Akımla Mıknatıslana eleman arıorm

Başlatan DannyZ, 27 Ekim 2006, 19:40:31

DannyZ

arkadaslar dc motorla calisan kücük bi alet var bende akım verince ucuna bagli bi cubuk uzuor, ters akımda da kısalıor, bu aletle bi nesne alıp bir yere goturme projem var, nesne metal olcak ve bu alete bagli cubugun ucuna bi eleman koymam gerek cubuk uzsayıp nesneye yaklasınca akım verip mıknatıslandırcam ve nesneyi tutcak, sonra cubugu cekip diger tarafa goturup orda akımı kesip mıknatıslanmayı kapatıcam nesne düşecek, bole bi eleman varmı? küçük bişi olcak, yardımcı olursanız sevinirm msn: denizyilmaz85@hotmail.com
Somethings are better left unsaid...

ibrsel

Alıntı Yap
arkadaslar dc motorla calisan kücük bi alet var bende akım verince ucuna bagli bi cubuk uzuyor
demişsin..Uzayan bu parçan eğer metal ise  etrafına bildiğimiz bobin teli veya zit teli sarıp uçlarınada bir pil aracılığı ile enerji verirsen manyetik alan oluşturabilirsin.Zaten küçük birşey olacağını söylemişsin.Rahatlıkla mıknatıslanma elde edebilirsin..Eğer DC motorunun ucundaki nesne metal değil ise o parçaya kuvvetli bir yapıştırıcı ile kalın bir vida veya benzeri bir metal yapiştırıp yalıtılmış teli bunun üzerine sarabilirsin..

mesmert

söz konusu ürünün resmini çekip koyabilirmisin

DannyZ

enerjiyi picten vericem, 5Vluk bi enerji yeteri kadar manyetik alan oluştururmu, cisimden yaklaşık 5 mm yüksekte olcak bobin...

Fixxer

Elektromıknatıstan söz ediyorsak  bahsettiğiniz kadar kolay bir iş değil yani sar bobini ver voltajı çeksin  :lol: yapılı yapılır ama sadece bir toplu iğne kaldırabilirsin. E şeklinde bir nüvenin ortasına bir bobin sardırırsan ki trafocular bunu yaparlar. hem elektromıknatısının yönü olur hemde bi kaç kilo kaldıracak gücü yakalarsın  ;)  

kolay gelsin
...............................

aslan_korhan

Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

DannyZ

tamam manyetik alani olusturdum,, metali kaldırdım, ama bırakmam gerektiginde, akımı kesince manyetik alan hemen kaybolmicak, hala cisim takılı kalcak, bunu nasıl önlicem....

ibrsel

Sevgili Fixxer dostum;ben DannyZ arkadaşımıza basitçe bu işi nasıl yapabileceğinin yolunu söyledim.Anlattığım yöntem 1-2 kilo luk bir cisim kaldırmak için değil.

Alıntı Yap
Elektromıknatıstan söz ediyorsak bahsettiğiniz kadar kolay bir iş değil yani sar bobini ver voltajı çeksin Laughing

Zaten kendiside küçük bir metal parça çekeceğini söylemiş. Söylediğim yöntemde Spir sayısını veya uygulayacağı gerilim değerini arttırarak manyetik alanı biraz daha kuvvetlendirebilir.Sonuçta bu işin temel mantığı bu değilmi..

Fixxer

Aynen temel mantık konusunda haklısın hatta oturup ilk okul deneylerini tekrar incelemek gerekiyor  ;)
...............................

DannyZ

Step motor sürücüsü arıorm, burda bitane buldum 60$ dior, 3A'lik 2 tane step motorum var, http://www.edos.com.tr/step_motor_driver.htm
2 step motor aynı anda çalışmıor, biri durunca dieri çalışıor, ve 2 motorda aynı özellikte, bunun için tek bir sürücü alıp, bi switch koyup tek sürücü ile 2 motoru sırayla kontrol etmem de bi sakınca varmı?

elektromıknatıs olayını da şöle yapcam

Ziya

Alıntı yapılan: "DannyZ"tamam manyetik alani olusturdum,, metali kaldırdım, ama bırakmam gerektiginde, akımı kesince manyetik alan hemen kaybolmicak, hala cisim takılı kalcak, bunu nasıl önlicem....
Akımı kestiğinde mıknatıslanma da kaybolur. Metal cisim yere düşer. Düşmezse metal cisme biraz ağırlık bağlayarak tekrar dene.

Bobini demir çivi üzerine sar.
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

DannyZ

bobini sekildeki gibi somun üzerine sarsam nolur? bozuk para seklindeki metal parcalari kaldircam ve civi uzerine sararsam, egri alir vee birakirkende duzensiz birakir die endiselenniorm...

Klein

tofaş otomobillerin  merkezi kilit motorlarına bir bak. çok ucuz ve her yerde bulunuyor.

DannyZ

ne amaçla kullancam onu, biraz daha açarmısınız?