Özel bir yarıiletken anahtar arıyorum ..

Başlatan Sniper, 19 Ekim 2006, 10:47:15

Sniper

Dostlarım bana 1.5vVDC ile çalışacak rölenin NC kontağı gibi davranacak bir yarı iletken anahtara ihtiyacım var ..  Yada 1.5 VDC röle olarak ne kullanabilirim ??  Ne önerirsiniz bu konuda ??

OG

1 adet ise röleyi kendiniz sarabilirsiniz.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

z

Yarıiletken önerebilmemiz için role kontağının neyi kontrol edeceğini bilmemiz lazım?

Ucunda redüktörü olan minyatür DC motordan da yararlanabilirsin.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

OG

HKE relay
Model: HRM4
1VDC 1mA
5A kontak akımı
Megasan Elektronik
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

ipek

anladigim kadari ile mekanik cozumlerden uzak yari iletken bir cozum ariyorsun voltaj o kadar dusuk 5 voltluk logic fetler bile bu voltaj'da iletime gecemezler yeni 3.3 voltluk logic fet'ler belki isini gorebilir ama onlarda henuz piyasamiza dusmedi 1.5 volt'u bir charge pump ile 5 volta cikartabilir isen logic mosfetin gate'sini iyi bir sekilde surebilirsin aksi halde drain source arasi 50....100 ohm arasi kalacaktir bu da bir roleyi taklit etmekte yetersiz kalacaktir....

Sniper

Amacım şu iki renkli LED leri biliyorsunuz.. Normalde yeşil LED power ON amaçlı kullanılıyor..Kırmızı ise tetikleme geldiğinde kullanılıyor ancak bu sırada yeşil ledin enerjisi kesilmediği için saçma bir renk çıkıyor ortaya ben bunu bir rölenin NC  kontaklarını kullanarak engelleyebiliyorum enversör mantığıyla ama yarı iletken çözüm arıyorum yerim çok sınırlı en fazla 2 transistör sığrırırım ..

İlginiz için teşekkürler

z

Çift renkli ledin ortak katod ucunu toprağa bağla.

Kırmızının anod ucuna direnç üzerinden kontrol sinyalini ver. Kontrol sinyali aynı zamanda bir direnç ile emetörü toprak olan NPN TR nin beyz ucuna girsin.

TR nin kollektörü direnç ile beslemesini alırken, yeşil ledin anodu da TR nin kollektörüne bağlı olsun.

Böylece tek transistörle işi bitirirsin.

Kontrol sinyali yokken yeşil ledin yanar. Kontrol sinyali geldiğinde kırmızı led yanarken TR iletime geçerek yeşil ledi söndürür.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Sniper

Çok teşekkür ederim hemen deniyorum .. :P