıda aynı şekilde sonra kısa bir boşluk ve diğer harfler.sutunu aktif yap paralel bilgiyi gönder.

peki üstatlar bana zamanlama hakkında bir kaç örnek verirmisiniz.tarama hızı,gönderilen bilgi arası zaman gecikmeleri gibi..yani basit bir algoritma..

teknikelektronikci

sayın üstadlar arkadaşlar yeri gelmiş iken benim de bir sorum olacaktı bu 74154 entegresiyle soldan sağa doğru tarama ve sağdan sola doğru  tarama yapmak arasındaki fark nedir yani normalde yazı sağdan sola doğru kayıyor ama biz taramayı soldan sağa doğru yaparsak yazı nasıl akacaki onu anlamadım yani bilgi gönderiliriken sütün seçilmemiş olunacak bana bu konu hakında biraz bilgi veririseniz sevinirim teşekürler saygılar

edit: mesela sayın logan üstadımızın yaptığı devreyi inceledim  hep bu entegreyi kullanıyor ve kendisi de soldan sağa doğru sütünleri taratmış :)  bunu sağdan sola doğru yaparisek programda bir değişiklik yapmak gerekir mi acaba aslında zamanım olsa bunu bizat kendim deniecem değiştirerek ama bu aralar vaktim biraz kısıtlı :)
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

Logan

@teknikelektronikci, eğer taramayı sağdan sola doğru yaparsan, harflerin datalarını da tersten okuyup, tersten göndermen gerekir ki bu da oldukça zordur.Seninde bildiğin gibi, Türkiye'de yaşayan insanların %99'u Türkçe konuştuğuna göre, taramayı soldan sağa yapmakta fayda var. :)
İmza.

mavi

konu güzel oldu

bir tren animasyonu yapmamız gerekiyordu bir yıl önce ve trenin hemzemin geçitten geçişini anime edip yoldaki arabaya çarptıracaktık.Ama trenin ekrana sağdan mı girecek yoksa soldanmı girecek karar veremedik sonunda turk insanının anlama  şekline göre karar verip soldan sağa doğru gitmesi gerektiğini düşündük ve ir çok kişiye sorduğumuzda treni soldan sağa doğru giderken hayal ettiğini söyledi...Bazı şeyleri insanların kabullerine göre yapmak gerekir......

teknikelektronikci

sayın logan üstadım dediğiniz doğru elbeteki herkez türkçe konuşuyor :) demeki ben daha hala kayan yazının mantığını anlayamadım :) ama yazı sağdan sola kayacağına göre sağdan gelen ilk karakterin sütününü seçme işini nasıl yapacaz o bakımdan biraz kafam karıştı :) nese ben o zaman biraz daha yoğunlaşayım bunun üzerinde teşekürler saygılar
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!