external RAM e data aktarımı,yardım edecek arkadaslar!!

Başlatan koloniak, 21 Ekim 2006, 14:19:03

koloniak

arkadaslar merhaba,
   projem için söle bir mekanizmaya ihtiyacım var:
harici bir RAM (sanırım hazır bir kit üzerinde satılıyor olur) üzerine ona uygun komunikasyon modülünü(paralel port, usb vb.) kullanarak PC den data göndermek istiyorum. Göndereceğim data RAM in register larına yazılcak 8 bitlik datalar. 1Mb civarında bir bellek isimi göreceğe benziyor.  

pratik elektronik hususunda cok bilgi sahibi değilim, bu yüzden yalnızca teoride devremi tasarladım. ama yukarda bahsi gecen işi nasıl yapabileceğim hususunda ayrıntılı acıklamaya ihtiyacım var. cok acil..ilgilenirseniz sevinirim..
  (hangi siteleri arastırmalıyım ve işe nereden baslamalıyım? RAM e data aktarırken assembly bilmeme ihtiyac var mı? vs.)

demovar

@koloniak;

öncelikle kullanacağın mikroyu belirlemelisin,
sanıyorumki Pic'lerden birini seçmişsindir,
EMI (External Memory Interface), pic'lerde sadece 18 serisinde 18f8xxx lerde var, bunun için bir C compiler bulursan, googledan aratırsan çok sayıda örnek bulabilirsin, hatta datasheet'inde devre bağlantılarıda detaylı var, ancak bu modelleri proteus'ta simule edemezsin,
eğer 8051 türevlerinden birini kullanacaksan, C compiler'da varsa daha kolay, "xdata" anahtar kelimesi ile data'yı harici RAM veya Eeprom veya Flash'ın istediğin yerine yazabilirsin, proteus'ta da rahatça simule edebilirsin

8051 için şu anda bilgisayarımda format yüzünden bulamadığım, proteus modellerinide içeren harika örnekler vardı, yedekleri bi karıştırayım, bulursam yollarım,

kolay gelsin

Ek: sonradan farkettim, 1MB gibi yüksek bir RAM den bahsetmişsin, 8051 türevlerinde data pointer 16 bitlik olduğu için toplam 64 kB ı geçemezsin, gerçi philips'in bunu geçen türevler çıkaracağı söyleniyordu ama...

eğer RAM değilde eeprom kullanmak istersen pekalada bir I2C network kurarak istediğin işi yapabilirsin, tabii RAM'e yazmak gibi hızlı olmaz ama güç kesilince data kaybolmaz.
________________________________________ çalışmalı, üretmeli, paylaşmalı

Ziya

1 MB'lık statik ram kullan. 1 adet 74hc595 ve bir adet 74HC393 ya da 2 adet hc595 ve bir adet 16F877 ile bu işi halledebilirsin. Paralel porttan göndereceksen 16F877 PSP (paralel Slave Port) özelliğini kullanabilirsin. 1 adet hc595'i RAM'in adres hattının 8-16. bitlerinde, HC393'ü adres hattının 1-8. bitlerinde kullanacaksın. geri kalan 4 biti işlemcide boşta kalan uçlardan tamamlarsın. Data hattını da (RAM 8 bitlik ise) kullanmadığın b veya c portundan gönderebilirsin.
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey