Mekanik ibrenin pozisyonunu okuma

Başlatan ftsahin, 16 Ekim 2006, 09:32:18

ftsahin

Elimde 1 cm yarıçaplı küçük bir ibre var. Bu ibrenin pozisyonunu hassas olarak ölçmek istiyorum. İbrenin dönme gücü pek yüksek değil. Yani orta göbeğe trimpot bağlama imkanım yok. Bu konuda tecrübeli arkadaşların yardımını bekliyorum.

ipek

orta gobek kismina minik bir miknatis tutturun bu mummkunse eger,Hall effekt transistorle uzaktan pek linear olmasa bile bir olumlu yanit alabilirsiniz eski A suruculerinin 3 fazli motor kisminda 3 adet bulunmaktadir... kapasitifte olabilir cok zor....

z

İbreyi hareket ettiren kuvvetin elektriksel olarak oluşturulmadığını bu nedenle de akımı doğrudan ölçmek yerine bu yola girdiğini varsayıyorum.

Bir çok yöntem geliştirilebilir. Ancak hemen hemen hepsinde de ibrenin muhafazasını açman gerekir.

Mesela kapasitif yöntem olabilir.

İbre üzerine ince metal levhadan yarım bir disk monte dersin.

2 adet bakırlı plaketin arasında ibrenin çevirdiği yarım diskin değmeden gezineceği yapıyı oluşturursun.

İki plaket arasındaki kapasite, iki plaket arasına giren disk tarafından değiştirilecektir.

Yüksek frekanslı bir osc ile kapasitenin değeri yani  ibrenin konumu hakkında bilgi alabilirsin.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

memed52

İbreye ışık geçirmeyen hafif malzemeden üretilmmiş yarim disk yapıştırın.
Yarım diskin ışıgı kesecegi eksende uygun optocoupler veya Led-Ldr ikilisini Kulanablirsiniz.

İyi çalışmalar

ftsahin

İbre elektrikli değil mekanik. Araç LPG şamandırasının üzerindeki göstergenin ibresi. Şamandıra içerisinde anladığım kadarıyla basınca göre dönen bir demir parça var ve ibrenin alt tarafına monte edilmiş 2 mıknatıs bu demir parçanın dönüşüne bağlı olarak ibreyi döndürüyor. Mıknatıslar kuvvetli ama hem ibrenin alt tarafında 1 mm plastik hem de şamandıranın kendi dış muhafazası araya giriyor.

Hall effect olayı belki en kolayı olur ama lineer bir sonuç almak zor gibi gözüküyor. Doğru ayarı yakalamak için uzun bir test sürecinden  geçirmek gerekir.

Aynı şekilde optik ikiliden de lineer sonuç almak zor. Bana lazım olan ibrenin her adımında aynı gerilim veya direnç değişimini yakalamk.

Sanırım kapasite olayını deneyebilirim. İbrenin geri kalan kısımları ince plaka yerleştirmeye uygun. mıknatıs ve led yerleştirmeye pek uygun değil.

argeelektronik

manyetik sensör kullan

otogaz sistemlerinde 2 çeşit ölçüm yapılıyor
biri infrared diğeride manyetik sensör

resimde görünen infrared'li sistem
Altında Çürümekten Kurtulamıyacağın Topraklar Üzerinde Böbürlenerek Yürüme, Üzerine Tükürmeye Bile Miğdenin kaldıramıyacağı Kurtçuklara Yem Olacak Bedeninle...

KAZIMUGUR

Yakıt tanklarının şekli silindirik yada toroidal,bunun seni ilgilendiren yanı her sıvı seviyesinin aynı miktar sıvıya eşit olmamasıdır.
Uygun logaritmik ölçekli bir ara birimin olmalı.
Amfi potları niçin logaritmiktir ?

Yakıtlarla uğraşırken dikkatli ol kontak yada statik bir kıvılcım kaynağı,göstergeye ihtiyaç olmayan bir boyuta transfer yöntemi olabilir.

stlg

Sevgili arkadasım

Oto gaz sistemlerindeki bazı modellerde şamandıra sistemlerinde lineer calışan hall sensorleri kullanılıyor kolay gelsin
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

ftsahin

@argeelektronik, benim amacım LPG gaz basınını hassas bir şekilde ölçmek. Bahsettiğiniz sistemler zaten şamadıra üzerinde var ama genelde 5 kademeli olarak çıkış veriyorlar.

