YURTDIŞINDAN MALZEME TEMİNİ

Başlatan My75, 28 Ekim 2006, 23:02:42

My75

Arkadaşlar herhangi bir malzemeyi yurtdışından kolaylıkla temin edebilirmiyiz?Sanırım adetli getiren firmalar var ama tasarım aşamasındaki bir proje için adetli almak mantıklı değil..Diyelimki prototip yapmak için 5 adet entegre istedim bu şekilde çalışan firmalar varmıdır??
Tomurcuk için çaba göstermeyen dal,odun kalmaya mahkumdur...

ibrsel

Sevgili dostum,yurt dışından getirteceğin malzemelerde "GÜMRÜK" olayını sakın unutma..İsteyeceğin entegre fiyatının daha fazlası gümrük bedeli ödemen gerekebilir.Bu noktayıda bir araştır istersen.

otm

merhaba
Bu tip az adetlide çalışan firmalar var.Ancak 5 adet getirtmekle 50 adet getirtmek arasında fiyat olarak hiç fark olmayabiliyor (satıcı firma adet az olduğu için fiyatı katlıyor).zira her iki durumda da en az bir 100 usd civarında kargo parası ödeniyor.vergileri fazla tutmaz sonuçta faturalı mal ise fatura bedeli esas alındığı için...

doktor

www.futurlec.com aradığın malzeme burada var ise uçak postası ile adresine kadar geliyor ve kargo masrafı 4$ ben deneme için türkiyede bulamadığım pic entegre 5 er 10 ar sipariş verip alıyorum.

Andromeda

Alıntı yapılan: "doktor"www.futurlec.com aradığın malzeme burada var ise uçak postası ile adresine kadar geliyor ve kargo masrafı 4$ ben deneme için türkiyede bulamadığım pic entegre 5 er 10 ar sipariş verip alıyorum.

gümrük olayı nasıl hallediliyor.ya bende bir aralar bu olayı araştırmıştım.
bu konuda bir alem.gümrüğe takılma olayları falan oluyormuş.
kendin gidip uğraşıyormuşsun.belli bir fiat sınırı falan varmış sanırım gümrük ödememek için.
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

kobrasalar

Ben aynı siteden bir adet entegre getirtmiştim ve posta kutuma geldi yani almak için gümrüge falan gitmedim.

mavi

bir defada 300 doları geçmezse gümrük vergisi yok diye biliyorum.ve gümrük deki ler sizin ne getirttiğinizi anlayamazlarsa urun ankaraya kadar gidip geliyor ne olduğunu hala anlayamazlarsa aldığınız 300 dolarlık ürün 6 ay sonra 10000 dolarlık başka bir ürünle birleştirilip 25 dolara satılıyor.Yada birilerinin ayakları altına paspas oluyor depoda.
Telecommander Monster Of Network

Andromeda

Alıntı yapılan: "mavi"bir defada 300 doları geçmezse gümrük vergisi yok diye biliyorum.ve gümrük deki ler sizin ne getirttiğinizi anlayamazlarsa urun ankaraya kadar gidip geliyor ne olduğunu hala anlayamazlarsa aldığınız 300 dolarlık ürün 6 ay sonra 10000 dolarlık başka bir ürünle birleştirilip 25 dolara satılıyor.Yada birilerinin ayakları altına paspas oluyor depoda.

nasıl yani, fırıldakmı dönüyor.
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

Andromeda

Alıntı yapılan: "kobrasalar"Ben aynı siteden bir adet entegre getirtmiştim ve posta kutuma geldi yani almak için gümrüge falan gitmedim.

peki kaç paralık birşey aldın.masrafı ne oldu

mavi

benim kardeş bu ithalat ihracat işi  ve döviz giriş çıkışını takip ediyor oradan biliyorum hatta  bu gümrüğe giden bir arkadaş vardı. o sürekli ithalat yapardı ruhsatıda vardı  bu tip malzemeleri zamanında çok takıldı...Özel vco veya pll mesela ordu seviyesinde yuksek teknoloji bişi ise takılması kuvvetle muhtemel ama kıytırıktan avr pic eprom bunlar takılmıyor.... 10 ghzlik bir opamp isteyin bak nasıl takılıyor...aslı şu bizimkiler herkesten  korkuyor...
Telecommander Monster Of Network

yasinbirol

biz şirkette www.digikey.com www.newark.com ve www.mouser.com ile calisiyoruz kargo ups ile gelirse 200$ a kadar gümrüge girmiyor ama ups biraz pahali oluyor tabi :(
Yaşasin Cortex-M3 :D

My75

Arkadaşlar gerçekten malzeme ücreti ve 4$ kargo ücreti ile bu iş bitiyormu??
Tomurcuk için çaba göstermeyen dal,odun kalmaya mahkumdur...

