Arçelik Ç.mak motoru eskilerden...

Başlatan emrahmrcn, 26 Ekim 2006, 16:08:54

emrahmrcn

Merhabalar ,elime bir adet bu motorlardan geçti.(Arçelik model 2200)motor üzerinden 4 adet uç çıkmakta ,ben bu motorun devirini nasıl değiştirecem.Bu uçlardan biri yavaş sıkma ,biri hızlı ,biri sağ ,biri sol a dönüş için.
Benim yaradılışımda bir ayrıcalık varsa o da TÜRK olmamdır. M.K ATATÜRK

Ziya

Kabloların ikisi motor için, diğer ikisi tako bilgilerini kontrol kartına göndermek içindir.

http://picproje.org/index.php/topic,5261&start=26
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

emrahmrcn

Bu model de (2200) kontrol kartı yok ,mekanik beyinli 1980 lerin makinası esası siemens patentli.Motor sargıları büyük ihtimalle ayrı (yıkama ,sıkma ).Ne yazıkki tam motor bilgisini bulamadım ama muhakkak bu motoru bilen birileri vardır

Logan

@emrahmrcn, arçelik 2200 motorlar seninde dediğin gibi tako kontrollü değil.Kollektör üzerinde iki adet sargı var.Yatak kısmı ise zaten başlı başına bir karmaşa.Bu motorları hız kontrol yapmanın bir imkanı yok. Yıkama ve sıkma için ayrı sargılar ve uçlar var.Bildiğim kadarı ile bu motorun devrini değiştirmenin herhangi bir yolu yok.Eğer hobi olarak uğraşmıyorsan üzerinde tako bobini olan herhangi bir motor al.Yada mosfet kullanarak motora giden frekans sayısını değiştir diyeceğim ama o yöntem genelde asenkron motorlarda işe yarıyor. :?
İmza.

emrahmrcn

@logan ,cevabın için teşekkür ederim , o zaman bu makinalarda sıkmaya geçerken yavaş yavaş değil direk yıkama dan sıkma moduna geçiyor zannederim

Logan

@emrahmrcn, makine tamirini bırakalı 4 sene oldu tam hatırlayamıyorum. Ama çok ani olmasada yıkamadan direk sıkmaya geçiyor.Eğer dışarıdan sıkma uçlarına 220 V verirsen görürsün.Yaklaşık 5 sn'de max. hıza ulaşıyor olmalı.Yani diğer tako kontrollü makinelerde olduğu gibi sıkmaya yavaş yavaş geçmiyor.Ayrıca aklıma gelmişken Karşıyaka'nın neresinde ikamet ediyorsun :?:  :?:  :?: Ben de Karşıyaka'da oturuyorum.
İmza.