Alıntı yapılan: "KAZIMUGUR"Yakıt tanklarının şekli silindirik yada toroidal,bunun seni ilgilendiren yanı her sıvı seviyesinin aynı miktar sıvıya eşit olmamasıdır.
Uygun logaritmik ölçekli bir ara birimin olmalı.
Amfi potları niçin logaritmiktir ?

Yakıtlarla uğraşırken dikkatli ol kontak yada statik bir kıvılcım kaynağı,göstergeye ihtiyaç olmayan bir boyuta transfer yöntemi olabilir.

Sıvı göstergeleri konusunda haklısınız. Hacim, her yerde yüksekliğin n katı değil. Gaz basıncı konusunda fazla bilgim yok. Ben sadece şamandıra ibresinin orantılı olmasını umuyorum. Bu arada tavsiyeniz için teşekkür ederim. Göstergeyi sökmek için gazın bitmesini bekledim  :)

Alıntı yapılan: "stlg"
Sevgili arkadasım

Oto gaz sistemlerindeki bazı modellerde şamandıra sistemlerinde lineer calışan hall sensorleri kullanılıyor kolay gelsin

Hocam malesef benimkinde böyle birşey yok(Tartarini). Tamamen kademeli çıkış veren bir komütatör yapısı var. Yani 5V'u 1V aralıklarla 5 kademede veriyor.

ftsahin

İbreyi potansiyometre yöntemiyle okumayı başardım. Kapasite yapmak için uğraştım ama olmadı. Potansiyometrenin içini açarak sadece direnç kısmını aldım ve ibrede bulunan yaylı parçanın geçtiği yere monte ettim. Normalde ibrenin dönme gücü pek yüksek değil ama potun iç tarafında bulunan ve orta uca bağlı olan  metalin sürtünmesini iptal edince hareketi kolaylaştı.
İbre sorununu halledince LPG göstergesini de yaptım ve şu anda kullanıyorum. Tam doğrusal olmamakla birlikte gerçeğe yakın bir şekilde gaz miktarını gösteriyor.

z

Basin cok agrir. Baski kuvveti azalinca gurultu problemi basgosterir ve mekanik sarsintilarda sinyalinde bol bol ziplamalar olusur.

Potu bozuk (asinmis ve kirlenmis) radyo dinlemedin mi hic?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ftsahin

Alıntı yapılan: "bunalmis"Basin cok agrir. Baski kuvveti azalinca gurultu problemi basgosterir ve mekanik sarsintilarda sinyalinde bol bol ziplamalar olusur.

Potu bozuk (asinmis ve kirlenmis) radyo dinlemedin mi hic?

Şimdilik bundan iyi çözüm bulamadım. Zamanım olursa infrared alıcı-vericiyi deneyebilirim.

sezgin05

@FTSAHIN
LPG tanklarında basınç ölçme yöntemiyle gaz miktarı ölçülmüyor. Gördüğüm bütün markalarda gaz seviyesi klasik sıvı şamandra sistemiyle ölçülüyor. Bu şamandranın kolu ise mıknatıslar aracılığıyla göstergeye yansıyor. Ayrıca şoför mahhallindede seviye görülmek isteniyorsa araya optik-dönüştürücü aparatı takılıyor.Bu dönüştürücüyüde bütün LPG montajı yapanlarda bulursunuz.Hassas bir ölçümü şamandra sişstemini değiştimeden yapamazsınız bence.Çünkü depo sarsıldıkça seviyeside değişecektir.Kolay gelsin...

ftsahin

Gördüğüm kadarıyla gaz mikatrını hassas ölçmek çok zor. Hem hareket halinde çalkalanmadan dolayı 2-3 lt değer kayması oluyor hem de tüpün sıcaklığına göre basınçta değişiklik oluyor bu da 1-2 lt arasında değişiyor.

Alıntı yapılan: "sezgin05"Ayrıca şoför mahhallindede seviye görülmek isteniyorsa araya optik-dönüştürücü aparatı takılıyor.Bu dönüştürücüyüde bütün LPG montajı yapanlarda bulursunuz.

Optik dönüştürücüden kastınız 5 ledli lpg göstergesi mi ? Yoksa arabalarda mevcut kullanılan sitemlerden farklı göstergeler mi var ?

sezgin05

Evet 5 ledli LPG göstergesi.Bu devre aslında Vumetre gibi çalışıyor.Bu devrenin karşılığı şamandra miline manyetik olarak bağlı yukarıdaki optik dönüştürücü.Optik  dönüştürücüde bulanan led ve optotransistörler şamandranın pozisyonuna göre direnç değeri alırlar....