doktor

Futurlec kargo fiyatlarında biraz değişiklik yapmış fiyatlar şöyle :

Standard (Post - 1 to 2 weeks)
       $5 - For Orders Up to $29
       $7 - For Orders $30 to $49
       $12 - For Orders $50 to $99
       $18 - For Orders Over $100

Express (Priority - 3 to 6 days)
       $28 - For Orders Up to $99
       $55 - For Orders Over $100

Courier (Fedex/DHL/UPS - 2 to 3 days)
       $45 - For Orders Up to $99
       $75 - For Orders Over $100

kobrasalar

Bu mevzu daki muğlaklığı en iyi bu işin yönetmeliği bitirir düşüncesi ile alın size postada_gumruk_kambiyo_denetimi_islemleri
http://www.iyibey.com/dosyalar/gumruk.zip
belki biraz uzun ama bu konudaki yetkili belge budur. Sizinde dikkatinizi çekecek belgede hiç bir limitte dolar mark lafı geçmiyor. Sadece limit belirlemede EURO € kullanılıyor. 300 euroluk limit ile ilgili bknz muhafiyet ve istisna bölümü 3.fıkra (3.sayfada üst kısımda). 100 euroluk limit muhafiyet ve istisnalar bölümünün 2.fıkrası (sayfa 3'ün başı) ve bu limitleri nasıl beyan edeceginiz 3. sayfanın sonu ile 4. sayfanın başında yazılmıştır.
Eğer ithal edeceğiniz ürün bu istisnalar ve muhafiyetler kapsamında ise posta gümrük idaresi(topkapı/ istanbul) size kolinizi teslim ediyor ve kolini orada kaldıgı gün için artiye parası ödüyorsunuz ben bu güne kadar akılda kalıcı yüksek bir artiye(depo) ücreti ödemedim yani 3-5i geçmez.

Önemli Not: bu yukarıda anlattıklarım zarf içinde gelen entegreler cdler dahil değil ben bizzat entegre ve cd getirtdim (apartmanın) posta kutusuna geldiler.

Biraz cesur olun ve akıllı hareket edin paranızın peşini bırakmayın eninde sonunda ya ürünü alırsınız yada bi problem olursa dersiniz ürünü geri gönderin ve satıcıdan paranızı geri alırsınız, -bu daha önemli- satıcı paranızı ödemeyi red ederse "sanal kartınızı" aldıgınız bankanıza bildirin size 30 gün içinde paranızı geri alsınlar (satıcıyı seve seve)
Ben bunu bizzat yaşadım Ebaydaki bir satıcıdan ucuz bir kamera aldım ve parasını gönderdim adam beni yanlış anladığını ve kamerayı uçakla değilde yer postasıyla(kara ve deniz) gönderdiğini söyledi. Dedim yanlışlık olur kamera gelsinde ne olursa olsun . deniz yoluyla gelecegi için 2,5 ay beklemem gerektiğini söyledi hadi onada tamam ama yaklaşık 4 ay oldu hiç ses seda yok. Aracı kuruluş olan Paypala başvurdum 90 gün içinde(satış olduktan sonraki) başvurmadığım için bir şey yapamayız dediler ve bundan sonraki alışverişlerimde 30 gün içinde ürün gelmezse beklemeden itiraz etmemi nasihat ettiler.Bir kaç ay boyunca konunu üstüne düşmedim ve satış gerçekleştikten 6 ay sonra bankaya kendi yazılı formu ile başvurdum ve iki ay sonra(biraz geçte olsa) paramı mevcut döviz kuruna göre geri aldım. Bu aslında iyibey .com a yazılacak türden bir yazı ama olsun sizin içinde faydalı olacagını düşündüm.
merak edenler için söyleyeyim kamera 5megapxl lik bir fotograf makinası video kayıt cihazı ve mp3 payer özellikli iyi bir ürün (aynısından bir tane daha önceden almıştım) olmasına ragmen fiyatı bu günkü döviz kuruna göre gönderimdahil 142Ytl idi. nasip değilmiş şimdi bir tane kendim için bir tane arkadaş için notebook bakıyorum. limitler monitörün sağ üst köşesinde yazılı 300 euro=201£=381$ bu fiyatların altında bir ürün arıyorum.Sizce bulabilirmiyim? Bunu yılbaşı göstericek.

Bu arada futurlecten bir ürün istanbula 2 haftada geliyor anadolu da bir ile gidebilmesi için bu süreye bir hafta daha eklemek gerekir toplam 2,5 -3 hafta .Mouserden alışveriş yapan var mı

Erol YILMAZ

Mouser den alışveriş yaptım. Birkaç entegre fln getirttim.
Gümrüğe takılmadı. Kargo zaten 27 $ gibi ödeyince gerek kalmadı
gümrük ödemeye :D