Dimmer icin besleme sorunu

Başlatan aYe, 09 Ekim 2006, 18:06:49

z

Hocam 25 us yi one surup DSP falan deyince acaba dedim...

Birde bu  süpertex SR087 dehset bir sey ama 10 cente nasil olacak onu anlamadim.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

aYe

Hocam elimde çalışan kod olduğu için interrupt ve timer rutinlerinin kaç cycle yediğini biliyorum, o yüzden öyle dedim.

Tamam biraz abartmış olabilirim, kabul ediyorum ;)

SR087 biraz pahalı sanırım 0.3-0.5 arası bir rakama alınıcaktır.

Ancak diger çözümlerinde maliyetleri buna yakın, işe yararsa düşünülebilir.
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

CaFFeiNe

uzaktan takip ediyorum ama @tatlisukurnazı hocam bu SR087 nötr problemini halledecek mi? datasheette hep nötürlü örnek devreler var

PhD

Bu SR087 piyasada rahat bulunuyor mu acaba? @tatlısukurnazı hocam bu kadar çeşit malzemeleri nasıl bulabiliyorsunuz ben bir proje yapacağım zaman 7805in TO92 kılıf tipini bulabilir miyim diye kırk kere düşünüyorum. :?
...hiç...

aYe

@comlekciler

Yok hocam o kadar rahat bulunmuyor, sample istiyorsunuz bir kaç ayda geliyor.

Bos zamanlarimda boyle kil tüy malzemelerin sample'larini istedigimden genelde rafimda oluyor.

Gelelim dimmer konusuna :)

Sanırım bu isi hep yaptigim gibi ilk basta cok hafife almisim.

Notr'un olmayisi herseyi allak pullak etti.

İsin en ilginc yanida sifir gecisi yakalayip tiryak'i sürdügünüzde hemen yeni bir sifir gecis bilgisi dönüyor, niye cünkü cikisiniz ayni zamanda giris.

Dün gece Klein aldı purosunu çayını skop'un karşısına sandalyeyi çekip bir saat ekranı izledi.
Açıkcası ben boşuna baktığını düşünüyordum ama sonra pc'nin başına geçip 3 yatır kod yazdı ve o dezavantaj öyle bir avantaja döndü ki; bundan sonra dimmer içeren bir devre tasarlamam gerekirse ve şebekenin iki ucu'da elimde olsa yinede tiryak çıkışından referans alırım.

Kumanda kısmıda bu gece bitti, 16 bit şifreli infra yaptim, umarim baska seylerle karismaz.

Kumanda kısmında IR alıcıdaki 50Hz paraziti filtrelemek en büyük dert oldu. Bu da beklenmeyen bir süprizdi.  
Benzer işlerde RF'e niyet edenlere şimdiden sabır diliyorum.
Bir de kumandanın mesafesinden memnun değilim, vericide 12v pillerden kullanıp led'e biraz yüklenirsem bu sorunu aşabilirim diye düşünüyorum.

Dimmer devresini tek picle bitirdim, kumanda vericisi icin 3v'luk pille 20 civari pic yaktım :) (sebebini halen net olarak bulamadim ama 12F675 icin bir imalat hatasindan süpheleniyorum)

Kod'u maliyet açısından  PIC10F200'e tasimaya calisiyorum, 10F200'de change interrupt'ların ayrı ayrı maskelenemiyor olmasi sıkıntı çıkarttı...
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

mmengi

Çok sevindim adınıza sıkıntıları aşmışsınız tebrikler, umarım müsait bir zamanınızda problemleri nasıl çözdüğünüzü bizimle paylaşırsanız belki bizde nacizane birşeyler öğrenebiliriz sayenizde.

Erol YILMAZ

10F200 de Change Interruptu maskelemeye çalışmayın,
Öyle bir Interrupt maalesef 10F serisinde yok.
Aslında hiç Interruptu yok :D

Kolay gelsin.

aYe

Erol YILMAZ

aYe

Peki bunun adı nedir hocam, exterrupt mı?

Erol YILMAZ

Interruptın geçtiği yeri gösterebilirmisiniz ?

aYe

Peki hocam wake-up bir interrupt değilse nedir?

Hatta interrupt nedir?

Erol YILMAZ

10F200'de GIE registeri nerede ?  Interruptlar PIC16 serisinde 0x04 adresine dallanır. PIC10F200 de nereye dallanıyor ?

Alıntı Yap2.1. INTERRUPT NEDİR:
Kelime anlamı olarak kesilim isteği anlamına gelen interrupt kelimesi,
işlemcinin herhangi bir programı icra ederken, bu programa dışarıdan gelen bir
sinyal sebebiyle ara verip, başka bir programa (interrupt alt programı) atlayıp,
atladığı programı tamamladıktan sonra tekrar geri dönüp ilk kaldığı programdan
devam etmesi işlemidir.

Kaynak: http://uzak.mersin.edu.tr/UZAK/TP/EndOto/elt-202/mcr2.pdf

z

Wake-up' ı interrupt olarak değerlendiremeyiz.

Program counter'ı durdurursan işlemci artık kod koşturamaz. (Sleep moda girilir) PC'nin saymasına izin verilirse (wake-up) cpu, kodları kaldığı yerden koşturmaya başlar. (Gaz pedalından ayağı çekmek daha sonra da tekrar basmak gibi bir şey)

Wake-up'ın en temel özelliği budur. Bunun yanısıra güç tüketimini düşürmek için osc dahil bazı çevre birimleri de susturulabilir ama asıl özellik kodların durması ve bir etki ile tekrardan kodların çalışmaya başlaması olayıdır.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

aYe

Eğer wake-up reset ile açıldığında GP1F ve GP2F diye değişim olan bitin hangisi oldugunu ayrı flaglar'lardan okuyabilseydim (ki bunun olmadığını da söylemiştim ama) bu benim için interrupt yerine geçicekti.

Sleep komutunu verdikten sonra pinlerdeki değişimle harekete geçmesi bana interrupt ile yaptığım şeyin aynısını sağlayacaktı.

Interrupt'ı sadece ana programı kesip öncelikli bir kodu işlemek olarak görmüyorum.