ince Alüminyum kesmek

Başlatan hunter, 19 Ekim 2006, 10:04:36

hunter

5 -10 mm boyutlarında 0.20 kalınlığında üçgen şeklinde prinç ve alüminyum pullar kesmek istiyorum(adetli olacak). Bunu nasıl yapabilirim kesici mi yaptırılmalı.  Matbaacılar bu tür şeyler yapıyorlar sanırım ama kağıt için tabii ki onlar ne gibi bir sistem kullanıyorlar?
Saygılarımla.

Edit: Press Zımba türünde birşey olmalı diye düşünüyorum(şu delik delme zımbaları gibi). Bu bıcaklar nerede kime yaptırılabilir.

Klein

tel erezyon makinası olan herhangi biri yapabilir bu kalıbı

westcoast

Alıntı yapılan: "Klein"tel erezyon makinası olan herhangi biri yapabilir bu kalıbı

tel erezyon çok çok pahalıya gelir
saat ücretleri epey yüksek.

Eğer adet yüksek ise;
istediğin pulların kalıp çekirdeği oluşturulur
kalıp adetli işler için ideal bence

Erol YILMAZ

Muhakkak piyasadan alınacak bir pula göre daha pahalıya gelecektir ama tel erozyon o kadar da pahalı kalmayabilir.

Niye ?

0.2 mm kalınlığında 20 plaka üst üste konsa 4 mm kalınlık olur.
Tel erozyon için hiç problem değil.

5-10 mm gibi ölçüler gayet küçük olduğu için parça çabuk kesilir.

tabi adet nedir ? ona göre konuşmak daha doğru olur.,

10 tane de adettir. 1 Milyon tane de :))

KAZIMUGUR

Bazı formlar için klasik yöntemlerde olur.İstanbul karaköyde 5-10mm(böyle tanım olmamalı rakamlar biribirinin katı, 9-10 mesela) eşkenar üçgen hss matrisler var.Büyük kolaylık.Gerekli ölçü için taşlanabilir.
Dişi için henüz sertleştirilmemiş hss yada yağ çeliği türü kalıplık malzeme kullanılabilir.Şekil basit,kesilecek malzeme kolay-kalınlık ve tür uygun.
Darda kalınsa matkap ve üçgen eğe bile işi götürür.Zaten matris başlangıç...
Gerisi kullanacağın prese kalmış basit ev tipi yay kurmalı yada ufak 1-3 tonluk eksantirik pres,buna göre kalıp tablası.
Şeklini kesitlerini çiz ,sallama ama-en azından yakın değerler olsun-,git bir sanayi sitesine 3-5 dükkan gez.

İş planlaması:
1-Gereklilik
2-Teknik yeterlilik
3-Ekonomi
4-Ergonomi
5-Yakışıklılık (bazıları bunu ilk şart sayar)

hunter

Teşekkür ederim cevaplar için.
Kazım Bey,

Press kalıp için önereceğiniz bir firma var mı?
Üçgen ve bununla birlikte T şeklinde küçük parcalar da var..

Bu arada  Asit ergitme işine ne dersiniz?
Saygılarımla.

KAZIMUGUR

Nerede olduğunuzu bilmiyorum.
İstanbul için Ümraniye-Bayrampaşa-Rami-İkitelli sanayi siteleri olabilir.
Uzun zamandır istanbuldan uzağım,doğrudan isim verecek durumda değilim.
Şeklinizi çizin,malzeme özelliklerini yazın 3-5 adet,dolaşın.
Karmaşık şekillerde,dönerek yada git-gel tarzında işlenemeyecek,dar oluk tarzı şekillerde tel-özellikle dalma erezyon kaçınılmaz.
Anlatımınızdan şeklinizi torna freze planya sahibi basit hatta mahalle aralarında bulunabilen atölyeler yapabilir sanıyorum.

Bazı olur atölyenin imkanları tam uygun olmasada eldeki imkanlar kullanılmak istenir ve şartlar zorlanır.Asit işi az öyle gibi olur.

Kalıp için şekil kadar kullanacağınız takım (pres) ve Erol hocamın özellikle belirttiği gibi adet çok önemli.

hunter

salim ALTIN

Alıntı yapılan: "hunter"5 -10 mm boyutlarında 0.20 kalınlığında üçgen şeklinde prinç ve alüminyum pullar kesmek istiyorum(adetli olacak)..

Merhaba.
Laser ile kesimi niçin düşünmüyorsunuz. ? şekil üçgen olduğu için çok ta basit ve firesiz olabilir kesim işlemi. kalıp maliyet ve işçiliğinden daha ucuza çıkar.
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

Erol YILMAZ

Lazer olabilir de 0.2 mm olması kafamı karıştırdı.
Sonuçta çok fazla inceleme şansım olmadı ama
0.2 mm saç işlenen yerler için ince kalabilir. Gücü ayarlanabiliyorsa başka.

hunter

lazer kesim pahalıya gelebilir..Bütçe sınırlı..

Erol YILMAZ

@Hunter;
Yaklaşık Adet nedir ???

hunter

Klein

Ben Tel erezyondan bahsederken kesme kalıbının yapımı  için bahsetmiştim. Doğrudan son ürünü tel erezyonda kestirmekten değil.

Erol YILMAZ

Eğer ortalama şeklimiz böyle ise,

bir kenarın alanı 10x0.2 mm den 2 mm2
3 kenar 6 mm2

1000 adet 6000 mm2 olur.

Emin olmamakla beraber tel erozyonun mm2 si 15 bin Eski Lira ise !
90 YTL yapar... Toleransları da koy.

Eğer ki adet böyle sınırlı ise tel erozyon daha cazip olur.

Kalıp yaptırılırsa sadece kalıp maliyeti bile bunun onlarca katı olabilir.
+ pres + çok iyi hesaplanmamış ise kenarlardaki çapaklar vs...
malum parça ince.