Osiloskop kullanmayi anlatan kaynak ariyorum

Başlatan Digimensch, 09 Ekim 2006, 18:20:17

z

Doğrudan digital scop kullanmaya başlamayacağın için, analog scop  kullanabilmek için özel eğitime gerek yok.

5-10V genlikli sinyalleri incelemeyle işe başlarsan zaten scopa zarar verme şansın olamaz. Bütün düğmeleri kafana göre kurcalayabilirsin. En kötü ihtimalle ekranda görüntü namına bir şey kalmaz görüntüyü telrar yakalamak için gene düğmeleri kurcalarsın.

Avometre kullanmayı beceriyorsan mantıken scopu da kullanabilirsin.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Digimensch

Saol bunalmis,
Bir iki gündür okuyorum birseyler osiloskp hakkinda.Ayrica AVO metre kullanmaktada uzmandirim.Osiloskop ile sorunum olmayacak ozaman.
Fakat okuduklarimdan su sonucu cikarttim.
Osiloskop ile sadece cesitli Frekanslardaki Gerilimmi ölcülür?
Baska birseye yaramaz mi bu Alet?
Eger öyleyse AVO metreler daha avantajli bu Aletten.Hic yoktan Iyi bir AVO metre Akim,Gerilim,Elektronik Devre Elemanlarini test etmede bir cok alanda kullanilabiliniyor.Üstelik Osilokoptanda ucuz.
Sadece Frekans ölcmeye yariyorsa bu Osiloskop ne yalan söyleyim pek satin alma istegim kalmiyor o zaman.
Örnegin Cesitli Devre elemanlarinin Devre üzerinde calisip caslimadigini anlamak gibi..
Lojik Devrelerde ariza yerini saptamak gibi..
Devre üzerinde kisa Devre olup olmadigini saptamak gibi...
Bu tür islemlerde isime yaramazmi bu Osiloskop?
Lütfen bana söyle Osiloskop ile calisan arkadaslar biraz bilgi verebilirlermi?
Neler yapilabilinir bu Osiloskop ile?

z

Digital scoplara sözüm yok.

Osiloskop aslında bir ölçüm cihazı değil gözlem cihazıdır. Zamana göre değişen olayların nasıl geliştiğini görmeni sağlar. Bu esnada değişik anlardaki gerilimleri, zamanları da yaklaşık olarak tespit edersin.

Mesela bir kondansatörün DC kaynağa bağlı direnç üzerinden şarjında, kapasite voltajının exponanasiyel arttığından sözederiz. İşte scop, kapasıtenin uçlarındaki voltajın nasıl değiştiğini gözlerin önüne serer.

Örneğin bir transistörün beyz akımını açıp açıp kapatırken kollektör gerilimi nasıl değişiyor, beyz akımı verildikten ne kadar zaman sonra kollektor akımı akıyor, beyz akımını kestiğinde kollektör akımı ne zaman kesiliyor gibi soruların cevabı, probları sözkonusu devredeki transistöre bağlı scopun ekranındaki grafikte saklıdır.

Kağıt üzerindeki grafikleri yorumlayabiliyorsan scop ekranındaki grafikleri de yorumlayabilirsin demektir.

Avometre sana çok net rakamsal veriler verirken, scop, yorum yapabilmen için sana grafik çizer. Dolayısı ile sorun scop kullanmak değil grafik yorumlamayı bilmektir.

Sen scop almayı kafaya koymuşsun, kullanımı daha önce dediğim gibi çok basit. Gözünde büyütme.

aYe

Osiloskop elektronikçinin gözüdür.

Osiloskopsuz çalışıyorsan kör çalışıyorsun demektir.

Scop'u bir arkadaşa verdim 3 gündür yok, çalışırken çıldırıcak gibi oluyorum :)
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

z

Ayrıca şunu söyleyeyim. Scopsuz elektronikçi kör demektir.

Gözleriniz açık çalışmak istiyorsanız scopunuzun olması lazım.

mp3dragon

osiloskop her elektronikçinin hayalidir. Orta okuldan bu yana osiloskop hayalim var ama gel gör ki sadece amatör bir uğraş için o kadar para verirsem imkanım olmasına rağmen sanki çoluk çoçuğun rızkından kesiyormuşum gibi geliyor.
İyilik Yap, Denize At, Balık Bilmezse, Halik Bilir.

argeelektronik

benimde osilaskopum olmadığı zamanlarda siyah beyaz bir monitörle osilaskop yapmıştım iyi iş görüyordu.

çalışır vaziyette (siyah beyazda olur) bir monitörün vertikal horzantal bağlantılarını kes. horzantal taraması için frekansı değiştirilebilir bir osülatör ve sürücü katı ile noktayı soldan sağa kaydır ,
vertikalide geniş bandlı bir ampfilikatör ile sürersen tamamdır .
Altında Çürümekten Kurtulamıyacağın Topraklar Üzerinde Böbürlenerek Yürüme, Üzerine Tükürmeye Bile Miğdenin kaldıramıyacağı Kurtçuklara Yem Olacak Bedeninle...

aster

Hocam sen al bu aleti pişman olmazsın emin ol,
hele kullanmaya bir alış bak bırakabiliyormusun elinden :D
ufkun genişliyecek şimdiye kadar niye almadım diye kendine hayıflanacaksın,
birde göremedim ama kompenent test varmı aletin üzerinde varsa çok iyi
hiç durma hemen al

CaFFeiNe

Alıntı yapılan: "bunalmis"Ayrıca şunu söyleyeyim. Scopsuz elektronikçi kör demektir.

boşunamı imzamı braille alfabesi ile yazdım osiloskopum yokta ondan  :lol:

a.zorba

Alıntı yapılan: "argeelektronik"benimde osilaskopum olmadığı zamanlarda siyah beyaz bir monitörle osilaskop yapmıştım iyi iş görüyordu.

