usb flash belleğin picle kontrolü

Başlatan SENAY, 14 Ekim 2006, 21:54:44

SENAY

Arkadaşlar usb flash belleğe 8 bitlik veri göndermek istiyorum. USB flash bellek kontroluyle uraşan varmı aranızda.Yada gerekli bilgileri nerden bulabilirim.

HEXF2

USB flash belleğe öyle kafana göre 8 bitlik veri gönderemezsin.O flash belleğin içinde bir işlemci var.Bu işlemci PC'nin göndermiş olduğu istekleri ve diğer şeyleri yanıtlamak üzere programlanmış.Yani iletişimi PC yönetiyor.Sen bir mikrokontrol ile flas belleğe yazıp okuyamazsın.Tüm USB protokolü mantığını işlemciye sığdırım diyorsan başka tabii :)

OG

USB flash değilde MMC ile ilgili EPE dergisinde bir yazı dizisi başlatmışlar. Bu işin zor olmadığını söylüyor Konuya giriş yapmış, gelecek ay devam edecekmiş.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Analyzer

Selam,

USB'nin protokolü ile bunalmis'in bir başlığı var. Burada USB bellekler slave, PC ise Host olarak görev yapmaktadır. O sebele bellekleri kontrol edecek donanım Host olarak konfigüre edilmelidir. Ardından bu donanım ile usb bellek aralarında anlaşabilmeli (handshake) ardından veri aktarımı yapılmalıdır. Pek kolay bir işlem değildir. Daha basit donanım yapısına sahip ve kolay kullanımlı münferit belleklere yönelmenizi tavs. ederim.(SD,MMC,CF vb.)

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

SENAY

arkadaşlar . Ben mmc, sd kullandım fakat bana usb flash bellek lazım. USB flash bellek tercih etmemin sebebi de her bilgisayara kolayca takılabilmesi ve bu yüzden çok kullanışlı olması. Bunların datasheetlerini ve kullanımı hakkında bilgi bulabilirsem. Program yazmak sorun değil. LPC2148 board var ve bilgileri bulabilirsem bu işin üstesinden kalkabilirim.

picusta

http://www.vinculum.com

Bu MCU üzerinde USB host var. USB flash bellegi çalistiriyor. FTDI de bu çekirdekten USB host'lu çip yapti.

Bu islemciyi kullanmak istemiyorsan sana elektor kasim sayisindaki devreyi önerebilirim. Kisaca kendi flash bellegini yapiyorsun, her bilgisayarda çalisiyor. ARM7+MMC+RS232+USB datalogger olarak kullaniyorsun.

z

Tahminimce, hangi usb memory stick'i kullanacaksan onun win driver'ina ait acik kaynak kodlari bulman lazim. Boylece modul ile nasil konusuldugunu anlarsin.

Ureticiler bu tur bilgileri genelde vermiyorlar. Eger acik kod Linux driver bulabilirsen en azindan iletisim protokollerini cozme ihtimalin artar.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

picusta

protokol generic değil mi? yoksa wondows her üreticinin protokolünü biliyor ona göre mi iletisim kuruyor?
Webcamlar için kesinlikle 2. si.