Elektronik kumpas ile ilgili

Başlatan PhD, 27 Ekim 2006, 12:37:01

PhD

Selam arkadaşlar,

Piyasada bulunan elektronik kumpasların nasıl ölçüm yaptığını biliyor musunuz?  :roll: Bana bu sistemin ölçüm için nasıl bir sensör (malzeme) kullanıldığı, nasıl hatasız ölçüm yaptığını kısacası böyle bir devre mantığı gerekiyor. PIC kullanmayı düşünüyorum.

Bu konuda çalışma yapmış bilgisi olan arkadaşların yardımlarınızı bekliyorum. :)

Herkese  iyi çalışmalar.
...hiç...

ete

Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

PhD

Selam @ETE hocam,

Bilgi için çok teşekkürler, biraz inceledim ama pek birşey anlayamadım (ingilizcemin yeterli olmamasıda buna eklenebilir tabiki :oops: ). Genel itibari ile nasıl yapıldığını biliyor musun? Ölçüm yapma kısmını açıklayabilir misin acaba. Çünkü böyle bir sistemle virgülden sonra iki basamak hassasiyetle hata yapmadan nasıl ölçübiliyor. :roll:

Ayrıca içindeki *.TIG  dosyası ne işe yarıyor. Notepad de içinde kodlar var. Kodlar sanırım PBP ile yazılmış.

Kolay gelsin.
...hiç...

ete

Anladığım kadarı ile sistem tamamen kapasitif olarak ve kapasite değişikliğine bağlı frekans değişmesi kontrolü ile çalışıyor.
Kayan kısımın arkasında cok ince bölümlere ayrılmış bir PCB var. Sabit kısımda ise numaralandırılmış bölümün altında ise başka bir PCB var ve sanki bir piyano tuş takımı şeklinde bölünmüş. Sonuç olarak bunları kontrol eden bir işlmeci var ve kesin olarak nasıl olupta frekans yada kapasite farklarını algılıyor orasını bilemiyorum.

Bir ara bir iş için bu kumpasın verilerini pic'e okutmak istemiştim. O zaman buldum bu pdf dosyasını. BASIC TIGER denilen bir programlama dili varmış. Senin belirttiğin dosya içinde kaliperin okunması ile ilgili bir program listesi var. BAsic'e benzer bir dil. Bu kumpas 1,5V ile çalışıyor yanlış hatırlamıyor isem. Bu yüzden üzerindeki RS232 çıkışı direkt okunabilir seviyede değil. Bu yüzden seviyelerin tutturulması için ekstra bir devre daha yapmak gerekiyor. Dosya içinde devre şeması verilmiş.

KOlay Gelsin

Ete

PhD

Cevap için tekrar çok teşekkür ederim @ETE hocam,

Aklıma başka bir şey geldi. Acaba sonsuz turlu potlarla bu iş yapılabilir mi? Hiç sonsuz turlu pot kulanmadım ama sanırım ne kadar dönerse dönsün bir üst sınırı ve bir de alt sınırı vardır (emin ediğilim ama tahminim böyledir :roll: ). Acaba böyle bir pot ile döndüğü mesafe kadar bir direnç okuyup bir gerilim ürettirsek sonra ADC ye çevirttirip bir tablo ile MM'ye çevrilebilir mi? Benim için virgülden sonra o kadar hasas olmasına gerek yok (ama onda bir oran olursa fena olmaz ;) ) o yüzden sonsuz tur potunda o kadar hasas olmasına gerek yok. Böyle bir şey olabilir mi?

Yada buna benzer başka nasıl bir metot ile ölçülebilir. Kullanacağım yer hareketli bir sisteme takıp ayarladığım mesafeye gidip durmasını sağlamak.

Kolay gelsin.
...hiç...

ete

Sonsuz turlu potları çok iyi tanımıyorum. Ancak bildiğim kadarı ile bir sınır var ve genelde pot milinin bir yerde durmaması özelliğinden yararlanılıyor.
Yani normal pot 270 derece durur mecburen. Çok turlu potlar genelde 10 turda diğerinin 270 derecede aldığı değeri alır. Sonsuzlarda sanırım çok turlular gibi çalışıyorlardır.