çalışır vaziyette (siyah beyazda olur) bir monitörün vertikal horzantal bağlantılarını kes. horzantal taraması için frekansı değiştirilebilir bir osülatör ve sürücü katı ile noktayı soldan sağa kaydır ,
vertikalide geniş bandlı bir ampfilikatör ile sürersen tamamdır .

hocam bende daha önce böyle birşey yaptım şöyle bir sorunum oldu ekranda ikinci bir görüntü oluştu (ğörüntünün birde ayna sı oluştu). bunu nasıl yok ediniz . hala kafamda bende böyle bir şeyi çalıştırmak isterim . noktayı soldan saga nasıl kaydırabılırım  elinizde uygulama şemanız varsa paylaşablirmisiniz
Bilenler bilir . Biz maraşlilar için şehir olarak şubat ay' i bayram ,kurtuluş ,yaz in gelmesiydi. Şimdi karalar in yas in ayı oldu.

argeelektronik

horzantal saptırma için osc ve sürücü devresi

similasyon

vertikal içinde geniş bandlı bir amplifikatör yapman gerekiyor.
Altında Çürümekten Kurtulamıyacağın Topraklar Üzerinde Böbürlenerek Yürüme, Üzerine Tükürmeye Bile Miğdenin kaldıramıyacağı Kurtçuklara Yem Olacak Bedeninle...

argeelektronik

ilk verdiğim şemada bazı eksikler vardı .

tarama anında , soldan sağa kaydırmayı yavaş, geri dönüşünde hızlı olması gerekiyor, bunun için bir kondansatörün şarj zamanı ve aynı kondansatörü bir diyotla hızlı deşarj etmek gerekiyor böylece  testere dişi  dalga şekli elde ediyoruz.

Alıntı yapılan: "a.zorba"
hocam bende daha önce böyle birşey yaptım şöyle bir sorunum oldu ekranda ikinci bir görüntü oluştu (ğörüntünün birde ayna sı oluştu). bunu nasıl yok ediniz .

ikinci bir görütünün oluşma sebebi   geri dönüşünde ekranda görünmesidir. soldan sağa doğru ekranı tarıyorsun tarama bitiyor çizgi başa dönerken yine görünüyor.
geri dönüşlerde tüpün ışığını kapatman gerekiyor geri gönüşün görünmemesi için.

Proteus Similasyonu

Digimensch

Arkadaslar nihayet bugün Osiloskopu satin aldim.
Su görünüste bir Osiloskop:

Icinde iki tane Kablo cikti.
Osilaskop üzerinde CH1 X  ve  CH2 Y
Birtane Topraklama
Birtanede TRIG IN Grisleri var.
Ben simdi bu kablolarin ikisinide mi baglamam gerek?
Ve Hangi Girise baglayim? CH1 girisinemi yoksa CH2 girisine mi?
Bu Kablo baglantilari Gerilim,Akim,Sinyal ölcme durumlarinda degisiyormu?Zira AVO metre ile ölcümlerinde degisiyordu.

Servo Motora puls gönderen bir Devre var.Ben simdi bu Puls'lari Osiloskp ekraninda nasil görebilirim?
Yapmam gereken nedir?
Istedigim bir Test yapmak.Bu Puls'lari nasil ölcebilirim?

aster

Öncelikle şebeke kablosunun toprak girişini cihazın içinden ayır
bu işi cihazı sökerek fişin girdiği yerdeki toprak bağlantısını iptal ederek yapabilirsin
yani fişi taktığında fişin toprak bağlantısı cihaza geçmesin
sadece 220 volt cihaz içindeki trafoya gitsin başka yere değil (faz ve nötr)

sebebi ise; 220 volt gibi şebeke ölçümlerinde ölçeceğin yerde probun şasesi faza denk geldiğinde patlama oluşacaktır bunu engellemek için,
tabi sende bunu yaptıktan sonra ölçüm sırasında kendini emniyete alman gerek lastik bir zeminde bulunman yeterli

sorduğun soru için 2 prop ve 2 giriş var bu demektir ki 2 ayrı ölçümü aynı anda ekranda görebilirsin
arkadaşlar kullanım hakkında bir çok döküman verdiler aslında onlara göz atsan bu sorulara hiç gerek kalmayacak, anlamadığın yerleri gene sor tabi
şimdi den hayırlı olsun güle güle kullan

Ziya

osiloskopun ölçtüğü en büyük gerilim 5 volttur. Probların üzerinde 1x ve 10x ayarı vardır. 1x ile en fazla 5 volt 10x ile en fazla 50 volt görüntüleyebilirsin. 220 ye probları doğrudan değdirme.
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey