Rotational (rotasyonel) sistemlerde enerji aktarımı

Başlatan OG, 12 Ekim 2006, 05:47:32

OG

Totem türü hızı çok yavaş olan direklerde üst dönen kısma enerji aktarmak istiyorum. Ark yapacak kadar akım yok. Bu iş için hazır bir malzeme bulunabilirmi?
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

mhk

Hocam rulmanlarla taşımayı düşündünüz mü? Daha az sürtünme ve enerji taşınması için mantıklı olabilir.
"Ya olduğun gibi görün, Ya da göründüğün gibi ol..." Mevlana

KAZIMUGUR

Bakır bilezik+fırça malum.
Büyük çaplarda ve hız düşük ise sizde olduğu gibi,altta plastik türü,polyamid, presbant hatta koli bandı-kağıt bant,ahşap kalıpda olabilir,üstüne bakır lama şerit,ağızları uygun şekilde bindirilmiş,bağlantı civataları yalıtılmış(gömme,havşa başlı),bir yapıya fırça bağlamak (hazır ve çeşitli büyüklükte var)sizin için kolay olacaktır diye düşündüm.

salim ALTIN

Merhaba.
Hocam alternatör fırçası uygun gibi görünmekle beraber tahmin ettiğim ürün için enerji ihtiyacı sanırım çok fazla değil. Fakat sanırım fırça ve bilezik sisteminde de açıkta çalışmasından dolayı her ortamda kullanamama problemi olacaktır.
Bu konuda akıllı kapılarda veya KGS sistemlerinde olduğu gibi eğer uygunsa manyetik alan ile enerjiyi aktarmayı düşünseniz.? ferit trafo hava aralığı için uygun bir malzeme. Birbirine yakın ama temazsız bir sistem yapılabilir. ben cap sealing ile uğraştım ( 1cm aralıkta enerji aktarımı mümkün )  buda aynı gibi ve burada da enerjiyi bir yere aktarıyorsunuz. gerçi sekonder kontrol dışı olacak ama primerden güç kontrolü ile bu çözülür. Tabi bu öneri yanlızca enerji aktarımı düşünülerek yapıldı ayrıca veri aktarımı varsa onu da kablosuz çözmelisiniz.
Bu çözümün güzel tarafı her iki trafo da tam izele olur ve gökdelen tepesine bile koyarsın.
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

aYe

Lunapark aydınlatma işlerini yaparken dönen aksamlara enerji aktarmak için halk arasında "sürtme" diye tabir edilen şeylerden yaptırırdık.

Kocaman takımı söküp bilezik gibi geçirmek mümkün olmadığı için iki yarım daire şeklinde yaptırıyorduk, sonra birbirlerine vidalanıyorlardı vs.

Karaköyde bankalar sokağından çıkarken sola inen bir yolun hemen sağında ikinci katta bir yerdi ama uzun zaman oldu adını vs. hatırlamıyorum.

Tarif edebildiğiniz her türlü "sürtme"yi (orjinal adı eminim daha güzeldir) kısa sürede yapabiliyorlar.

Ellerinde hazır olarak da çok fazla malzeme var.
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

stlg

Sevgili og

Bir zamanlar bir tekstil makinesinde bu şekilde calışan bir sistem gormustum, bir taraf sabit diger taraf donuyordu karsılıklı iki adet sargı vardı ,verici kısım frekansını bilmiyorum ama anahtarlamalı bir sistem ile suruluyordu  ,alıcı kısımda sargıdan sonra bildigimiz dogrultma işleri yapılmıs ve bir mikroişlemci calıstırılıyordu, bu alıcı ve verici sargılarının gobeginede bir optik alıcı verici konmustu, data aktarımıda bu şekilde saglanıyordu kolay gelsin
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

OG

Değişik ve güzel fikirler için teşekkürler. Bakım ve maliyet açısından "sürtme" denen nesneyi bulmamız gerekecek sanıyorum. Çünkü yaklaşık 1A  DC akım aktarmam gerekiyor.

salim ALTIN

Alıntı yapılan: "OG"Değişik ve güzel fikirler için teşekkürler. Bakım ve maliyet açısından "sürtme" denen nesneyi bulmamız gerekecek sanıyorum. Çünkü yaklaşık 1A  DC akım aktarmam gerekiyor.
Merhaba
bankalar caddesinde merkez bankasını geçince soldan aşağı inen araçların da sürekli kullandığı sokak vardır oraya gir  hemen sağda eski tarihi gibi görünen bir bina var oraya gir merdivenden çıktığında hemen sol tarafında kalan bir firma var. istediğin şeklini yaptırabilirsin. piyasanın en eskilerindendir.
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

OG