Sigorta değeri hesabı?

Başlatan Fixxer, 12 Ekim 2006, 15:17:50

Fixxer

Herkeze kolay gelsin.Aklıma birşey takıldı şimdi normalde kullanılan sigorta değerleri 220 ...A üzerine benim kullancağım devrede 48 volt 5 amper bu durumda nasıl bir sigorta kullanmalıyım.220v 6 amper değildir heralde??? bu konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar bilgilerini paylaşırlarsa sevinirim.
...............................

OG

Alıntı Yap220v 6 amper değildir heralde???
Evet 220V 6A dir. Veya 7A gibi, devrenin ani haraketlerine yani ani akım darbelerine bağlıdır. Ani akımları yüksek ise G veya D tipi sigorta kullanmak gerekir. Bu tipler hemen devreyi kesmezler, delay süreleri vardır.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Fixxer

peki olayı bu durumda ben şöyle düşünüyorum.
48v   x   1A =48w yapıyor.
220v x 1A =220w yapıyor.
kafama takılan 48v ve bunun akım değerlerinde siğortalar yokmuu??

z

Sigorta attığında oluşan kontak aralığı güvenilir değerde olmalı.
(Sigorta atarken akım kısa bir süre akmaya devam eder.)

Yüksek voltajlı sigortayı düşük voltajda kullanmanın bir sakıncası yok.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

OG

Sigortayı ilgilendiren kendi watt değeridir.

Sigortanın bir direnci vardır. Bir de bu direncin gücü. Bu güç değeri aşılırsa sigorta yanar. Bu da voltaj ile ilgili değil akım ile ilgilidir. Voltaj, izalasyon gibi durumlar açısından önemlidir.

Sigorta manyetik türden ise yine aynı sonuca varılır. Elde edilecek manyetik alan ampertur ile alakalıdır. Aynı akım gectiğinde aynı ampertur elde edilir.

Fixxer

Hemen test yaptım buna ne diyceksiniz..
Devre 4 A çekiyor.
220 volt 3 A sigorta taktım atmıyorrr???

OG

Dandik sigorta, 220V 4A de de atmaz, rezistif yükte deneyin.

Fixxer

Hocam walla ne yapıcağımı şaşırdım elimde birsürü sigorta çeşidi var.
hatta şimdi 2,5A taktım oda çekioo walla 4 Amperi atmıyor acaba 48 volt oluşundanmı etkileniyor.Farklı bi hesapmı gerekiyor kanısındayım.

roleci

Devreler enerjilendiği anda kalkınma akımı denilen Nominal çalışma akımından daha fazla bir akım çekerler.Özellikle devrelerdeki yüksek kapasiteli kondansatör varsa şarj süresi içinde (bir kaç saniye) sanki kısa devre gibi davranır.

Bu tür yanlış açmaları engellemek için genel olarak Nominal akımın 1,5 ile 3 katı arasında sigorta seçilir.