TPIC6B595'in kullanılmasında bir hatamı var?

Başlatan bilgehansahin84, 16 Ekim 2006, 12:58:00

bilgehansahin84

Arkadaşlar ben 74HC595 i kullanırken

OE ve ST_CP 'yi verinin çıkışta gösterilmesinde clock sinyali için
DS 'yi dataları göndereceğim bacak
SH_CP yide gönderdiğim dataları alması için clock sinyal bacağı ve MR yide + olarak kullandım. (Doğal olarak böyle galiba)

TPIC746B595 ide aynı şekildemi bağlayacağım.
Şöyle bir eşleştirme yapılırsa:

G=OE
RCK=ST_CP
SRCLR=MR
SRCK=SH_CP
SERI_IN=DS

bu eşleştirme ile tek matris çalıştırdım ama çalışmadı. Çalıştıda karakter olarak görünmüyor. rasgele sanki. Hem bana bunun 74HC595den daha güçlü olduğunu söylediler fakat ben göremedim. Bu konuda bilgisi olan varmı?
Önceki kullanıcı adım : bilgehansahin84  ALLAH (c.c) kimseye kaldıramayacağı yükü yüklemez. İnsan bu düşünce ile hareket ederse, 'PES' etmek üzere olduğu tüm işlerinden başarıyla ayrılabilir.

ipek

hc595 eslenik cikistir en iyi durumda bile 0.7 volt kacirir
kullanacaginiz IC ise mosfet acik drain dizayn'dir sadece 0'a ceker bunu'da cok iyi halleder tek bir cikisindan cikirlar aktif olduklarinda 5 ohm olduklari icin enerjinin isiya donusmesi minimumdur her cikistan 150 ma cekebilirsiniz. hc595'in cikisi 35 ma'dir Mcu ile surulur ike 595 ile tpbc farkli sekilde surulurler ....

bilgehansahin84

Sorunu hallettim. Benim öncek programda karalter tablom '0' sıfırlardan oluşuyordu. ondanmış meğer. şimdi '1' birlerden oluşturdum ve karakterler çıkıyor. Program satır tarama ve TPIC595 in çıkışlarına 47ohmluk dirençler bağladım. Ve satırları direk PIC ten sürdüm. Parlaklık çoook az. Boardda kurdum. Bakalım, birde güç transistörü bağlıcam şimdi, o zaman nasıl olacak.

Ha birde, önceki devrem 74HC595 ile kurulu ve karakter tablom '0'lardan oluşuyordu. ULN kullanmıyordum ve satırları güç transistörleri ile sürüyordum. bundan fazlaydı parlaklık.
Önceki kullanıcı adım : bilgehansahin84  ALLAH (c.c) kimseye kaldıramayacağı yükü yüklemez. İnsan bu düşünce ile hareket ederse, 'PES' etmek üzere olduğu tüm işlerinden başarıyla ayrılabilir.

bilgehansahin84

Arkadaşlar hiç sorun kalmadı. Satırları BDX53 veya BD243 NPN transistör ile sürüyorum ve parlaklık full. Yanlız ben sadece tek matris ile denedim, bilginiz olsun.