Seri Portdan AC motor hız kontrol devresi (Triyaklı)

Başlatan eub, 19 Ekim 2006, 23:17:31

eub

Arkadaşlar bi arkadaşa bilgisayarın seri portundan AC motoru kontrol edecek bi devre lazım. Google'ı alt üst ettim bulamadım yardımcı olabilecek olan var mı? yada devreyi biz tasarlamak istersek nasıl yaparız. Bir de devrede triyakda olması lazım deniyor. Aslında triyaklı bi hızkontrol devresi var ama, seri porta nasıl bağlayacağız onu anlamadık aslında...O devrede olabilir mi bilmiyoruz.

z

Bir dimmer devresi yap, yuk olarak fircali universal motoru bagla.

Dimmerin pot miline minik bir step motor, motora da kucuk bir surucu ilistir.

Seri porttan DTR ve RTS pinlerinin birinden clk pulsi digerinden de dir sinyali cik.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

eub

yanıt güzel teşekkürler ama bunun daha kolay bi yolu olmalı diye düşünüyorum Sizce..

z

Bilgisayari MSDOS modda kullanmaya raziysan;

12V Tafodan elde ettigin AC gerilimi seriportun CTS pinine 1K uzerinden uygularsin.

RTS pinini de bir baska 1K direnc ile optotriacin ledini yakmakta kullanirsin.

Optotriac da universal motorun akim yolu uzerindeki triaci  10K gibi bir direnc uzerinden tetiklemede kullanilir. Boylece  sadece optotriac, triac, 3 direnc ve bir de transformatorden olusan cok basit bir devren olur.

Seri port cipinde (16450) modem status change interrupti acarsin.
Programlanabilir interrupt denetleyicide (8259)  com1, com2, com3, com4 den hangisini kullaniyorsan IRQ3 yada IRQ4 u aktif hale getirirsin.

Boylece CTS'in her bir isaret degisimi IRQ 3 yada 4 interruptina neden olur. (CPU int numarasi değil)

Int rutinine 0..10 ms arasinda ayarlanabilir delay rutini yazarsin.
Delay parametresi, ana programindaki minik bir programin klavyeden aldigi seviye degerinden hesaplanmasi suretiyle elde edilir.

Ornegin klavyeden motora %20 oraninda voltaj uygula dendiginde atiyorum program buna iliskin deger olan 7 ms degerini hesaplar ve bir degiskene atar. (Bu degisken ayni zamanda int rutini tarafindan da okunabilir)

CTS pini ornegin + dan - ye gectiginde int uretimine neden olur. INT rutini ana programin hesaplayip buldugu delay parametresini okur ve ornegimizde 7ms olan deger icin donguye girer. 7 ms  sonunda DTR pinini aktif ederek opto ledini yakar. 1 milisaniye sonra geri sondurur.

Triac sifir noktasindan 7 ms sonra iletime gecmis olur. (Bu olaylar surekli oldugundan motora giden voltaj da sureklidir)

Boylece motora klavyeden girilen voltaj seviyesine gore seri port uzerinden kumanda etmis olursun.

Delay rutininin islemciyi yormamasini istersen 8254 cipinde tasma degerini degistirerek timer intterupti devreye sokabilirsin. Ancak Time Day clock rutininde de degisiklik gerekir.

CTS pini ile direk sifir gecis bilgisi almak bir kac derecelik fakat sabit hataya neden olur. Istersen elektronik sifir gecis dedektoru ile yada timeri sebekeye senkron edip bu hatadan kurtulabilirsin. Aksi halde Motor voltajini %100 değilde atiyorum %98'e kadar artirabilirsin.

Eger bu da isini gormezse o zaman PICle bir devre yapip seri port uzerinden PC ye baglaman gerekir ki isin cok uzar.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com