pic ile klima projesi..yardımlarınızı bekliyorum!!!!!!!!

Başlatan emocan, 08 Ekim 2006, 15:11:28

emocan

iyi günler arkadaşlar dönem projesi olarak klima yapmı aldım ve internette bakıyorum da bir türlü klima devresi ya da nasl yapıldığı ile ilgili bir kaynak bulamıyorum..
benşm yapacağım en azından termometreden sıcaklık bilgisini alacak ve ona göre sıcaklığı istenen seviyeye çıkaracak..ve temsili olarak da sıcaklık 10 yazınca bir led yanacak...soğutma için ise bir motor kullanacağım yine işlem aynı tarz olacak..sıcaklığı kontrol etmek için de bir sensör kullanacağım..
ama işte deiğim gibi klima mantığı ile ilgili bir kaynak arıyorum ve tabiki de yardımlarınızı.şimdiden teşekkürler....

CoşkuN

Sıcaklık kontrolü ile ilgili bir sürü proje var ortalıkta.Arama yaparak bulabilirsin.Yapacağın şey bir sensörle (LM35 olabilir mesala ) sıcaklık bilgisini PIC'e alacaksın.Referans sıcaklıkla ortam sıcaklığı eşit olunca fan motorunu çalıştıracaksın.

solidus

Bence ds 18b20 kullan kardeşim..Picproje forumlarında bi sürü uygulama var.. Hatta ds18b20 yazıp bi aramayı dene bak neler bulacaksın.. ETE nin yaptığı termo alarm devresini tavsiye ederim..Kolay gelsin....
Kimine göre kralım kimine göre yalanım… Herkes rahatına baksın, ben adamına göre adamım..

muser53

ben elektronik kısmını yaptım.

emocan

dostum elektronik kısmından kastın ne biraz açabilri misin...
benim proje şöle olcak:
mesela ortam 3 derece olsun ve biz 10 derece yapmak isteyelim... ortam 3 derece diye termomtre pic e yollicak bilgiyi ve biz de 10 derece olsun die veri gircez. pic kontrolünde sıcaklık 10 a kadar artacak ..ama burda sıcaklık temsili olarak led ile gösterilcek..her sıcaklıkta farklşı bi led yanacak...
soğutma için ise bi soğutucu veya güçlü bi pervane kullancam...sıcaklık istene değer gelince pic termometreden bilgiyi alacak ve motoru durdurcak..tabi bi de sensör kullanılcak durumu sabitlemek için.
böle bi proje işte Allah yardımcımız olsun :D