Sençokhassas bir ölçüm yapacak isen tur başına yüksek pals üreten rotary encoder kullanman gerek sanırım. Bildiğim kadarı ile tur başına 1000 hatta 2000 pals üreten encoderlar var. Arada aktarma kasnağı kullanarak tur başına pals sayısını artırabilirsin. Sonuçta yüksek hızlı bir pic kullanarak palsleri okutabilirsin.  Sistemini tam bilmediğim için ancak bunu önerebilirim.

Pot dan okunan değer mm ye kolaylıkla çevrilebilir. Ancak yürüme mesafen nedir acaba?.

Ete

PhD

Alıntı yapılan: "ete"...yürüme mesafen nedir acaba?....

Üst sınır tahminim 10 metre (takılacak yeri bende tam olarak görmedim anlatılanlardan) olacak.

Acaba bu enkoderler nasıl bir şey malzeme satış ismi (BC337 gibi bir isim) nedir datasheet falan bir şeyler gönderebilir misin hocam, ismini çok duydum ama hiç tanışmak nasip olmadı. Büyükmüdür-küçükmüdür küçük olması iyi olur? Bu enkoderler konusunda da bilgilendirirseniz sevinirim.
...hiç...

ete

Encoder lar genelde şekil olarak küçük elektrik motorları şeklinde aynı motordaki gibi bir mili var. İçinde bir metal yada plastik bir disk var ve tur başına puls sayısı kadar da delik var. SOnuçta mili döndürdüğünüz zaman her turda verilen puls sayısı kadar pals üreten bir alet.
Encoderlerde ayrıca dönüş yönünü tespit edebilmeniz için bir A birde B çıkışı var. Bu iki çıkış bir birinden yarım faz farklı dır. Bir de C çıkışı var. Bu ise biraz daha uzun bir pals üretiyor. Tam fonksiyonunu bilmiyorum.
Şayet seninde gidiş yönü belirleme ihtiyacın var ise iki çıkışı pic'e gireceksin. Sonuçta üretilen palsleri sayacaksın ve yürüme mesafesine göre ne kadarlık bir pals üretildiğini hesaplayıp sonucu formüle edeceksin. Hepsi bu kadar.
Encoder okuma ve değerlendirme konusunda yardımcı olurum. Bir çok uygulama yaptım bu konuda.

Piyasada daha büyük ve daha küçük modelleri var. Biraz araştırırsan bulabilirsin istediğini.

Ete

ipek

ulkemizde varmi bilmiyorum per turn 16 24 32 pals olanlar piyasada mevcut bunlar oyuncaktir sanayide kullanilmazlar mekanik omurleri cok sinirlidir . www.digikey.com 'dan bourns marka 1 tur 512 puls optik olani getirttim 119$ lazerle pruzsuz delinmis bir diski hp firmasinin hds serisi optik duzenegi okuyor 10 milyon tur guvencesi olanda  var bu model 230$ benimki de fena değil mil 4 adet mini rulman uzerinde balans ve oynama 0.
NOT
bu firmanin pahali olmasina karsin muazzam parca destegi mevcut sitesinden takip edilebilir 10 bit'i gecen adc istemeyin 3.cu dunya ulkelerine gondermemiz yasak diye ahlaksizca mir mail geliyor. encoder kucuk bir sey potansiyometlerin birazcik irisi gumruge takilmadan ups ile geldi...

PhD

@ipek hocam ayrıntılar için teşekkürler ama ücret olarak çok yüksek geldi. :oops:

@ETE hocam sizin bahsettiğiniz encoderlerin fiyatları ne civarlarda acaba? :roll:
...hiç...

ete

Encoder fiyatları son günlerde ne civarlarda bilmiyorum. Ancak enson 50-100 USD civarlarında idi.

Ete

x-tol

merhaba

Kumpasların içini hiç açmadım ama içinde tahminime göre mause topu gibi bir sistem olduğunu tahmin ediyorum.
Bu tip bir sistemle ölçüm daha kolay yapılabilir.

PhD

Alıntı yapılan: "x-tol"Kumpasların içini hiç açmadım ama içinde tahminime göre mause topu gibi bir sistem olduğunu tahmin ediyorum.
Bu tip bir sistemle ölçüm daha kolay yapılabilir.

Selam @x-tol arkadaşım, malesef içinde böyle bir sistem yok. @ETE hocamın verdiği linkteki gibi bir düzenek var yani baya karışık. Aksi halde mause topu gibi bir sistemle virgülden sonra iki basamak hasasiyetle ölçüm yapılabileceğini sanmıyorum.
...hiç...