Osiloskop kullanmayi anlatan kaynak ariyorum

Başlatan Digimensch, 09 Ekim 2006, 18:20:17

Digimensch

@ziya,
evet Problarin üstündeki x1 ve x10'u gördüm.
Yani ben yüksek Volt ölcümü yapamiyacakmiyim bu Osiloskopla?

Yukardaki sorumda belirttigim olada Servo Motor icin gönderdigim sinyali  DC ölcümü yapar gibimi  yapmaliyim?

argeelektronik

Hayırlı olsun gözün aydın artık seninde gözlerin var  elektrik sinyallerini görebileceksin.

osilaskop'un iki kanal , yani 2 ayrı sinyali aynı anda görebilirsin karşılaştırma yapabilirsin.

"CH1 X ve CH2 Y" bunlar giriş uçları
her iki probuda takmak zorunda değilsin hangi tarafla ölçüm yapmak istiyorsan onu tak , eğer iki ayrı sinyali aynı anda ölçmek istiyorsan o zaman ikisinide takarsın.

@Aster hocanın  söylediği çok önemli , ben ilk başlarda topraklamayı iptal etmediğim için bazı ufak defek patlamalar olmuştu , ama toprağı iptal etmek için cihazın içini açmana gerek yok  elektrik kablosunu ameliyat edip sarı renkli kabloyu kesmen yeterli olur hatta kestiğin  uçların arasına  yüksek voltajlı bir kondansatör takmanı tavsiye ederim (1 nf 3 kv gibi ) bu kondansatör olabilecek parazitleri bastırmak için.

<<< Daha Fazlası İçin >>>
Altında Çürümekten Kurtulamıyacağın Topraklar Üzerinde Böbürlenerek Yürüme, Üzerine Tükürmeye Bile Miğdenin kaldıramıyacağı Kurtçuklara Yem Olacak Bedeninle...

Digimensch

@Aster
Hocanin dedigi Topraklamayi bugün iptal ettim.
Artik Bir 220 v incelemesi yapabilirmiyim?

argeelektronik

sakınha  8O  220 şebeke voltajını direk bağlama

yüksek voltajlı sinyalleri görebilmek için önce osilaskop'un ölçüm yapabileceği seviyeye düşürmen gerekiyor. ama eğer bu şebeke voltajı ise sana tavsiyem trafo ile düşürüp ölçüm yapman trafo sayesinde şebekeden izole etmiş olursun.
Altında Çürümekten Kurtulamıyacağın Topraklar Üzerinde Böbürlenerek Yürüme, Üzerine Tükürmeye Bile Miğdenin kaldıramıyacağı Kurtçuklara Yem Olacak Bedeninle...

z

Digimensch

Motosiklet surmeyi bilmeyen birisinin motor satin alip  yarislarina katilmasi gibi bir durum var ortada.

Once bir 0..10V araliginda calis, scopa alis hele.

555 ile osc devresi kur. Problardan birisini cikis ucuna, digerini osc kapasite ucuna bagla. Ekrana bir bi kanali, bir diger kanali, istediginde her iki kanali getirmeyi hallet. Prob uzerindeki x1 ve x10 olayini anla.

Tetikleme mantigini kavra, time/div, volts/div  vs vs iyice anla 220V olcumleri cok daha sonra.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Digimensch

Oldu arkadaslar cok tesekkürler.
Dediklerinizi Dikkate alacagim.
Anlamadigim yer olursa bilgilerinize basvururum.
Önce NE555 ile bir Osc devresi kurup orda gözelemler yapayim.
saygilarimla.

aster

Sevgili Digimensch,
İlk hevesle aleti kurcalamak istemen normal
ama bu aleti dikkatli kullanmak ilerde sorunsuz ölçümler yapıp saç baş yolmamak için çok gerekli

o yüzden sana kazım abinin verdiği notları falan okumanı tavsiye ettim

onları okurken alete de bakıp şu şöyle bu böyle deyip kullanımını öğrenmen senin için daha kolay olacak

önceleri basit devreleri kontrol et bunlar düşük gerilimli olsun
sonra iyice kullanmayı öğrendiğinde yüksek gerilimlerede bakabilirsin

yüksek voltaj kullanımında bir ilave not daha düşmek isterim
100 veya 200pikofarat (0.0001)  bir kondansatörü prop girişine seri bağlayarak ta görebilirsin (sadece sinyal olarak) tabi bunlar ilerdeki aşamalar için şimdi değil,
önce basit olarak kullanma zevkini bir tat bakalım
kolay gelsin

OG

Elektrik bilgilerin yeterli ise 2 dirençli gerilim bölücü ile şebeke voltajını da izleyebilirsin. Arkadaşların topraklama hakkında yaptığı ikazı dikkate alarak.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

8051

arkadaslar benim kullandığım bir osilaskobun time/div kademesinde bir xy kısmı vardı bu kısım ne işe yarıyor  ?