4 aboneli santral

Başlatan thecorsair, 13 Ekim 2006, 01:27:45

thecorsair

slmlar ben 4 aboneli bir santral yapmk istiyorum dtmf ve pic16f877 kullanmam gerektiğini biliorum sitede arama yaptığımda santralle ilgili bikaç yazının olduğunu gordum ama tam olarak işime yarayacak bişey deildi sanırım bana temel santral mantığını anlatabilicek biri varmı acaba...
4 abone için 4 dtmf kod çözücü kullanmam gerekio heralde lütfen yardım edin bu projei kesin yapmak istiyorum....

otm

Merhaba
Öncelikle foruma hoşgeldin.
Santral oldukça karmaşık ve birçok işlemin aynı anda gerçekleşmek zorunda olduğu bir sistemdir.evet DTMF kullanmanız tabiki gerekir.ama Birkaç entegreylede santral yapılmaz.İsterseniz 20 tane dtmf ve bir okadarda 877 kullanın.Yinede bir santral yapmaya yeterli değil.
Şu noktaların açığa kavuşturlması gerekir

1-Öncelikle 4 aboneli diyorsunuz.Bu 4 abone sadece kendi aralarındamı görüşme yapabilecekler.
2-sistemde Dış hat olacakmı ve kaç adet
3-Dış hat olacaksa gelen aramanın aktarılma mantığı ne olacak.(sadece 1 abonedemi çalacak yoksa sıralımı yada paralelmi)
4-gelen arama başka bir dahiliye transfer edilecekmi.
5-hat meşgülse aboneye nasıl bir sinyal gönderilecek
6-sistemde işaretler sayısalmı olacak analogmu
bunlar en basitleri.yani santral yapmak için almanız gereken çok yol var
kolay gelsin

thecorsair

teşekkürler ilgin için..dış hattın sisteme yapacağı yuk nedir ben olabildiğince basit olması taraftarıyım dolayısıyla ilk aşamada sadece 4 abonenin kendi arasında konuşmasını istiorum hat meşgul işareti aslında pek farketmes basit bi ton sinyali yada ne olursa sistemde işaretler sayısal yada analog olmasının birbnirine gore avantajını bilmediğim için pek bişey soleyemiycem yani yapmak istediğim en basitinden bişey ama tabiki kolay olmayacak öğrenmeye hazırım tşk...

otm

Dış hattı sisteme bağlamak sisteme esaslı bir yük getirmez.sadece işi biraz karmaşıklaştırır.ancak ancak ozaman bu sisteme bir santral diyebiliriz.
Sistemde işaretlerin analog olarak iletilmesi eski ve artık kullanılmayan bir yöntem olmasına rağmen sesi örnekleyerek sayısal olarak iletmeye göre son derece basittir.
  Sadece dahili abonelerin birbirleriyle görüşmesini sağlamak istiyorsanız işlem çok daha kolay.Öncelikle birkaçtane modul tasarlamanız gerekiyor
-DTMF jenerator
-DTMF dekoder
-ring jenerator
 Öncelikle aynı anda sadece bir aboneye cevap verebileceksiniz.Her abone telefonunu ilk açtığı anda 440 hz civarında bir ses duyabilmeli.(dual tone) ve çevirdiği numaraya göre ilgili aboneye ring tonu gönderilmeli.görüşme başlayınca diğer tüm abonelere eğer açarlarsa meşgul tonu gönderilmeli.